Медия без
политическа реклама

БСП и „Възраждане“ се подиграха на десните за съюза им с ГЕРБ

Според ДПС преговорите между двете коалиции задълбочават политическата криза

25 Май 2023ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Димитрова
В пленарната зала настъпи кратка суматоха, докато малкото останали депутати се чудеха какво да правят при липсата на кворум заради отсъстващите герберие.

От обвинения в предателство до откровени подигравки – така посрещнаха останалите политически сили в парламента внезапно задълбочилото се сътрудничество между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Двете коалиции се подготвят да сформират общо правителство, в което двама техни представители – Николай Денков и Мария Габриел, да се редуват на министър-председателския пост на всеки 9 месеца.

От "Възраждане" яростно атакуваха споразумението между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Националистите негодуват и срещу двете коалиции заради евроатлантическата им ориентация. Те се надяваха и на нови предсрочни избори, защото очакваха, че това ще увеличи политическото им влияние.

Тази сутрин в пленарната зала депутатът от партията Деян Николов изчете декларация, изпъстрена с фрази като "предатели" и "еничари" по адрес на герберите и десните. Николов обяви, че "зад мандата прозира задкулисният колониален режим" и заплаши двете политически сили, че ще бъдат "изправени пред справедлив съд".

Малко по-късно националистите минаха към насмешка, когато депутатите на ГЕРБ-СДС вкупом напуснаха парламента, за да отидат пред сградата на прокуратурата в знак на солидарност с разпитвания вътре техен вожд Бойко Борисов. Цончо Ганев, който, освен зам.-шеф на партията, е и зам.-председател на Народното събрание, иронично подкани колегите си от ПП-ДБ да не се притесняват, а да се присъединят към герберската демонстрация, тъй като вече са коалиционни партньори с формацията на Борисов.

За целта Ганев даже поиска почивка, която председателят на парламента Росен Желязков даде с облекчение, защото заради отсъстващите му съпартийци от ГЕРБ-СДС в пленарната зала нямаше кворум и не можеше да се работи.

 

В ОПОЗИЦИЯ

В абсолютно същата посока поеха и от БСП. Соцдепутатът Иван Ченчев написа с откровен сарказъм във Фейсбук: "Чудим се защо ПП-ДБ са тук (в парламента - бел.а.), а не редом до коалиционните си партньори в защита на Бойко? Може би, защото го арестуваха преди няколко месеца и сега е някак си неудобно да викат екзалтирано: "Бойкоооо , Бойкоооооо …"" След Ченчев и други видни социалисти заговориха по същия начин, което показа, че това ще се превърне в една от основните опорни точки на БСП занапред.

Малко по-рано соцлидерът Корнелия Нинова обвини ПП-ДБ в "най-голямото политическо предателство през последните години". "Тази коалиция е сглобена от омерта и желание за власт. Това е коалиция, която да освободи Бойко Борисов от търсене на отговорност и няколко души от ПП", заяви Нинова пред bTV.

Доскоро тя ходеше на срещи с Борисов, на които обсъждаха възможността социалистите да застанат зад кабинет с мандата на ГЕРБ-СДС. Когато избухна скандалът около прокуратурата, соцлидерът прекъсна преговорите с аргумента, че приоритетите на герберите са несъвместими с тези на столетницата.

Станислав Балабанов от ИТН коментира пред БГНЕС, че въртенето на премиери е противоконституционно. И нападна десните, че са предали избирателите си. Неговата партия направо беше заявила готовност да подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС. Водачът й Слави Трифонов обаче набързо сви знамената, когато се разбра, че Борисов предпочита да се договори с ПП-ДБ.

 

НЕДОВОЛСТВО

От ДПС не изглеждат особено доволни от постигнатата договорка между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да създадат правителство, в което на министър-председателския пост последователно да се редуват представители на двете коалиции.

„Все пак има нещо положително в тази ситуация, което ние всички трябва да го отчетем – че продължаващата политическа криза в страната не решава проблемите на хората. Напротив, в някои случаи ги задълбочава“, заяви водачът на движението Мустафа Карадайъ в кулоарите на парламента. Не се разбра защо смята това за положително. Но фразата „продължаваща политическа криза“ показа, че според ДПС преговорите между герберите и десницата по-скоро задълбочават кризата, отколкото да я разрешат.

В същото време, Карадайъ призова „да не предпоставяме нещата, защото иначе можем да навредим на процеса“. Така отклони другите въпроси за позицията на партията му спрямо бъдещото редовно правителство. Той каза, че партията му не участва в преговорите, но неколкократно натърти, че това засега е така.

Ключови думи:

ДПС, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ