Медия без
политическа реклама

Бракониери убиха един от последните черни лешояди у нас

Надеждата видът да се завърне в България угасва

25 Май 2020
МОСВ

Един от последните останали черни лешояди у нас е убит от бракониери, съобщиха от организацията "Зелени Балкани". Младата птица Ултрон ни беше дарена преди по-малко от година от зоопарка Планкендел в Белгия, който е част от Европейската програма за размножаване на черния лешояд, с надеждата, че ще допринесе за завръщането на вида.

По време на прелета му от Гърция тази пролет обаче полетът му е прекъснат в района на Кърджалийско от бракониерски изстрел. Въпреки усилията на ветеринарните специалисти от Тракийския университет в Стара Загора и Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", лешоядът не е спасен.

Видът е включен в Червената книга на България, както и в Закона за биологичното разнообразие. Под закрила са поставени и неговите местообитания.

"Нанесена е огромна вреда на българската природа! Не можем да опишем с думи гнева си към извършителите, както и срама, който изпитваме от случилото се пред хората, отгледали с толкова усилия тази великолепна птица; институциите, които я дариха; европейския данъкоплатец, осигурил средствата, и целия международен екип по проекта, който работи за завръщането на черния лешояд в България", декларират от "Зелени Балкани".

Вече се води разследване кой е отговорен за смъртта на Ултрон. По случая е образувана преписка в окръжната прокуратура в Кърджали. Уведемена е и регионалната инспекция по околна среда и водите.

НОВА НАДЕЖДА

Тази пролет в българската част на Източните Родопи се излюпиха общо 73 белоглави лешоядчета. Успешното възстановяване на вида, който се считаше за изчезнал за повече от 70 години, се дължи на усилията по проекта „Завръщане на лешоядите в България“, съфинансиран от Европейския съюз.

През изминалата година експерти и доброволци на дружеството преброиха 77 малки, като от тях успешно са излетели 73 белоглави лешоядчета. Едва няколко години по-рано, през 2016 г. са излюпени 51 малки, а са излетели 50.

“Последните четири години се покачва по-сериозно брояj на излюпените и успешно отгледани малки. Наблюдава се едно добро повишаване на двата показателя, което е отговор и на повишаващата се численост на популацията”, споделя Добромир Добрев от БДЗП.

Малките лешоядчета се излюпват в края на март и началото на април. Близо четири месеца родителите оказват непрестанни грижи за новото поколение. Толкова време е необходимо докато потомството порасне достатъчно, за да започне първите летателни опити. В средата на лятото малките лешоядчета вече съвсем не са толкова малки. Въпреки че са едва на няколко месеца, те са напълно развити и тежат колкото възрастните им родители – около 7 кг, а понякога и повече.