Медия без
политическа реклама

Болниците с ограничена дейност ще получат по-малко пари

Националният рамков договор ще бъде преподписан

06 Апр. 2020
Илияна Кирилова

Заради обстоятелството, че не се извършва реална медицинска дейност в определени лечебни заведения и извънболнични кабинети, ще бъде ограничено плащането по съответните клинични пътеки, обяви министърът на финансите Владислав Горанов.  По думите му в момента болниците, които са с ограничена работа заради кризата с Covid-19, ще получат 85 % от очакваните постъпления, предаде БНР.

Става дума за онези здравни заведения, през които не могат да преминат нуждаещите се от специални грижи, тъй като се спазват противоепидемичните мерки.

По думите на Горанов сега намалените плащания към тези болници от страна на здравната каса (НЗОК) се обсъжда в Надзорния й съвет. Министърът обяви, че предлаганата мярка е съгласувана с лекарския съюз и след заседанието на съвета ще има промяна в рамковия договор.

"Механизмът, който се подготвя, и в момента тече Надзорен съвет на НЗОК, ще предвижда за този период финансирането да се сведе до 85% от средномесечната им заработка, както и на извън договорните партньори и от извън болничната помощ, и от денталната", обясни Горанов. Той уточни, че процентите са 85%, а не 100% защото е направена преценка, че лимитирането в дейността би следвало да доведе и до някакво спестяване от клиничните пътеки, заради обстоятелството, че реално не е извършвана медицинска дейност, и няма да са на 20% , или на 30 %, или на 40 % от заработката си, както е обичайно", допълни финансовият министър.

"Не ми харесва този термин, но той се наложи в българската традиция на медицината  - "заработката" им ще бъде значително по-малка през този период. Тази заработка няма да бъде отчетена при финансирането на лечебните заведения в периода на кризата", заяви Горанов.

Владислав Горанов, който участва в дебата по актуализацията на държавния бюджет в НС, отхвърли критики от страна на левицата, че редица лечебни заведения, които са изправени пред фалит. Подобни и въпроси има зададени от депутати от БСП към Горанов, както и към здравния министър Кирил Ананиев, но към момента няма отговор от тяхна страна.

Депутатът от БСП Филип Попов разкритикува управляващите, че в актуализацията на бюджета не е предвидено нищо за лечебните заведения, които не са пряко ангажирани с борбата с Covid-19. "В Белоградчишката болница - поради невъзможност за изпълнение на изискванията и нарежданията Министерство на здравеопазването, масово лекари са подали оставка. И Белоградчишката болница е пред закриване. Съдбата на Белоградчишката болница ще бъде последвана от множество такива малки болници", посочи той.

Още по темата