Медия без
политическа реклама

Цацаров: Разследването срещу Крусев е за престъпление при обществена поръчка

Колчетата по „Граф Игнатиев” ги нямало в проекта, но от КАТ ги искали. Те били направени по този начин, за да не ги припознавали хората като места за сядане, твърди проектантът

05 Дек. 2018Обновена

Разследването срещу Евгени  Крусев е за длъжностно престъпление, свързано с нарушение на Закона за обществените поръчки. Това каза пред журналисти главният прокурор Сотир Цацаров във връзка с подалия оставка зам.-кмет на София Евгени Крусев. „Конкретно то е свързано с обществената поръчка за шумо и виброизолиращи подложки. Става дума за нарушение на Закона за обществените поръчки и отговорността ще бъде за длъжностно престъпление”, заяви Цацаров. „Действително призовка е връчена - към момента, в който обвинението е предявено, ще има пълна информация за какво става дума“, добави той.

 

Повдигнатото обвинение и подадената оставка на зам.-кмета на София Евгени Крусев не са заради ремонта на "Граф Игнатиев", става въпрос за процедура по закона за обществените поръчки при избор на изпълнител за ремонта. Това пък каза  малко по-рано председателя на Столичния общински съвет Елен Герджиков пред БНТ. Оставката на Евгени Крусев е достойна и мъжка постъпка, която не означава признаване на вина, добави той.

"Вчера започнаха спекулации, че едва ли не се дава оценка на цялостния ремонт на "Графа", затова трябва да се каже, че не става въпрос за това. Става въпрос за съмнение за нарушаване на процедурата по Закона за ОП по една проверка, която е направена от прокуратурата и от вътрешния одит на кмета по сигнал, външен. И прокуратурата преценява, че има такъв момент на нарушаване на процедурата и повдига съответното обвинение", твърди Герджиков.

Той обяви, че ремонтът на "Графа" продължавал и то с бързи темпове по тяхно настояване. Ремонтните дейности ще бъдат приключени качествено и в срок, заяви още Герджиков.

Надяваме се, че при започната процедура от прокуратурата да се разясни има ли и каква е процедурата по промяна, отбеляза председателят на Столичния общински съвет.

Въпросът е каква е ролята на проектанта и ролята на експертната комисия, която е изискала тези промени. В проекта е записано, че може да се променя процедурата, но въпросът е дали това, което е направено, е правилно. Става дума за вложени материали. 

Но е важно да се каже, че не са вложени евтини или по-некачествени материали, бе категоричен Герджиков.

 

Предизвикалите изключително остра полемика ограничители около трамвайното трасе на столичната ул. „Граф Игнатиев” са по изискване на пътната полиция, а избраната форма е с цел да са щадящи за погледа и да не се използват за други цели. Това обясни пред камерата на bTV проектантът на спорното решение арх. Радомира Методиева.

В социалните мрежи ограничителите бяха взети на подбив заради формата им, която без много фантазия поражда асоциации с надгробни паметници, мемориални плочи, перки на акули и т.н. „Асоциации може да се правят всякакви, всичко прилича на нещо в нашите измерения”, беше лаконичният отговор на арх. Методиева.

Тя обясни, че конкурсният проект не е включвал подобни колчета, но „по нашия закон понятието „Споделено пространство” не е дефинирано и законово прието” и така от КАТ са поискали поставянето на ограничителите. Любопитно е да се отбележи, че на друго споделено между трамваи и пешеходци пространство - около Съдебната палата, КАТ са пропуснали да поискат ограничители.

 Методиева обяснява пред Би Ти Ви и защо е избрана точно тази необичайна форма. Тя посочи, че на „Солунска” било експериментирано с кубчета, но веднага те били припознати „като места, удобни за сядане” и затова била предложена скосена форма, която да не позволява подобна злоупотреба с общинско имущество. Това е целенасочена политика на Столичната община - тя и друг път е обяснявала, че нарочно прави пейките неудобни, за да не насърчава клошарите да се настаняват трайно по тях. Такова беше например оправданието за каменните пейки без облегалки на Ларгото.

Няма ли обаче риск човек да се спъне в ниската гранитна призма и да се окаже именно върху релсите? „Това, което сме поставили, е възможно най-щадящото за погледа. Човек може да се спъне във всяко нещо, стремили сме се да има визуално единство в материалите. Цветно нещо няма как да е гранит”, твърди Методиева.

 

Още по темата