Медия без
политическа реклама

Нова пост-COVID програма ще лекува пациентите с усложнения

Те ще могат да постъпят до 10 дни в лечебно заведение

Илияна Кирилова

Нова пост-COVID програма за консултиране, долекуване и рехабилитация на УМБАЛ „Александровска“ бе представена днес. Тя ще е за пациенти, прекарали коронавирус, но невъзстановили се напълно, стана ясно днес на пресконференция на здравния министър в залата на Клиниката по нервни болести в болницата. По думите на министър Костадин Ангелов програмата има за цел да подпомогне възстановяването на всички български граждани, които са прекарали COVID-19 и са излекувани, но чувстват дефицит в някаква форма, най-често физически.

Програмата за консултиране, лечение и рехабилитация на пациенти, преболедували COVID-19, е разработена съвместно от УМБАЛ "Александровска" и Национален комплекс "Специализирани болници за рехабилитация". Сътрудничеството между двете институции позволява пациенти, преминали през болницата, да продължат възстановяването си в някои от санаториумите на Националния комплекс - в Банка, Велинград, Вършец, Хисаря, Павел баня и др.

"Не знам дали прочетохте вчера една статия, която излезе в „Дойче Веле“ - за 25-годишна жена след лека форма на COVID, която пет месеца по-късно описва всички онези промени, за които спомена проф. Богов - промени, които касаят голяма част от функционирането на човешкото тяло по системи - неврологични усложнения, кардиологични, пулмологични, нефрологични и др. Идеята на тази програма е именно такава. В Министерство на здравеопазването постъпи такъв проект, който е иницииран от двете лечебни заведения. Предстои той да бъде разгледан. Надявам се до края на февруари да утвърдим такава национална програма или да намерим друг вид финансиране на дейностите, особено на пациентите, които имат усложнения в дихателната система след прекаран лек или тежък COVID", посочи проф. Ангелов.

"Александровска" болница ще стартира от 8 февруари 2021 г. безплатни прегледи и консултации за пациенти, които вече са прекарали инфекцията - със симптоми или безсимптомно, независимо от наличието на потвърдителен тест за наличие на инфекция. Пациентите с усложнения ще могат да бъдат насочвани по програмата към санаториумите и от личните си лекари или специалисти. Лечението им ще продължaва около 10 дни. На пациентите ще бъде изготвяна програма, която ще се изпълнява от интердисциплинарен екип от специалисти. Един леглоден е изчислен на 85 лв., т.е. лечението им ще струва около 850 лв. 

Утре проф. Костадин Ангелов ще има среща с представители на НЗОК, на която да се уточни финансирането на новата програма. Единият вариант е да се създаде нова национална програма, финансирана вероятно през бюджета на ведомството или МС. Другата опция е да се създаде нова клинична пътека, тъй като в момента в рехабилитационните структури няма пътека, която да обслужва белодробните усложнения от COVID.

Предполага се, че около 30% от хората у нас, преболедували COVID, имат последващи усложнение и ще имат нужда от новата програма - толкова горе долу са  пациентите с COVID-19 в "Александровска", които имат усложнения и след изписване от лечебното заведение.

"Ще продължим да насърчаваме такъв тип инициативи за колаборация между двете лечебни заведения и между други лечебни заведения. Ще се използват и съвременните възможности, които дава телемедицината на тези пациенти, които са настанени в специализираните болници по рехабилитация, да бъдат проследявани от профилните специалисти на Александровска болница така, че това да бъде една от големите ползи, които българските граждани да получат", добави здравният министър.

 

Още по темата