Само два български футболни клуба са в Топ 300 на света

"Реал" остава лидер, но има аванс от едва 4 т. пред европейския шампион "Манчестър Сити"

16 Юли 2023
Въпреки, че през юни спечели Шампионската лига "Манчестър Сити" все още изостава на 4 т. от световния клубен връх

"Реал" (Мадрид) остава лидер в световната клубна ранглиста, но новият победител в Шампионската лига - "Манчестър Сити", е вече само на 4 точки по-назад. Това показва опреснената класация на Международната федерация по футболна статистика и история (IFFHS), в която са взети данните до 30 юни.

Същевременно бразилският "Фламенго", който спечели последното издание на "Копа Либертадорес", остава трети. Местата се запазват и другите от Топ 6 - "Бенфика" (Порт), от италианския "Интер" и египетския "Ал-Ахли". От първата десетка е изпаднал германският шампион "Байерн", а от 12-о на 9-о място се изкачва еквадорският "Индепендиенте".

От българските клубове само два са се вместили в Топ 300 на света. Това са "Лудогорец", който дели 71-во място с колумбийския "Атлетико Насионал" (по 140.5 т.), и "ЦСКА-София", намиращ се на 246-а позиция с актив от 73.75 т.

Класацията се затваря от пет клуба, с по 66 точки и поделящи 295-о място: уругвайския Ривер Плейт", германския "Борусия" (Мьонхенгладбах), италианските "Сасуоло" и "Салернитана" и френския "Брест".

Разпределението показва категорично превъзходство на европейските клубове. В Топ 100 има 64 отбора от Стария континент, 26 от Южна Америка, 4 от Африка и 3 от Северна Америка и Карибския регион.

По държави обаче превъзходството в първата стотица е за Бразилия (11 клуба). Аржентина е със 7, с колкото са още Англия, Испания, Германия и Италия. Последното от т.нар. Топ 5 първенства в Европа - френското, има 6 представители, като шампионът ПСЖ е едва на 26-о място със 186 т.