Меси покори още един рекорд в Южна Америка

Бразилия прекъсна в Монтевидео успешната си серията от мачове без загуба

18 Окт. 2023
Лионел Меси благодари на Господ след първия от двата си гола срещу Перу в Лима.

Суперзвездата и фаворит за осма "Златна топка" Лионел Меси показа, че си връща формата след близо едномесечно отсъствие от футболните терени заради травма. Той вкара и двата гола за Аржентина при победата с 2:0 в гостуването срещу Перу в квалификация за Мондиал 2026.

Меси се разписа само в рамките на 10 минути - в 32-ата и 42-ата мин., след асистенции съответно на Николас Гонсалес и Енцо Фернандес. Така капитанът на аржентинците вече има 106 гола в 177 мача за националния си отбор. С попаденията си Меси подобри и рекорда по голове в световни квалификации в Южна Америка. Той вече има 31 попадения, като изпревари Луис Суарес (29). В световен мащаб 36-годишният аржентинец е четвърти. Първи е гватемалецът Карлос Руис (39), пред Кристиано Роналдо (38) и Али Даеи (35) от Иран. От тримата само Роналдо е действащ футболист.

В друг мач от квалификациите на континента Бразилия отстъпи с 0:2 при гостуването си срещу Уругвай. Нападателят на "Ливърпул" Дарвин Нунес откри в 42-ата мин., а Николас Де ла Крус ("Ривър Плейт") удвои в 77-ата. Така бразилците прекъснаха рекордната си за Южна Америка от 37 поредни мача без загуба в световните квалификации (28 победи и 9 равенства). За Уругвай също така това беше първа победа над Бразилия от 2001 г. насам.

Точно преди почивката звездата на бразилския футбол Неймар получи контузия в лявото коляно, след като стъпи накриво и бе изнесен на носилка. При това той не успя да сдържи сълзите си. Все още не е ясно какво е състоянието на новото попълнение на "Ал Хилал".

В класирането световният шампион Аржентина е начело с пълен актив от 12 т. след първите си 4 квалификационни мача. С по 7 т. следват Уругвай, Бразилия и Венецуела.