"Ферари" победи "Ред Бул" на неговата писта

Шарл Льоклер спечели за пети път в F1, след като удържа атаките на шампиона Верстапен

10 Юли 2022
Шарл Льоклер ликува след финала, стъпил върху своя болид

Шарл Льоклер с "Ферари" победи световния шампион Макс Верстапен на домашната писта на тима му - "Ред Бул ринг" в състезанието за Гран при на Австрия, 11-и кръг във Формула 1. При това монегаскът удържа атаките на аса на "Ред Бул", независимо от проблемите по своя болид.

Състезанието започна с очаквано добър старт на Верстапен, който вчера победи в спринтовата квалификация на пистата край Шпилберг. Нидерландецът поведе колоната, следван от потеглилия точно до него Льоклер.

Другият пилот на "Ферари" - Карлос Сайнц, бе атакуван веднага от Джордж Ръсел ("Мерцедес"), в битката се намеси и Серхио Перес с втория "Ред Бул". Стигна се до лек сблъсък, след който мексиканецът се завъртя и излетя от пистата, след което влезе в бокса и изостана. Малко по-късно Ръсел получи наказание заради инцидента с Перес.

Напред още в 11-ата обиколка Льоклер успя да задмине за втори път Верстапен (първо това стана в 9-ия тур, но статуквото бързо бе възстановено), който предпочете малко по-късно да влезе в бокса. Така пилотът на "Ферари" поведе спокойно колоната.

Това не се промени и след следващите влизания в бокса, но Верстапен постепенно започва да наваксва пасива си, който бе достигнал 19 секунди. На свой ред Сайнц почти бе застигнал шампиона, когато в 57-ата обиколка неговото "Ферари" буквално избухна в пламъци и испанският пилот прекрати участие. А на пистата излезе виртуална кола за сигурност.

Това позволи при подновяване на състезанието Льоклер и Верстапен да бъдат съвсем близо един до друг и битката помежду им до финала бе ожесточена, но все пак асът на "скудерията" успя да удържи и да спечели за 5-и път в кариерата си във Формула 1 и за първи път, след като не е стартирал от първа позиция.

"Беше наистина добро състезание. Темпото ни този път беше тук. Краят беше невероятно труден - имах проблем с подаването на газ, но успяхме да удържим. Много съм щастлив", коментира Льоклер.

Челната тройка допълни 7-кратният шампион Люис Хамилтън ("Мерцедес"), следван от съотборника си Ръсел. На пето място е Естебан Окон с "Алпин Рено", а синът на легендата Михаел Шумахер - Мик ("Хаас"), за втори пореден път влезе в точките (6-о място), след като миналата седмица на "Силвърстоун" го стори за първи път.

След това състезание Верстапен остава начeло в класирането при пилотите с актив от 208 т. Льоклер е втори със 170, а Серхио Перес - трети със 151. Карлос Сайнц (133), Джодж Ръсел (128) и Люис Хамилтън (109) затварят Топ 6.

Следващото, 12-о състезание (от общо 22 в календара) ще бъде след две седмици (24 юли) - за Гран при на Франция на пистата "Пол Рикар".