България загуби от Гърция на старта към Евробаскет`21

21 Февр. 2020Обновена
Туитър

Националният отбор на България по баскетбол загуби първия си мач от квалификациите за европейското първенство догодина - 63:73 от състава на Гърция. Пред полупразните трибуни на спортната зала в Патра селекцията на треньора Росен Барчовски пропусна шанса да победи една от европейските сили в баскетбола, която бе на практика с втория си отбор.

Докато от състава на нашите отсъстваше само Александър Везенков ("Олимпиакос"), за домакините не играха всичките им силни състезатели, които, също като Везенков, не бяха пуснати от клубните си отбори, участващи в Евролигата.

Мачът започна добре за българите и те поведоха с 4 т., но още до края на първата четвърт те се поддадоха на импулса да стрелят предимно за три точки (най-често неуспешно) и гърците изравниха и на свой ред поведоха. Почивката дойде при 40:34 за Гърция, а заради прекалено многото пропуски на нашите в стрелбата от игрови положения (а и от наказателни удари) домакините поведоха с 10 точки в края на третата четвърт. Все пак българският тим се върна в мача, като направи пасива си само 2 т. три минути преди края. И отново бяха направени много пропуски под противниковия кош и грешки в защита, които в крайна сметка доведоха до загубата.

Well... that's one way to start a basketball game! ??#EuroBasket | @HellenicBF ??

— FIBA EuroBasket (@EuroBasket) February 21, 2020

Голямата разлика в полза на Гърция бе в стрелбата от игра за две точки. Там домакините реализираха 18 от 32 опита (56.25%), а нашите 12 от 32 (37.5%). При наказателните удари пък гърците бяха 10 от 17 (58.8%), а българите - 6 от 12 (50%), докато при борбите под кошовете нашият отбор бе дори по-зле - 27 овладени топки, при 35 на гърците.

Най-резултатни за българския тим бяха Димитър Димитров с 15 т. и американецът с наш паспорт Дий Бост с 14 т., а от гърците се отличиха Лефтерис Бохоридис с 19 и Линос Хрисикопулос с 13.

Lefteris Bochoridis leads @HellenicBF ?? to a ?win in their #EuroBasket 2021 Qualifiers opening game! pic.twitter.com/r22WwcXQrG

В другия мач в гр.Н за Евробаскет`21 Латвия загуби като домакин от Босна и Херцеговина с 61:62 в Рига.

Вторият двубой на България в групата е срещу Латвия в Ботевград, а Гърция гостува в Босна и Херцеговина. И двата мача са в понеделник - 24 февруари. След това има пауза чак до ноември, когато всеки от отборите в гр.Н отново ще изиграе по два двубоя.

За Евробаскет`21 ще се класират първите три отбора в крайното класиране, което ще се оформи след последните мачове точно след година - на 22 февруари 2021-ва.