Медия без
политическа реклама

В Русия след радиацията плъзнаха слуховете

Облакът от тайни около експлозията край Архангелск е част от разработването на нови ядрени оръжия от Русия и САЩ в подновената ера на превъоръжаване

https://www.nytimes.com
Архангелск е пристанище с богата руска история, датираща чак от средновековна Русия и сега в града се използват домашни средства срещу радиацията.

От крайбрежната алея на ръба на водата в град Архангелск се открива гледка към широката, бързо течаща река Северна Двина и места от зеленина на далечния бряг. Около 90 километра в тази посока в началото на август отекна взрив след все още мистериозна ядрена авария, изхвърли радиация, при което загинаха най-малко петима души (по данни на някои руски медии - седем) и задейства радиационните станции поне в два града, включително Архангелск.

И все пак сега по крайбрежието се разхождат Иля и Елена Иванови, бутащи бебешка количка по насипа заедно с десетки други родители, поемайки прохладния и влажен бриз, идващ от водата. „Заслужава си да се притесняваме“, казва Елена за радиацията пред "Ню Йорк таймс". Но бебето, едногодишната Марина, се нуждаеше от въздух и освен това, каза тя, никой не ги е предупредил да не излизат навън. Иля поддържа различно мнение: че ако наистина има за какво да се тревожат, хората ще знаят. "Те не могат да скрият нищо", допълни той независимо от официалното мълчание за подробностите около инцидента от 8 август, при която най-вероятно става дума за експлозия на експериментална ядрена ракета, известна на Запад като "Скайфол". "Ние все пак не живеем през 80-те години. Ние сме съвременно общество", смята той.

Всъщност експерти по ядрена безопасност смятат, че има прекалено малко информация, за да се реши този родителски спор. Това се дължи най-вече на оскъдните коментари от страна на руските власти. Без да се знае кои точно радиоактивни вещества се били използвани при разработването на оръжието, не е възможно да се предвидят последствията, допълват експертите.

Архангелск е пристанище с богата руска история, датираща чак от средновековна Русия. Днес той се превърна в град, в който се

 

използват домашни средства срещу радиацията

 

Мъже продължават да ловят риба в реката въпреки предупрежденията да не я ловят и ядат. Ягоди, гъби и мляко от местните крави също се смятат потенциално рискови за консумиране. Преди това Министерството на извънредните ситуации започна да издава ежедневни съобщения, в които се казва, че в района на Архангелск "радиацията, химическата и бактериологичната обстановка са нормални". Оттам съветват хората по-често да си мият ръцете със сапун, макар че не е ясно дали това е свързано с аварията или просто с по-добра хигиена. Облакът от тайни около инцидента, който явно е част от разработването на нови ядрени оръжия от Русия и САЩ в подновената ера на превъоръжаване, поставя местното население на ръба.

Това се засилва от дезинформацията и работата на държавните медии. В деня на аварията руското военно министерство съобщи пред държавната агенция ТАСС, че е избухнал ракетен двигател и нивата на радиация са нормални. Но в същото време на интернет страницата си властите в град Северодвинск, който е на 40 км от полигона, съобщиха, че радиацията е скочила многократно. По-късно това съобщение бе премахнато. На 10 август руската атомна агенция Росатом пък пусна съобщение, че става дума за инцидент с радиоактивни изотопи, при което са убити петима служители. Френската неправителствена група за измерване на радиацията CRIIRAD смята, че най-вероятно голям брой радиоактивни материали вече се намират във водата или пръстта в района.

По-късно стана ясно, че Норвегия и редица други страни са измерили повишаване на радиацията след взрива. Експлозията на 8 август е била последвана от втора два часа по-късно. Информацията идва от учени от Норвежкия сеизмологичен център (НОРСАР), според които вторият взрив е причината за регистрираната повишена радиация. „Регистрирахме два взрива, като вторият съвпада по време със съобщенията за повишаването на радиацията“, заяви ръководителката на НОРСАР Анне Стрьомен Люке. От агенцията казват също, че вторият взрив е регистриран от инфразвукови сензори, които отчитат налягането на въздуха и според тях вероятна причина за експлозията да е била ракета.

"Властите не могат да кажат нищо, защото в противен случай трябва да признаят своята грешка", заяви руският адвокат Оксана Владика и допълни, че по този начин ще трябва да плащат големи обезщетения на местни жители. Продавачка в аптека в Архангелск Татяна Козирева призна, че вече лично дава съвети на местни хора колко йод да вземат - 40 капки в чаша вода, като превантивна мярка. "Никой нищо не ни казва, всички шефове са в отпуска", допълни тя. В същото време Руската метеорологична агенция съобщи, че най-вероятно радиационният облак над Северодвинск на 8 август е в резултат на "преминаването на облак радиоактивни инертни газове", който бързо се разпръснал. 

Именно подобни объркващи съобщения, твърдения и липсата на сигурна информация карат местните жители все повече да се безпокоят и дори да се паникьосват. Адвокатката Владика каза, че е ядосана, но

 

въобще не е изненадана за мълчанието на правителството

 

Лекарите от Архангелската областна болница дори не са били предупредени, че тримата пострадали от взрива на полигона, приети за лечение в здравното заведение, са облъчени с радиация. При единия от лекуващите лекари е установен радионуклид цезий-137 в мускулната тъкан. Чак след това около 60 служители на болницата бяха изпратени на изследвания в Москва. "Не ни обясниха нищо", казва Виктория от болницата. "После пък ни казаха, че ще измият залите и всичко ще е наред", допълва тя.

Общо със заразените с радиация са влезли в контакт 90 души, а хората, оказали се в зоната на риска, може да бъдат повече. Това заявиха пред руската служба на Би Би Си двама служители на Архангелската областна клинична болница, които знаят как се е оказвала помощ на пострадалите. Анонимните медици заявили, че се опасяват за здравето си и че не искат подобна ситуация да се повтори. „Не искаме да бъдем инициатори на оранжева революция, но най-вече не искаме, да не дава бог, следващия път да ни докарат не трима, а десет души и пак да скрият информацията“, каза единият от медиците. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че не му е известно за радиоактивно заразяване на пострадалите от експлозията. "Това не ми e известно, не знам за какви лекари става дума", каза той по повод медийните публикации, че лекарите от Архангелска област не са били предупредени, че постъпилите при тях, пострадали от взривa, ca били радиоактивно заразени. "Трябва да се знае конкретно какви са тези лекари, кои са те", каза Песков и възрази срещу формулировката "архангелските лекари твърдят".

На въпрос дали руските власти не се опитват да потулят случилото се, Песков отговори, че на ситуацията може да се погледне и от друга страна - "че някой умишлено иска да нажежи информационния фон, да изопачи действителността и да представи ситуацията, сякаш има предпоставки за опасност". Говорителят на Кремъл прикани репортерите да гледат на ситуацията "от двете й страни". Тримата служители на "Росатом", пострадали от експлозията, се възстановяват, съобщиха от пресслужбата на руската агенция за ядрени изследвания. 

Именно заради това, че правителството в Русия дава съвсем малко информация, се стига до слухове и все по-голямо напрежение сред местните хора, експертите и медиите. Както и от откъслечни твърдения от страна на САЩ, включително твърдения на президента Доналд Тръмп в Туитър, че става дума за взрив на ядрена ракета, която НАТО нарича като "Скайфол". Според руски медии това е рекламираната от руския президент Владимир Путин нова ракета "Буревестник". Единственият лаконичен коментар от Путин дойде при посещението му във Франция. "Няма опасност от повишена радиация след взрива край Архангелск. Няма никаква заплаха. Взети са всички мерки за безопасност", каза той. 

По същото време стана ясно, че четири руски мониторингови радиационни станции, които се намират най-близо до мистериозната експлозия, са били изключени дни след взрива. Генералният секретар на CTBTO Ласина Зербо публикува в Туитър интерактивна карта, на която е показано как

 

радиационният облак би могъл да се разпространи

 

на територията на Централна Русия. В интервю пред "Уолстрийт джърнъл" Зербо съобщи, че отсъствието на информация от мониторинговите центрове в Дубна и Киров е обезпокоило специалистите в CTBTO. На въпрос какви са причините за мълчанието на двете станции, руските власти са отговорили, че имало проблеми с интернет мрежата и връзката. Това предизвика подозрения, че руските власти се опитват да ограничат разпространението на данни за аварията, отбелязва Зербо. На територията на Русия са разположени осем станции, които измерват радиацията в рамките на Договора за забрана на ядрените изпитания.

На 20 август пък стана ясно, че властите в Русия са обявили пред организацията, че инцидентът при тестове на военните в Северна Русия по-рано този месец не бил тяхна работа и че предаването на данните за радиацията от нейна страна е изцяло доброволно. Руската агенция Интерфакс цитира руския зам.-министър на външните работи Сергей Рябков, според когото предаването на данни от страната му от радиационни станции било доброволно и че инцидентът от 8 август не бил въпрос, с който CTBTO трябвало да се занимава.

Малко след това руският сайт Newsader Analytics публикува видео как руски военни в облекло за химическа защита обсъждат мерки за безопасност с хората от Ненокса, село до полигона, където се случи взривът. Войниците ги предупредили да не докосват предмети, които плуват в Бяло море или са изхвърлени от вълните на брега, тъй като все още имало риск от повишена радиация. Всички тези събития показват, че властите в Русия не са си научили урока от атомната авария в Чернобил през 1986 г., който беше припомнен наскоро от тв сериал, превърнал се в глобален хит. За тях важи старото правило да се отрича всякаква вина и да се пази пълно публично затъмнение по въпроса.

Още по темата