Медия без
политическа реклама

20 нови български филма на "Златна роза"

Жури начело с Милко Лазаров ще оценява конкурсните заглавия във Варна

снимка: Арго филм
"В кръг" на Стефан Командарев за пръв път ще бъде показан пред българска публика.

От днес до 4 октомври, Варна

 

20 нови пълнометражни български филма (сред тях влизат и копродукции с българско участие) и 25 късометражни ще бъдат показани във Варна, където за 37-и път ще се проведе фестивалът "Златна роза". От тях 13 участват в пълнометражния конкурс и 17 - в късометражния. Председател на основното жури ще бъде Милко Лазаров, спечелил миналогодишната "Златна роза" за най-добър филм с "Ага", както и многобройни други отличия по света. Неговият филм ще представя България в надпреварата за "Оскар" тази зима. Заедно с него филмите ще оценяват операторът Емил Христов, актрисата Жорета Николова, италианката Рената Санторо - селекционер на програмата "Дни на авторите" на най-стария кинофестивал в света, този във Венеция, и хърватският режисьор, сценарист и продуцент Хървойе Хрибар.

Късометражните ленти ще бъдат гледани под лупа от жури с председател Андрей Паунов - нашумял със своите документални филми "Георги и пеперудите" и "Проблемът с комарите и други истории", в момента работещ върху пълнометражния си игрален дебют "Януари". 

Много от филмите, които ще бъдат показани премиерно на наш екран във Варна, вече завоюваха фестивални отличия някъде другаде. На "Златна роза" ще дебютират пред българската публика  "Бащата" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов и "В кръг" на Стефан Командарев. Първият спечели голямата награда "Кристален глобус" в Карлови Вари - най-голямото отличие за наш филм в историята на този фестивал, а вторият си тръгна с призове от Сараево.

На "Златна роза" за пръв път пред публика ще бъде показан и "Писма от Антарктида". Част от филма е заснета на ледения континент със съдействието на проф. Христо Пимпирев и българските полярници, а сюжетът разказва историята на самотната майка Диана (Ирмена Чичикова) и 8-годишния й син Ники. Тя се страхува да му разкрие, че баща му е загинал в катастрофа, и изгражда виртуозна лъжа, изпращайки му писма, колети и картички от Антарктида, уж че е част от експедицията там. Зад продукцията стоят хората, реализирали зрителския хит "Дъвка за балончета" -. сценаристите Теодора Маркова, Невена Кертова и Георги Иванов, и режисьорът Станислав Дончев (там той беше продуцент). 

Вече познати на родната публика нови филми като "Снимка с Юки", "Лошо момиче" и "Прасето" също са в конкурсната програма. 

Сред късометражните претенденти също има любопитни заглавия. Едно от тях е омнибусът от седем кратки филма, вдъхновени от Пловдив. "7" е създаден от някои от най-обещаващите родни режисьори. Сред тях са вече утвърдените Петър Вълчанов и Кристина Грозева (с новелата "Дует)", Ралица Петрова - режисьорката на "Безбог" (с Better Nature), носителят на "Златна роза" за късометражен филм Христо Симеонов (с "Нина"), Павел Веснаков ("Химера") и др. Късометражните филми бяха заснети като част от артистичната програма на Пловдив - Европейска столица на културата 2019, и действието се развива на  емблематични места под тепетата като жп гарата, Централната поща, стара сграда в "Тютюневия град", остров Адата, паметника Альоша, уличките из Стария град.

На 37-ата "Златна роза" ще има и няколко "вносни" филма. С по три ленти ще бъдат представени двете чуждестранни програми "Рома Лацио подкрепя киното" и "Балкански фокус". В рамките на първата идва и филмът за откриването тази вечер - "Лалета, любов, чест и колело", копродукция на Холандия, Италия и Канада с участието на Джанкарло Джанини. Утре от 16 ч. в зала "Европа" пък ще се състои специална прожекция в памет на Георги Ангелов - колега кинокритик, страстен фен на киното и добър човек. Филмът е "Един киноман в началото на века", посветен приживе на него от Петър Одажиев.
 

Още по темата