Медия без
политическа реклама

Управлението в Белгия се разпадна заради пакта на ООН за миграцията

Фламандските националисти отхвърлиха документа и премиерът избра да е начело на кабинет на малцинството

10 Дек. 2018
EПА/БГНЕС
Белгийският вътрешен министър Ян Ямбон, лидерът на "Нов фламандски алианс" Барт де Вевер, белгийският държавен секретар по равните възможности и бедността Зухал Демир и държавният секретар по миграцията Тео Франкен (от ляво на дясно) обявиха на пресконференция след заседание на кабинета в Брюксел в събота, че ще излязат от коалицията, ако премиерът Мишел подпише пакта на ООН за миграцията.

Политическа криза се разрази в Белгия заради пакта на ООН за миграцията. Националистите от партията "Нов фламандски алианс" заплашиха да напуснат управляващата коалиция, ако премиерът Шарл Мишел подпише днес в Мароко документа на ООН. Мишел обаче реши да изпълни поетия ангажимент и пое риска да управлява с правителство на малцинството. Пактът на ООН за регулиране на мигрантските потоци има необвързващ характер и ще бъде подписан на среща в Маракеш, Мароко, на 10 и 11 декември.

Вътрешният министър Ян Ямбон заяви, че той и колегите му от "Нов фламандски алианс" напускат постовете си в кабинета и оставките им са били приети от белгийския крал Филип. Това се случва само пет месеца преди парламентарните избори в страната. Така в белгийския кабинет се овакантиха постовете на министрите на вътрешните работи, на финансите, на отбраната и миграцията. Министърката на социалните грижи и здравеопазването Маги де Блок ще поеме въпросите на бежанците и миграцията. Вицепремиерът Александер де Кро ще поеме финансовото министерство от Йохан ван Овертвелд. Държавният секретар Питер де Крем става вътрешен министър на мястото на Ян Ямбон, а земеделският министър Дени Дюкарм става министър на отбраната.

Мишел устоя на вътрешнополитическия натиск да се откаже от пакта. През последните месеци няколко страни от ЕС изненадващо взеха решение да не подписват необвързващото споразумение по примера на САЩ, Полша, Унгария, Австрия, Словения, Хърватия и България. През октомври, в разгара на напрежението около протестите срещу високата цена на живота у нас и на майките на деца с увреждания с искания и за оставка на тогавашния вицепремиер Валери Симеонов, след заседание на коалиционния съвет у нас лидерът на ГЕРБ в парламента Цветан Цветанов изненадващо обяви, че България няма да подпише пакта за миграция. Миграцията изобщо не бе тема на протестите, но съпротивата срещу пакта на ООН от страна на патриотите и на опозиционната БСП бе ясно изразена.

 

ПАКТЪТ

Глобалният пакт за безопасна, организирана и регулярна миграция няма обвързващ характер и от него не произтичат законови промени. Негова основна цел е да се обединят усилията на всички страни за намаляване на факторите, които принуждават хората да напускат родните си страни, да се осигури надежден обмен на информация за движението на хората, да се гарантира, че всички мигранти притежават законни документи за самоличност, да бъдат улеснени в намирането на достойна работа при гарантирана сигурност, да се вземат мерки за борба с трафика на хора. Пактът бе одобрен в Общото събрание на ООН през юли. 

 

Ключови думи:

Белгия, ООН, миграция

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?