Медия без
политическа реклама

Медици от ЕС масово напускат Великобритания заради Брекзит

Борис Джонсън искал преди Коледа да внесе отново в парламента споразумението с Брюксел

25 Ноем. 2019
EПА/БГНЕС
Борис Джонсън

Над 10 000 медици от страни, членки на ЕС, са напуснали британското здравеопазване след референдума за Брекзит през 2016 г., като сред тях са и почти 5000 медицински сестри, писа в. "Обзървър", като цитира данни, получени по Закона за свобода на информацията. Това изправя Великобритания пред опасност от сериозна криза и недостиг на кадри в сферата на здравеопазването. 

Само от началото на т.г. от Острова са си тръгнали над 3250 медици от ЕС, като данните са за първите десет месеца на 2019 г.  От тях 1116 са медицински сестри. Очаква се броят им да нарасне още през ноември и декември, подчертава изданието. Най-сериозно засегнат от отлива на медицински кадри от ЕС е Северозападен Лондон и университетските болници в Оксфорд и Бристол. Броят на напусналите медици се е увеличил с 23% от 3504 души през 2015 г. до 4335 пред 2017 г. По-малко здравни специалисти са си тръгнали през 2018 г. - 4013 души спрямо предходната година, става ясно от данните, събрани от Либералдемократическата партия. "Това показва каква голяма заплаха представлява Брекзит за националното здравеопазване", заявява пред в. "Обзървър" Лусиана Бърджър от партията. 

От изнесената информация става ясно също, че колкото повече медицински работници от ЕС напускат Великобритания, толкова по-малко медицински сестри идват. Броят на новопристигналите медицинските сестри от ЕС е намалял с 87% - от 6382 в периода между 2016 и 2017 г. до 805 през 2017-2018 г. Сред болниците, изразили силна загриженост от напускането на медиците от ЕС, са и тези в лондонския избирателен район на премиера Борис Джонсън. Медиите на Острова твърдят, че Джонсън имал намерение още преди Коледа да внесе отново в парламента споразумението си с ЕС за Брекзит. Това било включено в предизборната програма на Консервативната партия. Излизането на страната от ЕС засега е планирано за 31 януари 2020 г. 

Британският в. "Сънди таймс" твърди, че е установил 9 богати руснаци, които подпомогнали финансово кампанията за Брекзит. Изданието се позовава на доклад на парламентарна комисия, разследвала руското политическо влияние в Обединеното кралство. Той трябваше да бъде публикуван на 10 ноември, но правителството реши да го отложи за след парламентарния вот, планиран за 12 декември. Живеещият на Острова мултимилионер Александър Лебедев е сред руснаците, за които се смята, че са участвали във финансирането на кампанията за Брекзит. Той е собственик на в. "Индипендънт", "Ивнинг стандарт" и на тв канала London Live. В интервю за Дойче веле той категорично отрича, че е участвал във финансирането на кампанията за Брекзит. Лебедев също така потвърждава, че синът му Евгени Лебедев е приятел с Борис Джонсън.

ПРОГНОЗИ

Британски социологически проучвания показват, че Консервативната партия има сериозно предимство пред лейбъристите. Според анкета на „Опиниум“ за в. „Обзървър“ торите изпреварват лейбъристите с внушителните 19%, като поне 47% от анкетираните застават зад торите, 28% зад лейбъристите, 12 на сто подкрепят либералдемократите, а подкрепата за партията „Брекзит“ е паднала до 3%. Допитване на BMGResearch, поръчано от  в.„Индипендънт“, пък сочи, че 41% подкрепят консерваторите, 28% - лейбъристите, 18% са за либералдемократите.

 

 

Още по темата