Медия без
политическа реклама

Еколози съдят Париж за отравяне след пожара в Нотр Дам

Стотици тонове олово се стопиха при огнената трагедия през април, а властите не предприеха допълнителни мерки за безопасност

31 Юли 2019
ЕПА/БГНЕС
Работата по почистване в Нотр Дам бе прекратена преди седмица, след като висш представител на властта призна, че мерките за борба със замърсяването са недостатъчни.

Еколози заведоха дело срещу френските власти, задето не са предприети бързи действия за овладяване на потенциално отравяне с олово след пожара на катедралата Нотр Дам, съобщи "Гардиън". Стотици тонове олово се стопиха при пожара през април, разпръсквайки оловни частици във въздуха, по улици и сгради в околните квартали.

Длъжностни лица обясниха, че няма опасност за жителите, но натискът върху парижките власти и здравните служители се засилва през последните дни заради безопасността на училищата в околността, строителните работници, както и за здравето на стотици пожарникари, които се бориха с пожара. Френската група за опазване на околната среда Робен дьо Боа заведе дело. Здравните агенции, правителствените служители и град Париж са обвинени, че "умишлено поставят хората в опасност", като не предприемат незабавно мерки за ограничаване на излагането на замърсяване. Екозащитници заявиха, че има потенциално високи нива на олово на прах по земята, в училищата и яслите в близост до катедралата и не са предприети бързи мерки за отстраняване.

Работата по почистване в Нотр Дам бе прекратена преди седмица, а работниците са изведени, след като висш представител на властта призна, че мерките за борба със замърсяването са недостатъчни. Префектът на Париж Мишел Кадо заяви, че трябва да се въведе строг контрол в силно замърсената вътрешност на катедралата, както и в околните райони. Малко след това кметството в Париж затвори детска ясла и основно училище "като предпазна мярка", след като тестове разкриха високи нива на олово на тяхната обща площадка. Няколко други училища се "почистват основно", като стените и мебелите се измиват, а детските площадки се затварят през летните ваканции, за да се премахне оловният прах. Малко след пожара парижката полиция посъветва местните да почистват повърхностите с влажна кърпа, а бременните жени и децата да мият често ръцете си.

 РАЗКРИТИЕ

Радиационно замърсяване, което се разпростря над Европа в края на 2017 г., е дошло от Русия, потвърди международен екип от учени, пише в."Индипендънт". Учените са анализирали над 1300 фактора, за да установят откъде е дошло радиационното замърсяване, което според учените е било 100 пъти по-високо от това след инцидента във Фукушима през 2011 г. За източник на радиационното замърсяване учените са посочили комплекса "Маяк". Става въпрос не за авария в реактор, а за инцидент в завод за преработване на ядрено гориво. Проблемът за първи път беше засечен през октомври 2017 г. от екип италиански учени, които забелязват ръст в нивата на радиоактивния елемент рутений-106. Данните са взети от 176 станции в 29 страни. Високи нива на елемента са отчетени и в много други европейски държави, както и в Азия, на Арабския полуостров и дори в Карибско море. Русия продължава да не дава официално становище в отговор на твърденията на учените, пише изданието. 

 
 

 

Още по темата