Медия без
политическа реклама

Британски министри не искат Борис Джонсън за премиер

Шефовете на финансовото и правосъдното ведомство обявиха, че ще подадат оставка

22 Юли 2019
ЕПА/БГНЕС
Противници на Брекзит се събраха на протест в центъра на Лондон през уикенда. Демонстрацията премина под мотото "Не на Борис - да на Европа". Протестиращите се обявяват срещу Борис Джонсън, който е един от кандидатите за нов министър-председател на Великобритания.

Британското правителство е пред разпад, тъй като министри не желаят да работят с Борис Джонсън, ако стане министър-председател, писаха медиите на Острова. Консервативната партия ще избира новия си лидер във вторник, като претендентите са Джонсън и министърът на външните работи Джеръми Хънт.

Двамата от ключовите министри - на финансите и на правосъдието, обявиха готовност да напуснат постовете си, ако начело на кабинета застане  Джонсън. Финансист №1 на Великобритания Филип Хамънд заяви в интервю за Би Би Си, че ще напусне поста си, ако Консервативната партия реши Джонсън да наследи Тереза Мей. Той каза, че Брекзит без споразумение, на което е готов Борис Джонсън, "не е нещо, което би приел". Хамънд  ще подаде оставка заедно с Мей в сряда и няма да позволи на новия премиер да го уволни. Британският финансов министър смята, че е важно следващият министър-председател и неговият финансов министър да бъдат "близки съюзници" в мненията си за политиката относно Брекзит.  Филип Хамънд смята също, че ситуацията "може да е по-сложна", ако другият кандидат за лидер на Консервативната партия и премиер на Великобритания Джеръми Хънт спечели надпреварата. Хамънд обаче подчерта, че това е малко вероятно, тъй като "всички социологически допитвания" показват, че Борис Джонсън ще успее.

Оставка е готов да хвърли и правосъдният министър Дейвид Гок, писа в. "Сънди таймс".  "Ако трябва да подкрепя възможността за излизане на страната от ЕС без споразумение на 31 октомври, за което Джонсън говори няколко пъти, то аз не съм готов да участвам в това", каза той. Дейвид Гок е категоричен, че "като член на правителството на Тереза Мей счита, че е правилно да подаде оставка". Правосъдният министър също ще изчака резултатите от вота в Консервативната партия, преди да подпише оставката си. 

Таблоидът в. "Сън" пък твърди, че повече от 12 британски министри възнамеряват да се оттеглят, ако Борис Джонсън стане министър-председател. Освен Хамънд и Гок изданието споменава имената на министрите, отговарящи за бизнеса Грег Кларк и за Северна Ирландия Карън Брадли, както и няколко младши министри.

 

 ОТПОР

Консерваторите бунтовници в британския парламент заплашват да се противопоставят на идеите на Борис Джонсън за Брекзит без споразумение, писа в. "Таймс". Най-малко шестима депутати от Консервативната партия ще разговарят с либералдемократите в опит да попречат на работата на правителство на Джонсън. В рамките на срещите ще бъде разгледана и възможността да се гласува вот на недоверие на Борис Джонсън или дори консерваторите да се присъединят към противопоставящата се на Брекзит Либералдемократична партия. Дори и само двама консерватори да "станат" либералдемократи, това ще лиши Джонсън от възможността да разполага с парламентарно мнозинство, отбелязва "Таймс". 

 23 юли е датата, на която Консервативната партия ще си избере нов лидер, който ще бъде и премиер на Великобритания.

 

 

 

 

Още по темата