Медия без
политическа реклама

Агенция на ООН грабна Нобел за мир

09 Окт. 2020
БГНЕС
Работници в Туркана разпределят торби с ориз, дарени на Световната продоволствена програма на ООН от Южна Корея в склад в бежанския лагер Какума в окръг Туркана, Северна Кения.

Въпреки че светът беше заложил на активистката Грета Тунберг или на Алексей Навални, Нобеловата награда за мир беше присъдена на Световната продоволствена програма (WFP)  - специализирана агенция на ООН за борба с глада по света и най-голямата хуманитарна агенция.

Агенцията спечели наградата заради "усилията си в борбата с глада, за приноса за подобряване на условията за мир в засегнатите от конфликти райони и за това, че действа като движеща сила в усилията за предотвратяване използването на глада като оръжие във войни и конфликти“.

"Пандемията от коронавирус допринесе за нарастването на броя на жертвите на глад по света. В страни като Йемен, Демократична република Конго, Нигерия, Южен Судан и Буркина Фасо, комбинацията от военен конфликт и пандемия доведе до драстично нарастване на броя на хората, живеещи на ръба на глада", се казва на сайта на Нобеловата награда.

В лицето на пандемията Световната продоволствена програма демонстрира впечатляваща способност да активизира усилията си. По този повод от програмата казват: "До деня, в който имаме ваксина срещу заразата, храната остава най-добрата защита срещу хаоса“.

"Светът е застрашен от гладна криза с немислими размери, ако Световната продоволствена програма и други подобни програми не получат финансовата подкрепа, от която се нуждаят. Връзката между глада и въоръжените конфликти е омагьосан кръг. Никога няма да изкореним глада, освен ако не сложим край на войните и въоръжените конфликти", казват от Нобеловия комитет.

Световната продоволствена програма е активен участник в дипломатическия процес, който завърши през май 2018 г. с единодушното приемане на Резолюция 2417 на Съвета за сигурност на ООН. Резолюцията за първи път разглежда връзката между военните конфликти и глада. Съветът за сигурност също така подчерта задължението на държавите-членки на ООН да гарантират, че хуманитарната помощ достига до нуждаещите се, и осъди използването на глада като метод за водене на война.