Медия без
политическа реклама

Владислав Горанов оправда със закона скандалния ръст на партийните субсидии

Честност е класово понятие, законодателството дава правила, обяви финансовият министър

Илияна Кирилова

„Несъвършенство“ в Закона за политическите партии била причината финансовото министерство да отделя повече пари за държавно финансиране на политическите сили. Това обяви министър Владислав Горанов в сряда. Той обаче не спомена и дума защо досега никога не е обсъждал публично този проблем и не е предприел нищо за коригирането му. Коментарът на финансовия министър дойде след разкритията, че партиите и коалициите, които имат право да взимат пари от хазната, са получили по 13.23 лв. за всеки действителен глас през 2018 г., а не по 11 лв., както е записано в Закона за държавния бюджет. Така са прибрали над 6 млн. лв. повече от данъкоплатците.

За скандалното увеличение на парите на водещите политически партии се разбра в понеделник от "Шоуто на Слави" след получен отговор от финансовото министерство по достъп до обществена информация. Както в. "Сега" писа вчера, причина за драстичното разминаване е, че парите за всяка партия са били определени не според спечелените от нея гласове, а въз основа на всички действителни гласове, включително и на хората, подкрепили независими кандидати или дори пуснали бюлетина, че не подкрепят никого.

Няма как при сега действащия Закон за политическите партии да се получат точно 11 лева на глас. Законът е разписан така, че общата сума за гласовете на всички участници в изборите в крайна сметка да се разпредели само между правоимащите партии и коалиции“, обясни Владислав Горанов, цитиран от сайта Economic.bg. Но не каза защо е оставил обществеността с впечатлението, че изплаща по 11 лв. на глас на политиците, докато реалната сума е била по-голяма. Коментара си финансовият министър направи преди първата копка за изграждането на новата газова връзка с Гърция.

Всъщност Горанов и сега отказа да поеме инициатива по въпроса. Дори не показа, че е готов да повдигне темата пред премиера Бойко Борисов. „Промяната на този закон е тема на всички партии и не е редно изпълнителната власт лично да решава този дебат. Редовно се повдига темата за партийните субсидии покрай гласуването на бюджета, предполагам, че дебат отново ще има“, измъкна се той. По думите му, „ако е необходимо, законът трябва да се прецизира така, че да е ясно, че не може да се преразпределят субсидии от действителни гласове на партии и коалиции, които обаче впоследствие заради друга норма нямат право да получават субсидия, и тя се разпределя между партиите, които имат избрани народни представители“.

Що се отнася до моралната страна на въпроса, финансовият министър заяви: „Честност е класово понятие, законодателството дава правила“.

Самият Борисов засега също отказва да поеме отговорност и да предприеме действия по скандалния казус. Както обикновено, той хвърли вината върху опонентите си: „Този закон за субсидиите БСП го направи, не съм го направил аз“, каза премиерът, макар че има пълната възможност да предприеме действия за поправяне на ситуацията. Самият той нееднократно е декларирал, че е склонен субсидията за партиите да се намали дори до 1 лев, но с уговорката, че така те биха попаднали под влиянието на склонни да им плащат олигарси.

Някои институции обаче се задействаха. Главният прокурор Сотир Цацаров, който е в края на мандата си разпореди на Върховната административна прокуратура да започне проверка по случая. Формалният мотив е твърдението на Слави Трифонов, че увеличението на субсидията е в нарушение на закона. За целите на проверката прокуратурата ще изиска информация от финансовото министерство, Сметната палата и Централната избирателна комисия.

Самата Сметна палата обаче до момента също е омаловажавала темата как се определят партийните субсидии. Тя не е забелязала, че за един глас партиите получават по-висока сума от определената в Закона за държавния бюджет.

"До момента този въпрос не е изследван от нас. Преценен е като несъществен", заяви за в. "Сега" в сряда председателят на Сметната палата Цветан Цветков. Той обясни, че досега ведомството му е одитирало дали партиите спазват изискванията на Закона за политическите партии като получатели на тези субсидии - как са ги осчетоводявали и как са ги разходвали, но не и как са били определяни. "Още повече че в Закона за политическите партии ясно е казано, че начинът на предоставяне се определя от министъра на финансите", допълни Цветков.

Поради големия обществен интерес сега палатата специално ще направи одит на начина на определяне и предоставяне на партийните субсидии. "Предстои в началото на юли да започнем одит на изпълнението  на държавния бюджет за 2018 г., след като в края на юни Министерството на финансите ни предостави отчета. В рамките на този одит категорично ще проверим начина на определяне и предоставяне на субсидии за политическите партии, дали отговарят на изискванията на чл. 25, ал.1 от Закона за политическите партии и дали са спазени всички, свързани с това закони и подзаконови нормативни актове", заяви Цветков. Резултатите обаче ще са готови през септември.

НЕПОЧТЕНО

„Ако опитаме да оценим проблема през призмата на това законно ли са постъпили партиите, приемащи тези суми - отговорът е „да, от формална гледна точка е законно“, защото никъде в закона не пише, че субсидията е 11 лв. за получен глас. От гледна точка на морала, обаче, отговорът е различен - „законно е, не е прозрачно и почтено и е в разрез с декларациите пред избирателите““, коментира Ваня Нушева от асоциация „Прозрачност без граници“ пред в. „Сега“. По думите й действащите правила правят неясен и непредвидим механизма за определянето на субсидията, тъй като тя зависи от сумата, предвидена в годишния държавен бюджет, и от начина, по който я разпределя финансовото министерство. Ведомството на Владислав Горанов дължи отговор как тълкува закона и дали е съгласувало методиката си за разпределение на субсидията със Сметната палата, която контролира финансирането на партиите, заключи Нушева.

Още по темата