Медия без
политическа реклама

Университети вече приемат с тестове, попълнени вкъщи

Критериите за кандидат-студентите на някои висши училища съвсем се занижиха

Илияна Кирилова
За провалилите се кандидат-студенти все още има шанс.

В опит да запълнят отпуснатите от държавата бройки за студенти университетите измислят какви ли не облекчения за кандидатите си, нямащи нищо общо с академизма, показа проверка на "Сега". На места летвата е свалена невъзможно ниско - освен че се предлагат тестове за прием, които всеки младеж може да попълни вкъщи, някои вузове оферират прием във важни специалности, каквато е например национална сигурност, на студенти, изпаднали даже от последното класиране.

Фрапиращ пример в това отношение е УниБИТ. Той предлага задочно обучение в бакалавърска степен по "защита на националната сигурност" "за всички кандидат-студенти, включително и тези, които са положили конкурсни изпити в УниБИТ през кандидатстудентската кампания за 2019 г., но некласирани и след последното класиране". От сайта научаваме, че това е възможно по силата на "сключен договор за съвместна дейност между Университет по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) и Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ (ВСУ)".

Ежедневни изпити за улеснение на студентите си пък предлага Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“. Те са по български и по история и от тях биха могли да се възползват кандидатите да учат право в задочна форма, платено обучение, които нямат успешно положени изпити по тези предмети. Те могат да са както лица със завършено средно образование, така и действащи студенти, става ясно от сайта на университета. Въведени са и сериозни улеснения - може да се подаде заявление за участие в изпита (тестова форма) в 10 ч., а в 11 ч. да се положи самият изпит. 

Частното Висше училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР), станало известно с предлагането на джипове за своите студенти, предлага допълнителни стимули за млади семейства. Бременните студентки и студентки майки с деца до 6-годишна възраст ще се обучават при облекчен режим. Ако и двамата родители учат и имат дете до 6 г., единият от тях може да се възползва от възможността за индивидуален режим. В случай, че семейството има две и повече деца, облекченият режим важи и за двамата родители. Той позволява "обучение по индивидуален учебен план, удължен срок на следване, административна заверка на семестър, явяване на изпити извън сесиите, присъствие на занятия в удобно време и място, провеждане на индивидуални консултации, както и електронно обучение".

Висшето училище по застраховане и финанси освен онлайн кандидатстване предлага и онлайн тест, достъпен за всеки, който пожелае. Времето за попълване на 21 въпроса е 90 минути, а самите въпроси са елементарни. Сред тях са например какво представляват инфлацията, акциите, облигациите и т.н. В частта за обща култура кандидатите трябва да отговорят кой е написал българския химн, чие дело е покръстването на българите, кой град е избран за Европейска столица на културата през 2019 г. и т.н.

Още по темата