Медия без
политическа реклама

Ваксинираните ученици се увеличиха двойно до 6%

Новите училищни тестове ще са по-лесни

Ваксинираните ученици над 12-годишна възраст са се увеличи почти двойно за около месец и половина. Ако в началото на октомври те са били около 3%, в средата на ноември процентът им вече е над 6% на сто. Това показват данни на просветното министерство за имунизираните ученици, ден след като най-малките деца от 1 до 4 клас от 13 области у нас се върнаха в класните стаи след тестване. Децата от останалите 15 области обаче продължиха да учат дистанционно поради забавяне на доставката на 200 000 теста от втората фирма.

Имунизираните ученици няма да бъдат тествани два пъти в седмицата, когато се върнат в клас, припомнят от МОН. От изследване в училище нямат нужда също и децата с валидни документи за преболедуване или за антитела. Продължава да расте и процентът на имунизираните учители - от около 35% към 5 октомври сега той приближава 43%. Ваксинирани са също 33% от непедагогическите специалисти. "Тази тенденция дава надежда за скорошно възстановяване на нормалното присъствено обучение навсякъде в страната", надяват се от МОН.

Междувременно, оттам отчетоха, че все повече родители от уязвимите групи в страната се съгласяват децата им да бъдат тествани и да се върнат в училище след разговор с образователни медиатори. От седмица медиаторите обикалят домовете на родители на ученици от 1 до 4 клас и разговарят с тях за ползите от присъственото обучение. По данни на Център "Амалипе" в над 60% от случаите усилията им се увенчават с успех, казват от министерството. Родителите, които променят мнението си и пожелаят децата им да се върнат в клас, трябва да декларират това в декларация за съгласие поне 2 дни преди връщането им в училище.

По данни на МОН към 8 ноември 57% от родителите в страната бяха дали съгласие за тестване на децата им в училище, докато 43 на сто бяха отговорили отрицателно. 

 

ПО-ЛЕСНИ ТЕСТОВЕ

Новите 86 000 теста за ученици, които са в рамките на втората обществена поръчка на здравното министерство, са със същите характеристики като при първата поръчка, но са по-лесни за употреба, посочиха от МОН, разпространявайки и клипче как се прави изследването с тях. Те са състоят от 3 компонента (в първите тестове имаше 4 елемента) и също се правят с отделена слюнка, но вместо в нея да се бърка с клечка, която се чупи и затваря в контейнерче, от което се накапват капки, при новите тестове детето отделя слюнка във фунийка, от която директно се накапват 3 капки. Въпросните количества днес ще бъдат разпределени в училищата в областите Пловдив, Бургас, Русе и Враца.

 

ПОДКРЕПА

По 100 лв. за месеците ноември и декември 2021 г. ще получат учителите и непедагогическите специалисти, които изследват учениците за COVID-19 два пъти в седмицата, за да осигурят присъствено обучение в безопасна среда. Това се договориха Министерството на образованието и науката, работодателските и синдикалните организации в системата на средното образование днес, след като подписаха анекс към колективния трудов договор (КТД), който регламентира допълнителното плащане до края на 2021. Със същия документ се увеличава с 20 дни размерът на основния платен годишен отпуск за непедагогическите специалисти в детските градини и училищата. "Това се прави заради дългите периоди на неприсъствено обучение при висока обща заболяемост или при локално епидемично огнище, през които обслужващият персонал в училищата е в принудителна отпуска. Част от нея досега беше неплатена", посочват от МОН.

Непедагогическите специалисти получават още два дни допълнителен платен отпуск, ако се имунизират срещу COVID-19. Те могат да ги ползват по свое желание след поставяне на първата и/или на втората доза от ваксината. Учителите, които се ваксинират, имат допълнителни два дни платен отпуск още от лятото. За педагогическия персонал те бяха регламентирани с анекс към КТД от 9 август т.г.

 

Още по темата