Медия без
политическа реклама

Купувачите ще диктуват цените на втечнения природен газ

Умножаването на проектите за ВПГ променя коренно пазара

17 Юли 2025
Цените на втечнения природен газ ще са под натиск през идните години, сочат прогнозите.
Цените на втечнения природен газ ще са под натиск през идните години, сочат прогнозите.

Вълната от нови проекти за втечнен природен газ (ВПГ) -  най-мащабната досега, може напълно да трансформира световния пазар на синьо гориво. 

Проекти като LNG Canada (проектът на Shell Plc в Британска Колумбия, който вече започна да доставя ВПГ) и Golden Pass (проектът на ExxonMobil и QatarEnergy в Тексас, който се очаква да започне тестване на доставки през октомври), са вестоносци на промяната на глобалния пазар на втечнен метан, коментира  Bloomberg.
До 2030 г. капацитетът за износ на ВПГ ще се увеличи с над 40% благодарение на нови инвестиции по целия свят. Това е наистина впечатляващо  - защото през 2020-2024 г. капацитетът за експорт на ВПГ се е увеличил само с 8%.

Бумът на нови мощности означава, че към 2030 г. глобалното предлагане ще надвиши търсенето.
Това не е неочаквано -  много от обявените проекти бяха съгласувани още преди кризата, предизвикана от COVID-19. Просто тяхната реализация се забави поради проблеми с веригите за доставки и високи капиталови разходи, което е типично за години на пандемия.
Проблемите с руския газ в Европа след началото на конфликта в Украйна през 2022 г. разбуниха пазарите, което доведе до постоянно покачване на цените. На свой ред това постави под въпрос растежа на търсенето на газ в развиващите се страни.
Сега всичко е на обратно: някои азиатски купувачи на ВПГ отлагат подписването на дългосрочни договори за доставка, тъй като очакват по-изгодни цени и условия с увеличаване на новите проекти. 
Все пак това, че ще има повече ВПГ, не е равносилно на спад на цените до минимални нива.Важно е колко бързо ще растат възможностите на основните доставчици на втечнен метан.
САЩ твърдят, че до края на десетилетието износът на втечнен природен газ ще се удвои, а Катар очаква цели 85% ръст.
Другият нюанс е, че Русия, един от най-големите доставчици на газ, се опитва да преориентира износа си на изток. Това включва доставки по тръбопроводи, насочени преди към Европа, и доставки от проекти за втечнен природен газ, въпреки
многобройните санкции както срещу самите проекти, така и срещу флота от газовози.
Така или иначе, нарастващото предлагане ще промени световния пазар. След години на доминация на продавачите търговците на газ трябва да се подготвят за пазар, диктуван от купувачите, заключава Bloomberg,

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата