Медия без
политическа реклама

Икономическият министър ще спасява ресторантите в новата ковид-вълна

Бизнесът дал на Кирил Петков десетки идеи за мерки и схеми за подпомагане

19 Авг. 2021
Илияна Кирилова
Заведенията масово не спазват ограниченията за отстояние на маси, столове и посетители. Твърдят, че ако се съобразяват с тях и намалят клиентите, ще фалират.

Министърът на икономиката Кирил Петков получи десетки предложения от бизнеса за това как държавата да подкрепи фирмите, когато новата ковид вълна доведе до нови  ограничения и затваряния. Това се случи на срещата, проведена днес с работодателски и браншови организации. Служебният министър показа, че твърдо стои на страната на бизнеса , като коментира пред медиите, че смята за "абсолютно нечестно" да се затварят цели икономически сектори и те да не бъдат компенсирани за щетите, които търпят.  Оттук Кирил Петков стигна до лайтмотива на президента Радев и на целия служебен кабинет от последните седмици - актуализацията на бюджет 2021 е повече от наложителна, и то спешно.

 

„Ако нямаме актуализация, всички браншове са под огромен риск, особено туристическият и ресторантьорският. Ако ги затворим, без средства - това би било абсолютно пагубно. Не може отделни бизнеси да платят цената на цялото общество, защото сме решили, че са най-опасните”, изтъкна министърът. 

"Не може хем да ги затваряме, хем да не им даваме никакви помощи. Първата и най-важна мярка е да имаме бюджет, така че когато се затвори нечий бизнес, поне да има някаква компенсация и мярка като 60/40, с предвидимост, че ще остане поне до края на годината”, добави Петков. Той обясни, че всички предложения ще бъдат обобщени и изпратени по министерствата за обсъждане и съгласуване.

При това положение обаче скоро няма да е ясно какви мерки ще бъдат избрани, какви средства ще са необходими и каква да е корекцията в разходната част от бюджета. Което означава, че няма как да има "спешна" аткуализация  - при толкова неизвестни.

Кирил Петков обясни, че не е привърженик на задължителната ваксинация. Каза го в отговор на въпрос дали не се обмисля въвеждане на такова задължение в администрацията и в браншове като ресторантьорския, където има струпване на хора.  Той каза, че по време на срещата са се чули „хубави идеи” как да се повиши интересът към имунизацията. Една от идеите беше поне тази част от държавните служители, които имат допир с голям брой хора, по някакъв начин да направим много силна кампания за тяхната ваксинация. Другото е да оценим внимателно риска къде коронавирусът е най-опасно да се разпространява и затварянето да бъде в съответствие с реалната опасност”, уточни Петков. Според него сега, след като вече има достатъчно информация и ваксинирани, и бизнесът, и правителството трябвало да говорят, че дългосрочната мярка е имунизацията.  

„Нямаме достатъчно пари, които да дадем всеки път, когато трябва да затваряме бизнеси, защото болниците ни не издържат. От друга страна, разбирам и здравния министър - няма как, когато болниците не издържат и не могат да приемат своите пациенти пък да не се затваря икономиката. В тези два лоши сценария - ваксинацията е спасителният вариант”, категоричен е министърът.

 

Оставка ли?

Кирил Петков декларира, че оставката е последното нещо, от което се страхува. „Всеки ден е ужасно важен за задачите, които сме си поставили. Тук съм с една единствена цел - да правя нещата, в които вярвам. Има си конституционен съд. Аз съм под указа на президента - той ако иска, може да ме освободи. Има много хора от другата страна, които биха се радвали, ако аз си подам оставката”, посочи той. 

 

Ключови думи:

Кирил Петков

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?