Медия без
политическа реклама

Сърцето на Венецианския кинофестивал е спасено

Най-старият филмов форум в света започва днес - на живо и с маски

02 Септ. 2020
Снимка EPA/BGNES
Кейт Бланшет, председателката на журито, пред фоторепортерите преди откриването.

Венецианският кинофестивал единственият в класа си, който остава „на живо“ след избухването на пандемията, започва днес с много разнообразна програма и повишени мерки за безопасност. Откриването на 77-ото му издание ще се състоя в Двореца на киното на остров Лидо, а фестивалът ще се проведе от 2 до 12 септември. Начело на журито е  австралийската актриса Кейт Бланшет.

След консултации със здравните органи са въведени нови мерки: билетите вече се предлагат само предварително и онлайн, но броят на прожекциите е увеличен с надеждата, че това ще подобри разпределението на зрителите. И разбира се, маските са задължителни навсякъде. Построени са две нови летни кина на открито, които ще приютят настанят най-голям брой прожекции. Преди влизане в залите се измерва температурата на всеки и всяко второ място трябва да остане свободно.

Филмите от програмата ще бъдат показвани и онлайн. Поредицата "Венецианска класика", която представя възстановени филмови класики, е преместена в Болоня на фестивала "Il Cinema Ritrovato", докато програмата  "Sconfini" - която откроява повече експериментални филми - за момента е отложена.  В допълнение, конкурсът „Venice VR Expanded“, стартирал през 2017 г., ще се проведе онлайн, за да почете най-добрите приноси във виртуалната реалност.  И все пак „сърцето на фестивала“ е спасено, казва неговия директор Алберто Барбера.

В сърцето на фестивала са филмите, състезаващи се за Златния лъв. Тази година, макар и белязан от коронавируса, фестивалът предлага изумително разнообразие в консурсната програма. В списъка има забележително малко американски продукции, тъй като почти всички големи холивудски продукции отложиха премиерите си поради пандемията COVID-19.
 
Драмата Nomadland на Клои Жао е единственият филм с холивудска звезда от A-групата: двукратната носителка на "Оскар" Франсис Макдорманд (“Фарго”, “Три билборда извън Ебинг, Мисури”) играе жена на около 60 години, която е загубила всичко в Голямата рецесия и пътува през западните щати като съвременен номад.

От друга страна, италианското кино заема централно място: Четирима от 18-те кандидати за „Златния лъв“ са от Италия, а филмът „Lacci“ от режисьора Даниеле Лукети (не е в конкурса) ще открие фестивала. Друго италианско заглавие - „Падреностро“ от режисьора Клаудио Носе е разказ за политическия тероризъм и насилието, разтърсили Италия през 70-те години, през очите на дете.

В основния конкурс тази година ще се състезават 18 филма, от които почти половината са режисирани от жени. Германският „А утре целият свят“ на режисьорката Юлия фон Хайнц показва радикализацията на младата антифашистка активистка Луиза, която използва все по-крайни средства в борбата срещу все по-десните обществените нагласи.  В ролята на Луиза е изгряващата звезда Мала Емде. Руското кино е представено от филма на Андрей Кончаловски „Скъпи, другари“, който показва почти неизвестната история за разстрела десетки участници в мирен протест в Новочеркаск през 1962 година.

***

Тази вечер по време на откриващана церемонията осем директори на европейски кинофестивали ще направят общо заявление в Двореца на киното на остров Лидо. Сред тях са ръководителите на кинофорумите в Берлин и Кан, в Локарно, Ротердам, Карлови Вари, Сан Себастиан, Лондон - и самият Венециански кинофестивал. 

Те ще говорят „фундаменталната ценност на седмото изкуство, и ролята и значението на фестивалите в подкрепа и за популяризиране на киното от цял ​​свят и по-специално европейското кино" на фона на пандемията, заради която повечето фестивали тази година бяха принудени да отложат датите си или дори да обявят отмяна.

Директорите искат да покажат, че подобни мащабни събития не са само витрина за показване на най-доброто, но и центрове за култура, образование, просвещение на публиката и диалог с обществото.