Медия без
политическа реклама

София отново е територия за свободен театър

12-ото издание на фестивала АСТ ще покаже спектакли на провокативни чуждестранни и български артисти

13 Окт. 2022
Разяреният Родриго Батиста

От днес до 30 октомври фестивалът за свободен театър ACT ще представи разнообразна международна и локална програма под мотото “Директно включване“. В 12-ото му издание ще видим 5 чуждестранни постановки на изгряващи световни артисти – Игор Шугалеев (Беларус), Родриго Батиста (Бразилия), Inflexions (Франция), Нея Томшич (Словения) и Мерседес Педроче (Испания). Родната селекция, също така разнообразна жанрово и тематично, се състои от осем спектакъла – на Юлиана Сайска, Александър Георгиев - Аце, Марион Дърова, Исабел Миткова и др., три танцови филма и специалния формат Show and Tell, в който ще участват български трупи и проекти в развитие.

17-те представления от ACT 2022 са предназначени за широка публика, а освен тях ще има и богата паралелна програма. В нея се открояват партньорствата с платформата “Нови драматургии”, благодарение на които ще се запознаем с две знакови знамена за американската независима сцена – Томас де Франц и Браян Роджърс. Уъркшопи ще водят Христо Христозов, Стефан Щерев и Димитър Узунов; за първи път активно във фестивала ще се включат младежите от актьорска школа “Драмеди”.

"Фестивалът за свободен театър измина дълъг път. Той заема ключова ниша – представянето на новото, провокативното, неочакваното в съвременния театър. Искаме да вдъхновяваме публиката и артистите да чувстват и разсъждават по-смело и по-отговорно”, споделя режисьорът Стефан Прохоров, председател на Асоциацията за свободен театър, която заедно с театрална компания „Момо“ организира форума вече 12 години. 

Събитията от ACT 2022 – представления, уъркшопи, конференция и кръгла маса, ще се провеждат на три сцени: Топлоцентрала, „Дерида“ и Национален студентски дом. Международната програма ще бъде представена в Топлоцентрала. На 15 октомври от 18.30 ч. египетският хореограф Ислам Елнебиши ще представи резултата от работата си с български танцьори през септември и октомври. Отново на 15-и ще се състои официалното откриване с пърформанса “Телефонът на абоната е изключен или се намира извън обхват” на белоруския артист Игор Шугалеев. Игор напуска Беларус след погрома над протестите през 2020 г. Спектакълът е реакция на полицейското насилие и жестокостта, с която тоталитарното управление смазва всеки порив към свобода на своите граждани. Шугалеев вече живее в Полша и работи в един от най-важните театри в страната – Нови театър. “Телефонът на абоната...” е показван в над десет държави с огромен успех.

Родриго Батиста също напуска принудително Бразилия, след като срещу него е заведено дело за участие в мирни протести в Сао Пауло. След като печели делото, Родриго заминава със средствата от изплатеното му обезщетение и се мести в Нидерландия. “Разяреният Родриго Батиста” е пламенен спектакъл за унижението и съпротивата
срещу репресивния държавен апарат, за битката с официозните лъжи и отстояването на човешкото достойнство. Графичността и категоричният сценичен език са провокирали зрителите в цяла Европа.

На 17 октомври френската трупа Inflexions ще покаже цирковия спектакъл “Докато щрихирахме хоризонта”. Екипът от Франция, Хърватия и Сирия поема на необичайно звуково пътешествие от Париж до Алепо в търсене на свързващите ритми и мелодии.

Традиционно АСТ Фестивал представя и най-доброто от българската свободна сцена. Днес и утре в Националния студентски дом ще можем да видим “Сцени на разсъмване” на Юлиана Сайска, Елена Димитрова и Цвета Софрониева с участието и на Елица Алексиева, Яна Мороз и Велислав Павлов. Интимният спектакъл отива в най-дълбоките кътчета на човешкото съмнение, за да ни изправи пред въпроса за разбирането на собствените ни чувства.

На 17 октомври от 20.30 ч. на сцена “Дерида” ще бъде показан дебютният танцов пърформанс PRI:MORDIAL на Исабел Миткова и Николай Райчев. Смелото изследване на човешките взаимоотношения се развива във впечатляващата визуална среда на Владислав Илиев и музиката на Александър Евтимов-Шаманчето. Веднага след това от 21.00 ч. ще бъдат представени трите късометражни танцови филма: “Труд” на Мария Табакова, BURNOUT на Елица Попова и “Идентификатор” на Катина Дишков.

На 18 октомври се връщаме в Топлоцентрала за още два български спектакъла – The Power of S на македонския хореограф Александър Георгиев - Аце, копродукция между Imaginatory Choreographic Center и „Гараж колектив“, награден с „Икар 2022“ в категорията “Съвременен танц и пърформанс”. По-късно същия ден ще бъде показан и “Свободно падане” на хореографа Марион Дърова.

Още по темата