Медия без
политическа реклама

„Сцена на кръстопът“ се открива за пръв път без Стефан Данаилов

Само едно представление, изиграно на живо, включва тазгодишната програма на провеждания в Пловдив Международен есенен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“. (За сравнение през 2019-а бяха показани 22 постановки от националния театрален афиш, а също и гостуващи от чужбина.) Причината е не друга, а разпространението на COVID-19 и противоепидемичните мерки, целящи ограничение за посетители на културни събития. 24-тото издание, чието мото е „Театъра – Гордостта”, стартира днес с аплодисменти за основателя на фестивала – незабравимия Стефан Данаилов, който ни напусна преди половин година. В знак на почит към него в 19:00 ч. е откриването на барелефа, поставен на фасадата на Камерната зала на Драматичния театър, която вече носи неговото име.

До 21 септември, когато е закриването на форума, при вход свободен зрителите са поканени на прожекции на филми, театрални работилници, изложби, четения на съвременна българска драматургия, премиери на книги, творчески дискусии (локациите са дворът на Драматичния театър, лятно кино „Орфей” и галерия „Червеното пони” в Стария град, а пропуските предварително се получават от касата).

Актрисата Силвия Лулчева и композиторът Асен Аврамов влизат в ролята на водещи на тридневни театрални работилници: „Смеха на сълзата” и съответно - „Думи в действие”.

На 13-и племенницата на Стефан Данаилов и негова асистентка на сцената Росица Обрешкова представя пиесата си „Страшносмешно необщуване”. Юли Стоянов, Мартин Димитров и Владимир Матеев участват в четенето на друг съвременен български драматургичен текст – „Алпинисти”, на носителката на „Аскеер“ Оля Стоянова (с голям успех в Театър „София“ се играе пиесата й „Покана за вечеря“, а в Благоевградския драматичен театър „Никола Вапцаров“ – „Малки ритуали за сбогуване“). На 18 септември предстои четене на „Звездата на Планк“ от Радослав Чичев, отличен с първа награда на организирания от Театър 199 конкурс за камерна пиеса „Славка Славова“ (за „Колекционерката“). Четвъртият автор е Васил Балев, четенето на чиято пиеса „Свлачище” е поверено на топактьорите Александра Василева и Цветан Алексиев. 

Сред акцентите е дискусията на тема „Театър в нервна криза” с куратор Йордан Георгиев (20 септември). С интерес очаква публиката и премиерата на книгата на Стефан Вълдобрев „Книга за песните” със специалното участие на Мая Бежанска, Рут Колева, Керана и приятели.

Точката на фестивала ще сложи представлението „Аплодисменти за Стефан Данаилов” – авторски спектакъл на Сава Драгунчев, дългогодишния асистент на Мастера. В ролите зрителите ще видят негови възпитаници от последния му клас.

Ключови думи:

театър

Още по темата