Медия без
политическа реклама

"Последният войнишки император" - с блясъка на старо злато

Цезари и иманяри си дават среща в новата книга на Костадин Костадинов

"Последният войнишки император", Костадин Костадинов

издателство "Хермес"

Ето така трябва да завършват книгите! След последната страница да се почувстваш щастлив, приповдигнат, вдъхновен да направиш нещо хубаво и важно, защото ето, има смисъл. Доблестта не е само остаряла дума, търпението не винаги е напразно, всеотдайността и честта могат да променят съдби. Финалът на този кратък роман е истинска компенсация за мъката, на която доброволно се подлагаме, като четем толкова други книги, написани без грам любов и към героите, и към читателя.

С предишното си заглавие "Ловецът на пеперуди" писателят Костадин Костадинов спечели наградите "Хеликон" и "Елиас Канети", така че публиката очакваше с жив интерес дали и кога ще последва ново произведение. "Последният войнишки император" отново е свързан тематично с колекционерските страсти, но този път героят не е ентомолог, а нумизмат. И тук сюжетът е построен като разказ в разказа. Учителят предава опита си на по-млад слушател, който е разпознат и избран заради своята дарба. Младият Юлиан има способност да се свързва с духовете на прокълнатите императори, чиито лик е изсечен върху златните монети, и така става приятел, съсед и наследник на Васил Странджев, по-известен с прякора си Императора.

Историята напредва, като в живота на Императора се вплитат биографични данни за онези римски императори от древността, които са били издигнати до владетели на тогавашния свят благодарение на качествата си – смелост, решителност, сила и харизма. Необикновената съдба на тези войнишки императори е свързана с проклятие – убити от същите хора, които са ги възкачили на трона, и оставени без погребение, те не могат да стигнат до Острова на блажените, а духовете им са осъдени да скитат неприютени във вечността.

Разказана е личната история на един необикновен българин и на едно гръцко семейство, и в перипетиите им се вижда как националното и личното се преплитат; как смяната на властта и преместването на държавните граници преобръщат живота на всеки отделен човек. В десетилетията между 1995-а, когато Васил и Юлиан се запознават, и 2015-а, когато е поставена точката на действието в романа, също има огромна социална турбуленция, и през повествователната нишка за иманярските страсти е очертан образът на съвременна България.

Динамично се редуват сцени от древността, средновековието, миналото и настоящето; военни сблъсъци, побоища и битки, срещи с хора от най-различни слоеве на обществото, епизоди от преди и след 9 септември, от преди и след 10 ноември. 

И хората тук са като монетите – фалшиви или чиста проба злато, красиви и ценни или мръсни и изцапани с кръв. Аурата на златото озарява всички тези образи; и не хората изпробват златото, а то тях ги изпробва и показва колко струват.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

книги, Мария Донева