Медия без
политическа реклама

Андрей Звягинцев представя книгата си в София

Един от най-влиятелните днес руски режисьори ще има среща разговор с българската публика в литературен клуб „Перото“

Днес, 14:18
Световноизвестният руски режисьор Андрей Звягинцев ще гостува за първи път в България.
Анна Матвеева
Световноизвестният руски режисьор Андрей Звягинцев ще гостува за първи път в България.

Световноизвестният руски режисьор Андрей Звягинцев идва в България за първи път за специална кинопанорама на неговото творчество в Дома на киното. По този повод излиза и неговата първа книга в превод на български език – „Филмови сценарии“, която ще бъде представена по време на визитата му у нас. Срещата разговор с големия руски режисьор ще се състои в литературен клуб „Перото“ в НДК на 16 май (петък) от 18.00 ч. Модератор ще бъде журналистът и тв водещ Димитър Стоянович. Книгата ще може да бъде закупена на място, като посетителите ще имат възможност да получат и автограф от Андрей Звягинцев.

Входът е свободен. Публиката ще бъде допускана до изчерпване на местата в залата.

Звягинцев е автор на изключително въздействащи и многократно награждавани филми, които разглеждат теми, свързани с морала, семейството, всекидневните човешки проблеми, бюрокрацията и борбата с нея. В рамките на пет дни – от 13 до 17 май – на голям екран ще бъдат прожектирани всичките му пет пълнометражни филма до момента.

В книгата са събрани сценариите и на петте филма на Андрей Звягинцев, които се публикуват за първи път: „Завръщане“, „Изгнание“, „Елена“, „Левиатан“ и „Нелюбов“. Текстовете са допълнени с коментари на режисьора, което дава възможност поне отчасти да се докоснем до процеса на създаването на продукцията. Преводът е дело на режисьорката Теодора Лилян, чиято е и главната заслуга тази среща на Звягинцев с българските му почитатели да се осъществи.

„Моят главен герой е избор, направен от самия персонаж“, споделя световноизвестният режисьор. Той често разсъждава за стреса в киното, на снимачната площадка и за утехата чрез литература. Андрей Звягинцев и неговият съавтор Олег Негин са отличени с престижните награди „Златен лъв“ от Венецианския кинофестивал (2003), награда за най-добър сценарий от Международния кинофестивал в Кан (2014), „Златен глобус“, присъждан от Асоциацията на холивудската чуждестранна преса (2015), и „Сезар“ за най-добър чуждоезиков филм на Френската филмова академия (2018).

Андрей Звягинцев е роден на 6 февруари 1964 г. в Новосибирск, където получава първото си актьорско образование. През 1984 г. завършва Новосибирското театрално училище в курса на Лев Белов. От 1986 г. живее в Москва, следва в Руската академия за театрални изкуства. През 1990 г. завършва Актьорския факултет на ГИТИС в курса на Евгений Лазарев. Между 1992 и 2000 г. работи като актьор в киното и театъра.

През 2000 г. дебютира като режисьор на пълнометражни филми, заснемайки „Бушидо“, „Неизвестен“ и „Избор“ за телевизията като част от поредицата „Черна стая“. През 2003 г. режисира първия си пълнометражен филм – „Завръщане“. Той участва в основната конкурсна програма на кинофестивала във Венеция, където за първи път в историята му печели едновременно две награди: главната награда „Златен лъв“ и наградата „Лъв на бъдещето“ за най-добър режисьорски дебют. Следващият му филм – „Изгнание“, е премиерно показан на Международния филмов фестивал в Кан през май 2007 г., където Константин Лавроненко е обявен за най-добър актьор. През 2011 г. третият пълнометражен филм на Звягинцев – „Елена“, участва в програмата „Особен поглед“ на 64-тия филмов фестивал в Кан и получава специалната награда на журито с председател Емир Кустурица. През 2014 г. четвъртият филм на режисьора „Левиатан“ е премиерно показан отново в Кан и получава наградата за най-добър сценарий (Олег Негин и Андрей Звягинцев). През януари 2015 г. печели наградата „Златен глобус“ за най-добър чуждоезичен филм според Асоциацията на холивудската чуждестранна преса. Същата година „Левиатан“ е номиниран за „Оскар“. През 2017 г. филмът на Андрей Звягинцев „Нелюбов“ получава наградата на журито на фестивала в Кан, награда „Сезар“ на Френската филмова академия и е номиниран за „Оскар“, „Златен глобус“ и БАФТА. Андрей Звягинцев е многократен носител на главните руски награди в областта на кинематографията „Златен орел“ и „Ника“. През 2018 г. режисьорът се присъединява към журито на 71-вия международен филмов фестивал в Кан. Член на Американската и Европейската филмова академия.

Андрей Звягинцев е един от най-важните гласове в съвременното кино, неговите творби предизвикват дълбоки размисли и остават в съзнанието на зрителите дълго след финалните надписи. Често сравняват режисьора с Андрей Тарковски. Журналистът Димитър Стоянович пише в предговора към книгата:

Отлично помн­я лични­я си сблъсък с филма „Завръщане“, който гледах без никакви очаквания­ преди повече от 20 години. Възможно ли е това, питах се, и никакъв, ама абсолютно никакъв отговор не намирах. С огромен страх пристъпих към следващи­я му филм – „Изгнание“, да не би да ме разочарова, както толкова често се случва. Нищо подобно, пак шамар. Това продължи да се случва и с потресаващите „Елена“, „Левиатан“, „Нелюбов“. Тържество на киното в най-чистата му и честна форма, естетическо продължение на Тарковски и Бергман, но без да ги повтар­я, с щипка от Ницше и безумна любов към човека, оставен да гасне в човеконенавистната обществена и политическа система на днешни­я св­ят. Защото Зв­ягинцев може и да е руски режисьор, пренас­ящ сюжетите си на руска територи­я, към ко­ято е безжалостно и с пълно право критичен, но той е на първо м­ясто световен феномен“…

Звягинцев е остър критик на властта в Русия. Неговата антиутопия „Левиатан“ представя държавата като брутална репресивна машина. След началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г. той напуска страната и открито се противопоставя на политиката на Путин: „Да правиш кино в държава, където лъжата е официална религия, е невъзможно“, казва режисьорът, който понастоящем живее във Франция.

През 2021 г. Звягинцев прекарва тежък COVID-19, но вече се е възстановил и работи по нов проект – „Минотавърът“.

По време на визитата си Андрей Звягинцев ще връчи голямата награда на Националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, съобщават от Съюза на българските филмови дейци.

Ето и програмата на тази изключителна филмова седмица с творчеството на Андрей Звягинцев в Дома на киното: 13 май, 19.00 – „Завръщане“; 14 май, 19.00 – „Изгнание“; 15 май, 19.00 – „Елена“; 16 май, 19.00 – „Левиатан“; 17 май, 18.00 – „Нелюбов“.

Последвайте ни и в google news бутон