Медия без
политическа реклама

При нощния труд се спазват ред ограничения

При какви условия и правила се полага нощният труд? И за него ли важат общите норми за работно време?

Я.К., София

 

Хората, които работят нощно време или пък имат отделни нощни смени, са всъщност стотици хиляди. Те са в транспорта, здравеопазването, търговията, в МВР и в армията, в предприятия с непрекъснат цикъл, в нощните заведения и къде ли още не. 
В Кодекса на труда (КТ) има специални разпоредби по темата. Според закона нощното работно време е от 22 часа до 6 часа, когато става дума за пълнолетни. Когато работниците са непълнолетни, нощното работно време е от 20 часа до 6 сутринта. Границата тук е по-широка заради възрастовите особености на непълнолетните, които имат нужда от повече почивка.

Всъщност КТ поставя изрично и специфични изисквания за работодателя. Той е длъжен да осигурява на работниците и служителите топла храна, ободряващи напитки и "други облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд". Това означава не само работодателят финансово да осигурява тези неща, но и реално да ги предоставя.

Работното време през нощта задължително е по-кратко, отколкото през деня. Така в закона е записано, че нормалната продължителност на седмичното работно време през нощта при 5-дневна работна седмица е до 35 часа. Нормалната продължителност през нощта при 5-дневна работна седмица пък е до 7 часа.

КТ изрично посочва и няколко категории работници и служители, за които нощният труд е забранен. Това са работници и служители, които не са навършили 18-годишна възраст, бременни работнички и служителки, както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение инвитро, майки с деца до 6-годишна възраст, както и майки, които се грижат за деца с увреждания независимо от възрастта им, освен с тяхно писмено съгласие. Този труд е забранени и за трудоустроени работници и служители, освен с тяхно съгласие и ако това не се отразява неблагоприятно на здравето им съгласно заключение на здравните органи, както и за работници и служители, които продължават образованието си без откъсване от производството, освен с тяхно съгласие.

Законът определя и особени правила при полагане на нощен труд. Така например за полагащи нощен труд се смятат всички работници и служители, в редовното работно време на които се включват най-малко три часа нощен труд. Същото се отнася и за хора, които работят на смени, една от които включва най-малко три часа нощен труд.

Задължително е за полагане на нощен труд да се приемат само хора след предварителен медицински преглед, който е за сметка на работодателя. Освен това работниците и служителите подлежат на периодични медицински прегледи. Ако здравен орган установи, че здравословното състояние на някой се е влошило поради полагане на нощен труд, той се премества на подходяща дневна работа или се трудоустроява.

Според КТ работодателят, при който има полагане на нощен труд, е длъжен при поискване от Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" да й предостави информация за броя на работниците и служителите, отработените нощни часове, както и за предприетите мерки за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд.

Още по темата