Медия без
политическа реклама

Съдът задължи София да освети проекта за горене на боклука

Граждани спечелиха поредно дело за осигуряване на почасови данни от измерванията на фините прахови частици

18 Ноем. 2019ТАНЯ ПЕТРОВА
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Столичната община загуби поредно дело за отказан достъп до обществена информация - този път до проекта за изграждане на инсталация за горене на отпадъците в "Топлофикация-София". Върховният административен съд постанови окончателно, че общината няма право да крие проекта за инсталацията и съпътстващата го документация и следва да го предостави на заявителя на търсената информация - сдружение „За земята“. По проекта за изграждане на инсталация за оползотворяване на RDF горивото от обработените отпадъци се работи от далечната 2011 г., но по него продължава да няма обществено съгласие заради рисковете за околната среда. 

Заявлението за достъп до обществена информация е подадено през март 2017 г., като заявителите настояват да получат както идейния проект за инсталацията, така и предпроектното проучване, анализа разходи-ползи, анализ на наличието на държавна помощ за проекта, анализ на осъществимостта на проекта. Столичната община е отказала да предостави самия проект с аргумента, че той представлява служебна информация, мълчалив отказ е даден и по останалите искания. За тях общината обяснила, че не разполага с окончателни анализи.

Съдът е отхвърлил всички аргументи на общината, като дори констатира, че тя неправилно е водила производството по Закона за достъп до обществена информация и е следвало да се произнесе по реда на друг закон - този за опазване на околната среда. Той съдържа изрична глава за предоставянето на информация за околната среда, като няма нужда от доказване на правен интерес при искането на такава информация, изтъкват съдиите.

Не е ясно дали това ще е достатъчно Столичната община да предостави достъп до проекта, или юристите ще решат отново да откажат, този път по реда на Закона за опазване на околната среда, но по темата тепърва ще се шуми.

Чистотата на въздуха в София е предмет и на второ спечелено дело от граждани за отказан достъп до информация - до измерените часови показатели за замърсяване с фини прахови частици в София в периода от декември 2017 до март 2018 г. Изпълнителната агенция за околна среда е отказала информацията с аргумента, че почасовите данни са предварителни и няма да дадат точна представа за чистотата на въздуха. Нормата за ФПЧ10 е дневна и годишна, а не почасова, а за ФПЧ2.5 - само годишна, така че тези данни не биха дали точна картина, изтъква в отказа си изпълнителната агенция. Отделно от това от агенцията изтъкват, че данните били вече налични, а надделяващ обществен интерес за предоставянето им няма.

Съдът не приема тези аргументи, като изтъква изрично, че начинът, по който ще се ползва дадена информация впоследствие, не е основание за отказа й. Наличната информация на сайта на агенцията не е в поискания от заявителите вид и не позволява машинна обработка, а са налице доказателства, че ИАОС може лесно да предостави данните във вида, в който се искат, изтъква още съдийският състав.

ПРЕДИСТОРИЯ

Проектът за изграждане на инсталация за горене на боклука на София бе основна разделителна линия в предизборната кампания, като категорично срещу него се обявиха "Демократична България" и Борис Бонев. Десните от години работят срещу инсталацията, защото не считат, че въздухът на София следва да се замърсява допълнително. Десните не приемат и финансовите разчети около проекта, който ще натовари бюджета на София с нов дълг в размер на 67 млн. евро. Индикативната стойност на проекта е 157 000 000 евро, като той е заложен и за европейско съфинансиране по оперативна програма "Околна среда". Според информация в ИСУН по проекта вече са изразходвани 71 млн. лв., не става ясно за какви дейности са платени те. Няма данни за обявени тръжни процедури по проекта.

Още по темата