Медия без
политическа реклама

Софийското Ларго пак е в плачевно състояние

Според общината проектантът не взел предвид, че по плочките ще минават хора, а куполът бил неподходящ

Илияна Кирилова
От Столичната община обещаха да обезопасят зоните с плаващи плочки, които са и опасни за преминаване.

Един от символите на София – Ларгото, където ежедневно се събират хиляди туристи и столичани, отново е в плачевно състояние. Настилките в големи участъци от откритите и закритите пространства са разместени и изпотрошени. Плочките танцуват под краката на минувачите, а на места те изобщо липсват. Най-нелицеприятно е положението около т.нар. стъклен купол над пешеходния подлез, където разрушенията са най-големи и видими. Проблем с настилката има и на много места в самия подлез.

От Столичната община, която отговаря за пространството, признаха, че плочките по Ларгото се рушат, като обвиниха за това Министерството на културата, което бе възложител на строителството, и проектанта. Според зам.-кмета Тодор Чобанов става дума за „строителен дефект на база на проектантска грешка“. Общината смята, че проектантът не е преценил, че около купола на Ларгото ще минават хора, което довело до разместване на плочките. Отделно бил проектиран и неподходящ купол на съоръжението.

Според управителя на фирмата проектант Росен Коселиев обаче проблемът с плочките е възникнал заради минаване на превозно средство по тях. „Дали ще е машина за чистене, или друго е минало там и е разместило плочките“, коментира той по Би Ти Ви. „Удобно алиби, което ние не приемаме“, контрира Чобанов.

Реставрираният античен комплекс в Ларгото бе открит през април 2016 г., след като за него бяха похарчени над 15 милиона лева. Строителството бе извършено от обединението "Антична Сердика" ДЗЗД. Обектът има 5-годишна гаранция, в която изпълнителят трябва да отстранява дефектите за своя сметка. След края на ремонта това е третият път досега, в който медии и граждани алармират за такива дефекти. Скоро след официалното рязане на ленти преди три години куполът на „Антична Сердика“ протече, а през м.г. се появи и проблемът с плочките.

И Столичната община, и проектантът на обекта са единодушни, че единственото трайно решение на проблема с настилките е изготвянето на нов проект. Страните обаче не могат да се договорят за чия сметка ще е той. „Ние смятаме, че трябва да плати Министерството на културата заедно със своите изпълнители и проектанти“, заяви вчера Тодор Чобанов.

 

Закани

Министерството на културата ще предяви съдебен иск срещу фирмата изпълнител на строителните дейности по проект „Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“, ако откаже да отстрани констатираните повреди по обекта в рамките на гаранционния срок от 5 години, съобщиха от Министерството на културата. „Многократно в последните няколко месеца сме поставяли на изпълнителя на обекта искане да вземе мерки в рамките на 5-годишната гаранция по Закона за устройство на териториите (ЗУТ) и да отстрани констатирани проблеми по проекта, но досега такива не са взети. Затова ще предявим претенция по съдебен ред за неизпълнение към строителя“, каза министърът на културата Боил Банов след среща между представители на неговото министерство и Столичната община. Той уточни, че на проектанта е възложено да направи и допълнителен анализ на проекта, съобщи БГНЕС.

Още по темата