Медия без
политическа реклама

София е сменила 16 от 55 000 замърсяващи въздуха печки

Въпреки това управляващите се похвалиха, че имат сериозни постижения за справяне с проблема с мръсния въздух

22 Апр. 2021
Илияна Кирилова

Заради мудната работа на общинската администрация София отбелязва поредна почти нулева година в борбата срещу мръсния въздух, стана ясно по време на днешното заседание на Столичния общински съвет. През 2020 г. управата на града е смогнала да замени всичко на всичко 16 печки на твърдо гориво на жители на общината с по-щадящи околната среда отоплителни системи. Това е записано в годишния отчет на кмета Йорданка Фандъкова за изпълнението на „Програма за управление на качеството на атмосферния въздух в СО“. В същото време по официални данни на територията на Столична община над 55 000 семейства продължават да се отопляват с въглища и дърва. Преди няколко месеца специално проучване, поръчано от „Московска“ 33, показа, че битовото отопление е замърсител №2 на въздуха в София след уличната прах и запрашаването от почвата.

Цитираните данни дават ясна представа с какво темпо Столична община усвоява щедрите финансови средства, които Европа й отпуска за справяне с проблема със смога. От близо 2 години Фандъкова и подчинените й постоянно повтарят как работят активно по реализацията на две мащабни инициативи за подмяната на замърсяващите кюмбета в София с екологични отоплителни системи - на газ, пелети, електричество или чрез присъединяване към „Топлофикация“.  Едната се нарича Програма LIFE на ЕС, като по нея за София са предвидени общо 6, 86 млн. евро. От тях 3,5 млн. идват от ЕС, а 3,3 млн. са местно съфинансиране. Тези пари трябва да стигнат за подмяната на около 5 000 стари печки в София, но както вече стана дума, от това количество през м.г. са сменени само 16 броя.

Нито една печка пък още не е сменена по т.нар. голяма европейска програма, която официално се нарича „Подобряване качеството на атмосферния въздух в Столична община чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с екологични алтернативи“ по Оперативна програма „Околна среда 2014- 2020г“. Нейната обща стойност е над 44 млн. лв, от които 37,7 млн. лв. идват по ОПОС, а общинското съфинансиране е 6,6 млн. лв. Сумата е предвидена за смяната на още около 15 000 цапащи печки, а крайният срок за приключването на програмата е 2023 г.  От Столична община се надяват повече монтирани нови инсталации да има през 2021 г., тъй като след информационната кампания през лятото на м.г. получените заявки за смяната на старите уреди с нови са над 5 500. С темповете обаче, с които Столична община работи и подменя инсталациите, усвояването на европейските средства в пълния им обем изглежда все по-съмнително.

Въпреки мижавия резултат през 2020 г. управляващите в София не пропуснаха отново да се похвалят, че имат постижения в борбата срещу мръсния въздух. "По отношение на най-съществения фактор на замърсяване на въздуха в София – битовото отопление на дърва и въглища, продължава подмяната на отоплителните системи на домакинствата, отопляващи се на дърва и въглища по два проекта. Одобрени са над 5500 кандидати и се провеждат обществените поръчки за доставка на отделните видове отоплителни системи. Привлечени са европейски средства за подмяна с екологосъобразни системи печките на около 20 хил. домакинства, което съществено ще промени нивата на замърсяване на въздуха в града. Процесът на набиране на заявления е отворен, заявления могат да се подават във всяка районна администрация", заяви шефът на комисията по екология Лорита Радева от ГЕРБ по време на сесията на общинския съвет.

Още по темата