Медия без
политическа реклама

Прокуратурата подхвана консула в Хага, но не образува разследване

Свилен Илиев е заминал зад граница при второто правителство на Борисов

09 Апр. 2020Обновена
Илияна Кирилова

По случая със завеждащия консулската служба в посолството в Хага Свилен Илиев е образувана прокурорска преписка, като с постановление на наблюдаващия прокурор е възложена проверка на Главна дирекция „Национална полиция“ на МВР. Това съобщиха днес от пресцентъра на държавното обвинение. От него става ясно още, че все още няма образувано досъдебно производство.

Документите, които сочат, че консулът ни в Хага Свилен Илиев е извършил нарушение като е събирал такса "коронавирус" от българи и чужденци, са изпратени на Софийската градска прокуратура, съобщиха от външното ни министерство пред "Сега" в сряда.

По-рано държавното обвинение се оплака, че не било сезирано по случая с дипломата, за когото дипломатическото ведомство разкри, че е събирал незаконно такса "коронавирус" от посетители в консулската служба на посолството ни в Нидерландия. "Отговорност на длъжностното лице, на което му е станало известно извършването на престъпление от общ характер, е незабавно да уведоми органа на досъдебното производство", припомниха от прокуратурата на МВнР.

Преди това външният министър Екатерина Захариева съобщи, че ще бъде образувано дисциплинарно производство срещу Свилен Илиев. По нейни думи за случая се разбрало на 6 април. Към момента има информация, че само на двама души е взета такса - 5 евро на български гражданин и 10 евро на чужденец. "Мотивът за таксуването е бил да се съберат средства за изграждане на предпазни прегради пред консулството във връзка с коронавируса. Но дори да си с най-добри намерения, не можеш да започнеш да събираш такса. Веднага излезе становище на правна дирекция от МВнР, че това е незаконно. Това не е първо нарушение на консула в Хага. Решението ни е да прекратим предсрочно командировката му и да го отзовем в София", каза Захариева.

Заповедта за командироването на Свилен Илиев е подписана от постоянния секретар на МВнР на основание решение на кариерната комисия от 18 януари 2017 г., обясниха пред "Сега" от ведомството. Това означава, че Илиев е пратен зад граница при второто правителство на Бойко Борисов, когато външен министър беше Даниел Митов.

По-рано Борисов коментира случая така: "Аз мисля, че главният прокурор ще се занимае с него. Ще се самосезира или направо ще го...Не знам, не съм говорил с него, но въобще не го мисля".

Според Закона за държавните такси (ЗДТ) парични суми се събират от органите на съдебната власт, от другите държавни органи и бюджетни организации в размери, определени с тарифи, одобрени от Министерския съвет.

Таксите за предоставяне на административни и консулски услуги от страна на МВнР в задграничните представителства са определени в Тарифа №3 по ЗДТ. В тази тарифа не е предвидена възможност за събиране на друг тип такси, освен изрично предвидените в нея, а съгласно ЗДТ „недължимо платени такси се връщат по искане на заинтересованата страна“.

Още по темата