Медия без
политическа реклама

ДПС въздигна Цацаров до държавно богатство

Най-вероятно главният прокурор ще изкара мандата си и след това ще поеме КПКОНПИ

21 Ноем. 2019ТАНЯ ПЕТКОВА
Илияна Кирилова
Цацаров ще бъде избран за шеф на КПКОНПИ преди коледната ваканция. Мандатът му на главен прокурор изтича на 10 януари.

След като управляващите изсипаха куп похвали по адрес на настоящия главен прокурор Сотир Цацаров при номинирането му за председател на антикорупционната комисия (КПКОНПИ), ДПС в сряда го обяви за „държавно богатство“. БСП засега мълчат по темата, като неофициално коментираха пред „Сега“, че са с „вързани ръце“, тъй като нямало кого да изправят срещу Цацаров, а и битката била обречена още в началото.

„Няма как да не отбележа и моето мнение, и на моите колеги за безспорната личност на главния прокурор, за безспорния професионализъм и качествата, които той притежава. Богатство е за всяка държава да използва този потенциал пълноценно и КПКОНПИ е мястото, където този потенциал може да се развие", декларира депутатът от ДПС Хамид Хамид за издигането на Цацаров, който ще трябва да довърши мандата на предишния шеф на комисията Пламен Георгиев за следващите 4 г.

Въпреки високата оценка за работа на Цацаров Хамид все пак каза, че партията няма решение кого ще подкрепи за поста, което тепърва щяло да се обсъжда. „Воля“ предлага друг кандидат – депутата Симеон Найденов. До изтичането на крайния срок снощи за внасяне на кандидатури Цацаров и Найденов бяха единствените номинирани.

"След като те внесат своите концепции, ние ще се съберем и ще дискутираме концепциите на двамата кандидати", посочи Хамид.

Междувременно пред „Сега“ шефът на парламентарната ресорна комисия Борис Ячев (НФСБ) прогнозира, че е възможно решението кой да оглави КПКОНПИ депутатите да вземат до средата на декември. Така реално Цацаров ще довърши мандата си на главен прокурор, който изтича на 10 януари.

По думите на Ячев в четвъртък на заседанието на комисията ще бъдат допуснати двете номинации и след това тече 7-дневен срок, в който издигнатите да внесат концепциите си, както и въпросите към тях и пр. „Няма проблем в самото начало на декември да се проведе изслушването“, обясни той. Проблем можело да възникне във връзка с денонощните заседания на парламента по гледането на държавния бюджет на второ четене.

„От изслушването в комисия и внасянето в зала на доклада до гласуването на кандидатите могат да минат 48 часа“, каза Ячев.

Явор Нотев от „Атака“, който е от един от вносителите на кандидатурата на Сотир Цацаров, го определи като човек „неподатлив на натиск“ и "непоказващ никаква предубеденост“. „Това му е внушено от дълбокото разбиране като юрист. Аз съм сигурен, че той е подходящата кандидатура. Той е човек, който е обърнал гръб на изкушенията на властта и стои стабилно на мястото си“, посочи Нотев пред Нова телевизия.

Запитан дали не е притеснително това, че се концентрира много власт в тандема Гешев-Цацаров, Нотев отговори, че за него не е. „При евентуален избор на двамата всеки от тях ще носи своя кръст. Смятам, че тази комбинация е подходяща”.

От изказване на лидера на НФСБ Валери Симеонов пред репортери в НС пък се разбра, че в партията му и в ПГ "Обединени патриоти" не е била обсъждана номинацията на настоящия главен прокурор. Затова в четвъртък са го поканили на среща, за да го изслушат.

ОБЩИ ФРАЗИ

Представителите на мнозинството, които предлагат Сотир Цацаров начело на КПКОНПИ, не намират кой знае какви успехи в 7-годишната му работа като главен прокурор. Това става ясно от мотивите на вносителите, публикувани на сайта на НС. В тях има общи фрази за борбата с корупцията и престъпността и че в мандата му са извършени "значителни действия" в тази посока.

След това тези действия са изброени в годините, но не става ясно колко са осъдителните присъди по внесени от прокуратурата обвинения. Активността на Цацаров е предадена чрез издадените от него административни актове. Изброени са създаването на Единен каталог на корупционните престъпления, създаването на  първото спецзвено за разследване на престъпленията, извършени от магистрати, както и спецзвеното за подпомагане на разследването по делата за корупция.

Година по-късно бе създадено специализирано звено "Антикорупция" към Софийската градска прокуратура. То бе закрито след две години, след като всички дела за корупция срещу министри, депутати и магистрати минаха към специализираните съдилища и прокуратури, които се занимаваха с организираната престъпност.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?