Медия без
политическа реклама

БСП: 2 млн. българи нямат достъп до аптека

МЗ ще подготви Национална аптечна карта

21 Февр. 2020
Илияна Кирилова

Над 2 млн. българи нямат достъп до лекарства, защото живеят в населени места без аптеки. Това обяви депутатът от БСП Дора Янкова, която попита днес здравния министър Кирил Ананиев какви мерки предвижда за подобряване достъпа до аптеки и до фармацевтична грижа на хората.

"От Смолян до община Баните 15 населени места нямат аптека. При тях публичните услуги в здравеопазването стават по-скъпи от 4 до 16 лева на месец, а те са пенсионери, те са бедни хора", даде за пример тя, цитирана от БНР.

Министър Ананиев съобщи, че предстои създаване на Национална аптечна карта, която да регулира недостига на аптеки в страната. Регламентирането й ще стане чрез поправки в закона за лекарствата в хуманната медицина, които МЗ е подготвило. По думите му основната цел на картата е да определи потребностите на населението от достъп до лекарствени продукти, осигурявани от аптеки и да се идентифицират областите, общините и населените места с недостиг от аптеки. На базата на картата ще се стимулират действащите аптеки да разширят своята дейност в малките села и градове като отварят филиали.

Други промени предвиждат разкриването на аптеки на втори или следващ адрес да бъде по улеснена процедура и с минимални такси. "Таксите за услугата ще бъдат минимални. Няма да се изисква на втория следващия адрес да работят магистър-фармацевти на пълен работен ден, а ще се допуска работното време да бъде не по-малко от два дни седмично по четири часа", заяви министър Ананиев. Според него новите предложения няма да попречат на конкурентната среда, но ще осигурят „приближаването" на аптеките до пациентите в малките населени места. Министърът поясни, че дебатите за нощните аптеки ще продължат, въпреки че фармацевтите са били против дежурствата.

Промените в закона вече са гласувани на първо четене в парламентарната комисия, предстои разглеждането им в пленарна зала, допълни Ананиев. Според тях във всеки областен град трябва да има поне една денонощна аптека.

България е на едно от челните места по брой аптеки на глава от населението в Европа, но на едно от последните места по достъп до фармацевтични услуги заради силна концентрация на аптеки в големите градове.

Още по темата