Медия без
политическа реклама

Работниците от горялото депо в Дупница протестират в подкрепа на работодателя си

Окръжна прокуратура Кюстендил обвини Илиев в две престъпления, а Районната му наложи забрана да напуска страната

26 Авг. 2019
Протест на работниците от от горялото депо в Дупница

Около 20-на работници на горялото предприятие „Феникс“-Дупница, довело до повреда на мост на АМ „Струма“, излязоха тази сутрин на протест с плакати в подкрепа на работодателя си Кольо Илиев: „Справедливост за Кольо-невинен“ и „Дупница стои зад Кольо-невинен“. След като окръжна прокуратура Кюстендил обвини собственикът на фирмата в две престъпления и му наложи гаранция от 5 000 лв., а Районна прокуратура-Дупница и забрана да напуска страната, техните опасения са, че ще загубят работата си, съобщи БГНЕС. 

Протестът им бе подкрепен от сдружение „Бъдеще за Джерман“, което вече 7 години се бори срещу изграждането на регионално депо за отпадъци край селото им. „Магистралата въобще не трябваше да мине от тук, преместена бе заради свлачище, върху което сега искат да строят депо за отпадъци, срещу което протестираме от 8 г. Многократно сме сигнализирали до АПИ и Министерството на околната среда, за това депо, което е тук – под моста, като и за това, което ще се случи, ако се изгради новото депо“, каза пред БГНЕС Даниела Борисова от „Бъдеще за Джерман“. Според нея Джерман е изправен пред екологична бомба. Тя защити Кольо Илиев като човек, който прави нещо, и не може да се каже с категоричност на кой е този боклук, струпан в района, а работниците му са заплашени да останат без препитание.

„Фирмата е с дългогодишна дейност от регионално значение в третирането и преработката на вторични суровини, осигурява 50 работни места, интегрира и ромите, което за малка община като Дупница е от значение“, каза Емилия Алексова – служителката във фирмата, основана през 1996 г., и наследник на „Феникс-Ресурс“.

Според еколога на „Феникс“ Светла Кирилова през фирмата месечно минават над 500 тона отпадъци, които се събрат, сепарират и превозват за преработка от предприятия в цялата страна.

Припомняме, че на 13 август под моста на АМ „Струма“ възникна пожар и го повреди. 10 дни движението по магистралата бе спряно, в петък беше пуснато в едното платно. След това огънят се разпространи и изпепели над 2 000 дка треви, храсти и гора, стигайки до разклона между селата Блажиево и Грамаде.

 

Още по темата