Медия без
политическа реклама

Новозаразените с коронавирус са 4.5% от тестваните

В края на март може да очакваме трета вълна на пандемията, смята д-р Ангел Кунчев

29 Яну. 2021Обновена

Нисък процент на инфектираните с коронавирус от изследваните у нас за денонощие - 4,5% или 560 са положителните проби при направени 12 297 теста, показват данните на Единния информационен портал към полунощ. 162 са новите случаи в столицата, следват Пловдив с 52 и Благоевград с 35 новозаразени.

2 877 пациенти се лекуват в болница, 257 са в интензивни отделения. Починали за последното денонощие са 29 души, отчетените като излекувани - 1 303.

4 719 са ваксинираните за последното денонощие, с което общият им брой става 37 636. Близо 11 хиляди души имат поставена втора доза ваксина.

"В момента 10 души у нас заразяват около 6-7, докато във Великобритания заради новия вариант на вируса 10 души заразяват 27", заяви пред "Нова тв" главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Той обясни, че при по-заразния британски щам концентрацията на вируса в горните дихателни пътища е около 10 пъти по-голяма и с това рискът от заразяване е 10 пъти по-висок. "Затова минаваме на този вариант за отказване от шаловете и плексигласовите шлемове, които стоят на брадичката и няма как да предпазят от разпространението на вируса", посочи Кунчев.

Гладният държавен здравен инспектор обаче поясни, че южноафриканският щам на коронавируса е по-опасен от британския - при него по-тежко преминава заболеваемостта, по-голяма е смъртността при това с по-ниска средна възраст. В същото време при имунизация с ваксината на "Модерна" образуваните антитела при южноафриканския щам били 6 пъти по-малко от тези при нормалния коронавирус. 

"За радост този щам е много по-слабо разпространен от британския, а с Южна Африка малко страни в Европа имат толкова интензивни връзки", посочи Кунчев.

Според него обаче по-голямо разпространение на британския щам и трета вълна на пандемията у нас може да се очаква в края на март. "Ако британският вариант продължи да се разпространява с този темп, може да очакваме в края на март да има значително повишение на неговия дял и отражение върху заболеваемостта в България, така както в момента това става в Ирландия, Португалия и Нидерландия. Във Франция си правят в сметка, че в средата на март ще са в третата вълна. Не е задължително тя да дойде със същия интензитет и в Източна Европа", заяви Кунчев.

"Трябва да очакваме нови варианти на коронавируса, защото те постоянно мутират и на този етап няма научни доказателства, че мутантите ще избягат от ваксината", коментира пред бТВ имунологът проф. Сорен Хайрабедян, директор на Института по биология и имунология на размножаването.

Според него многокомпонентна ваксина срещу COVID-19 може да се очаква до две години. Проф. Хайрабедян посочи, че може един човек да кара различните варианти на вируса, но те ще бъдат с по-леки симптоми, ако първият път заразата е прекарана тежко.

От днес до края на април България въвежда изискването пристигащите граждани да предоставят документ за отрицателен резултат от ПСР тест за коронавирус, проведен до 72 часа преди влизането в страната. Гражданите без такъв тест ще бъдат поставяни под 10-дневна карантина.

Изключение от изискването се допуска за водачите на автобуси и товарни автомобили, извършващи международен превоз, екипажите на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, пограничните работници и транзитно преминаващите през страната.

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване у нас и членовете на техните семейства, които не представят документа, се поставят по 10-дневна карантина, се казва в заповедта на здравния министър.

Живеещи в Италия българи остро реагираха на задължителните PCR-тестове при влизане в България. Те заявиха, че изпращат писмо до здравния министър, в което настояват страната ни да признава и далеч по-евтините антигенни тестове.

„За нас това въвеждане за отрицателен PCR - тест при влизане в България се оказва голям проблем, защото в Италия, за да си направиш изследването, трябва 7 дни по-рано да си запишеш час, отделно резултатът от повечето лаборатории излиза чак след 4- 5 дни. Малко са лабораториите в Милано, които ти го изкарват за 48 часа“, обясни пред БНР Дарияна Куманова, която е музикант в Италия.

Отделно проблем е високата цена на PCR-теста - от 120 до 150 евро на човек, което за големи семейства е огромен разход. "Италия приема и с антигенни тестове и нашето запитване е не може ли това да важи и за влизане в България. Тези тестове струват между 30 и 50 евро, което е много по-достъпно и стават за три часа. С което съвсем спокойно можеш да влезеш в рамките на тези 72 часа“, питат в писмо до здравния министър група българи, живеещи и работещи в Италия.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?