Медия без
политическа реклама

Нов печален рекорд: 7600 души са в болница с коронавирус

Това е с 356 души над досегашния пик и натискът върху болниците в цялата страна нараства, а "Спешна помощ" изнемогва

17 Март 2021Обновена
Илияна Кирилова

През последното денонощие в болници се намират общо 7600 души, заразени с COVID-19, което е нов печален рекорд на пандемията на българска територия и поставя пред изпитание здравната ни система. Според данните от Единния информационен портал най-големият брой хоспитализации е отчетен на 14 декември - 7244. 

Сега в интензивни отделения са настанени 612 човека, което е с 35 повече от вчера. Активните случаи са общо 47 173, а излекувани са 1757 души.

Натискът върху болниците нараства в цялата страна, предава БНТ

В Бургас над 90% от капацитета на болничните заведения е запълнен. И в Благоевградско ситуацията е сложна - в болницата в Гоце Делчев свободни места няма, няма и възможност да бъдат разкрити нови, същото е положението и в Сандански и Петрич.

Единствената болница в Шумен вече е над предела си и болни се налага да се извозват до Варна. От три седмици в Добрич и Балчик няма свободни реанимационни легла - единствените 6, с които разполагат са заети. В Карлово и Сопот COVID отделенията са запълнени. Пациентите се пренасочват към Пловдив.

Когато на 23 ноември здравният министър Костадин Ангелов предложи национален локдаун на 23 ноември, в интензивни структури се лекуваха 408 души, а в болница бяха много по-малко хора отколкото сега - 6350.

Данните на Портала сочат, че отново положителните тестове са над 20% - новите случаи на инфекция с коронавируса през последното денонощие у нас са 4374, при направени 19 214 теста (10 861 PCR и 8353 антгигенни), т.е. 22.7%.

Отново най-много новозаразени са в София - 1226 (110 повече от вчера), следват области Бургас - 316 (133 по-малко), Пловдив - 299 (63 по-малко), и Варна - 287 (66 по-малко). Най-малко случаи продължават да отчитат Търговище (13), Разград (30) и Видин (34).

През последното денонощие са починали 107 души, заразени с COVID-19. Така общият брой смъртни случаи, свързани с коронавируса, нарасна до 11 579.

Порталът отчита, че в страната за последните 24 часа са били поставени 4287 ваксини (3803 "Пфайзер" и 484 "Модерна"). Така общият брй поставени ваксини в страната е 345 995, като 61 728 човека са получили и втората доза.

 

ПРАВИТЕЛСТВОТО ОТПУСКА ПАРИ ЗА ОЩЕ РЕМДИСИВИР В БОЛНИЦИТЕ

Заради голямата заетост на болниците с инфектирани с коронавирус, правителството отпуска над 24 млн. лв. за закупуването на лекарството ремдесивир. С тези пари ще се осигурят 36 000 флакона от медикамента - по 6000 в следващите 6 месеца.

"Осигуряваме парите за ремдесивир, за да са спокойни хората", заяви премиерът Бойко Борисов.

"Анализът на епидемичната обстановка в страната показва, че през последните седмици се наблюдава ръст на заболеваемостта от коронавирусната инфекция, като пропорционално нараства и броят на хоспитализираните пациенти, при които е необходимо прилагането на лекарствения продукт", каза пък министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.

Според него осигуряването на ремдисивир ще обезпечи здравната система ще бъде обезпечена с терапевтични възможности за справяне със заболяването.

 

"СПЕШНА ПОМОЩ" ИЗНЕМОГВА

Столичната "Спешна помощ" даде извънреден брифинг, на който говорителят Катя Сунгарска призна, че все по-трудно се справят с огромния наплив на заболели, които се нуждаят от бърза помощ. 

За периода 8-15 септември е имало 1482 повиквания, "което е безкрайно много на фона на тези сигнали, които по принцип обслужваме", каза Сунгарска. Тя допълни, че за този 7-дневен период 129 от повикванията са били за деца, заразени с коронавирус.

"За съжаление вирусът се подмладява и това трябва да е сигнал за всички нас да погледнем сериозно на мерките и да имеме предвид, че здравната система, въпреки че досега устоя на ръба на възмогжностите си, трябва някак а бъде пощадена. Защото хората са безкрайно уморени, изнервени и емоционално са на ръба. Не могем да се справим с такъв тежък наплив, моля ви спазвайте мерките - не е нужно всички да се бутаме в моловете ресторенти, магазини", призова Сунгарска.

Тя разкри, че в столицата работят 25-30, като понякога стигат и до 35 екипа.

Според Нина Ръсина, началник "Медицински дейности" на Центъра за Спешна помощ в столицата, има 470-500 повиквания за едно 12-часово дежурство. От тях около 50 души се преглеждат и оставят за домашно лечение, а 30-40 се откарват за хоспитализация. 

Вече има и забавяне. На миналото дежурство например е имало оставени за посещение 110 адреса от дневната към нощната смяна.

От "Спешна помощ" призоваха хората да не звънят на диспечерите с въпроси за ваксини или за симптоми и предписване на лечение, защото това задръства системата, а на тези въпроси могат да отговорят и личните лекари. На ден имало по повече от 100 такива обаждания и това затруднявало работата на диспечерите да насочват линейки там, където е необходимо.

Вече линейките понякога обикалят по 2-3 болници, стана ясно още на брифинга. Често, когато някой пациент бива откаран в болница, други хора, които са отишли самостоятелно там, вече са хоспитализирани и няма места.

 

БРИТАНСКИЯТ ЩАМ ВЕЧЕ Е МАСОВ

Директорът на спешната болница „Пирогов” проф. Асен Балтов твърдо е на мнение, че трябва да се въведат строги мерки за 14 дни. Това включва затваряне на детските градини, както и учениците от I до IV клас да минат онлайн.

"Естествено, не може да затвориш децата, а да оставиш фитнесите и ресторантите да работят. Смятам, че наистина трябва да разберем, че има нужда от две седмици със строги мерки”, добави той. 

Проф. Балтов бе категоричен, че вирусът вече е видоизменен, като посочи за пример, че от 46 души, постъпили в болницата, само двама не са заразени с британския щам. "Той вече трайно се е настанил в България, в София”, каза той.

Балтов коментира и факта, че все повече деца до 18 г. се нуждаят от лечение в болница. „Всички са с пневмония и се лекуват с антибиотици. Засега няма такива в тежко състояние. През миналия пик имаше и такива, които се нуждаеха от апаратна вентилация”, каза той и добави, че ще се разкрият още 20 легла за деца в „Пирогов”.

В момента в неговата болница има 390 души с коронавирус, от които 10 са деца.

 

ПРОВЕРКА

47-годишен мъж от Благоевград е починал, шест дни след като е бил ваксиниран срещу COVID-19 с препарата на "Астра Зенека". Към момента не е ясно дали причината е във ваксината, дали мъжът е имал и коронавирусна инфекция, или дали смъртта му е по друга причина.

Ивайло Даламангов е бил ваксиниран по свое желание на 11 март. Не е съобщил за някакво неразположение или хронични заболявания. Снощи той се е почувствал зле, а близките му извикали екип на Спешна помощ, който само констатирал смъртта, потвърди пред БНР директорът на РЗИ-Благоевград д-р Калоян Калоянов.

„Той се е ваксинирал на 11 март тук, в кабинета в РЗИ-Благоевград, един ден преди да бъдат забранени въпросните партиди (от ваксината "Астра Зенека"). И след 5-6 дни - снощи, явно му става лошо, викат Спешен център. Спешният център отива и констатира смъртта“, каза д-р Калоянов.

Назначена е проверка, която да изясни дали има връзка между поставянето на ваксината от спряната партида на „АстраЗенека“ и смъртта на мъжа.

Това е втори случай на починал от Благоевградско след поставяне на ваксина, но досега няма констатирана връзка между смъртта и ваксинирането. Преди 5 дни учителка от град Рила, също ваксинирана с "АстраЗенека", почина в Благоевградската болница след усложнения от COVID-19. 

„Дали се разболяват от коронавирус (б.р. - след ваксинирането), дали имат някакви придружаващи заболявания. Какво причинява това пак не мога да кажа. Тепърва ще се правят изследвания, разследвания - да се докаже някаква връзка, ако евентуално има такава. Уведомили сме се Изпълнителната агенция (по лекарствата). Мъжът е ваксиниран с въпросната партида, която е забранена от 12-и. Тепърва ще се доказва“, каза още д-р Калоянов.

Ключови думи:

коронавирус, COVID-19

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?