Медия без
политическа реклама

"Белият заек" се разби в Луната

25 Апр. 2023

Японският лунен модел "Hakuto-R" (бел.ред - "бял заек" на японски), на борда на който бе лунният роувър на ОАЕ "Рашид", се опита да кацне в зоната на лунния кратер Атлас, но не се свърза с контролния център. Японският стартъп "ispace" имаше желание да стане първата частна компания, която успешно праща апарат на Луната. Съдбата на първия частен космически апарат е неясна, но най-вероятно той се е разбил при опита за кацане. 

Успехът на мисията далече не бе гарантиран. През април 2019 г. сондата "Берешит" на израелската организация "Спейс Ай Ел" се разби на лунната повърхност, докато се опитваше да кацне.

Тази вечер спускаемият японски модул забави курса си на около 100 км над Луната, след което започна да регулира скоростта и височината си, за да извърши "меко кацане". В този момент се загуби връзката със Земята. "Айспейс" обяви три алтернативни места за кацане и предупреди, че може да премести датата на спускането на Луната на 26 април, 1 май или 3 май, в зависимост от условията.

С размери 2 на 2,5 метра спускаемият апарат бе в орбита около естествения спътник на Земята от миналия месец, след като беше изстрелян през декември от Кейп Канаверал, Флорида, с ракета на компания "Спейс Екс".

Досега само САЩ, Русия и Китай са успели да приземят апарати на Луната, все в държавно финансирани проекти.

Модулът носеше няколко лунни апарата, включително миниатюрен японски модел, разработен от Агенцията за изследване на космическото пространство (ДЖАКСА) в сътрудничество с производителя на играчки "Такара Томи". На борда се намираше и роувърът "Рашид", конструиран от Обединените арабски емирства.

Ключови думи:

луна, Япония, модул, сонда

Още по темата