Костадинова остана на косъм от втори медал в Токио 2020

Българката влезе с първи резултат във финала, но завърши 4-та в стрелбата от 25 м в прощалното състезание на легендата Мария Гроздева

30 Юли 2021Обновена

Олимпийската вицешампионка в стрелбата с пневматичен пистолет от 10 м Антоанета Костадинова беше на косъм от втори медал на игрите в Токио, но в крайна сметка завърши 4-та на 25 м с малокалибрен пистолет. 35-годишната състезателка от Търговище влезе във финала с най-добър резултат от квалификациите (590 т.) и изглеждаше като фаворит за място в призовата тройка.

Тони обаче започна много колебливо надстрелването между осемте най-добри и записа нула в първата серия от пет изстрела, което се оказа фатално в края на състезанието. Костадинова навакса изоставането си с 21 точни от 25 изстрела в следващите 5 серии, за да стигне до престрелка за място в Топ 3 с китайката Сяо Дзяжуейсуан. В "шут-офа" българката сгреши три пъти, а азиатката - само веднъж.

Олимпийска шампионка стана рускинята Виталина Бацарашкина с олимпийски рекорд от 38 т. и престрелка с корейката Ким Мин-джунг, събрала същия резултат. В "шут-офа" за златото представителката на Руския олимпийски комитет се наложи с 4:1 и дублира титлата си от състезанието на 10 м с въздушен пистолет.

Сяо заслужи бронза с 29 т., а Костадинова се нареди 4-та с 28 т. Топ 8 допълниха тайванката Ву Чиа-Ин (23 т.), гъркинята Анна Коракаки (18 т.), германката Дорен Вененкамп (14 т.) и тайванката Тиен Чиа Чен (10 т.).

"Както предупредих, искаше ми се да вляза във финала, влязох. Това не е моят финал, особено с тези правила. Трябва да имаш късмет и шанс. Щастлива съм, че съм четвърта, тъй като след първата слаба серия от нула се събрах. Само две петички не бяха добри от целия финал. Не съм искала да има надежди към мен. Когато имаш ден, се получава. Излишното напрежение пречи, трябва да сме концентрирани и спокойни. Проблемът на първата серия беше, че при пробната стребла не успях да намеря точното място. В Рио бях осма, тук съм четвърта, на следващата олимпиада не се знае какво ще е", коментира с усмивка Антоанета пред БНТ.

По-рано в квалификацията българката продължи фантастичното си представяне в Токио. След като вчера постигна 293 т. в прецизната стрелба, рано тази сутрин Тони беше още по-точна в бързата стрелба - 297 т. след серии от 98, 100 и 99 т. Така тя се доближи само на 4 т. от световния рекорд в пресявките на дисциплината, който е български - 594 т. на Диана Йоргова от 1994 г. в Милано.

Втора в квалификациите в японската столица се нареди китайката Сяо Дзяжуейсуан с 587 т., а трета с 586 т. е рускинята Виталина Бацарашкина, която спечели златото на 10 м. Водачката след прецизната стрелба Зорана Арунович (Сър) отстъпи до 9-ата позиция и отпадна от състезанието.

Легендата на българския спорт Мария Гроздева (49 г.) пък събра 578 т. в коронната си дисциплина и зае 27-о място в крайното класиране. За доайена в българската олимпийска делегация това беше последно състезание в славната кариера.

В Токио Гроздева се превърна в първия български спортист, участвал на седем олимпиади. Мария оставя в историята на българския спорт две олимпийски титли (2000, 2004 - именно на стрелбата от 25 метра) и три бронзови медала от игрите в Барселона `92, Атланта `96 и Сидни 2000.