Медия без
политическа реклама

ФБР: Китай пробва да открадне US разработки за ваксина срещу COVID-19

Гърция отваря кафенета и ресторанти от 1 юни, но още не е готова да приеме туристи от чужбина

13 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС
Парижани се радват на слънцето на брега на Сена, след като вчера във Франция започна поетапно облекчаване на ограниченията.

- Хакери, свързани с китайското правителство, се опитват да откраднат проучвания, посветени на разработването на ваксина срещу коронавируса, предупредиха в съвместно изявление ФБР и американската Агенция за киберсигуност и инфраструктура, цитирани от Си Би Ес. Двете служби разследват хакерски опити за "откриване и незаконно получаване на ценна интелектуална собственост", както и на данни за общественото здраве, свързани с изследвания за коронавируса. 

ФБР и Агенцията за киберсигурност и инфраструктура, която е към Министерството за вътрешна сигурност на САЩ, предупреждават, че "потенциална кражба на подобна информация застрашава предоставянето на сигурни и ефикасни възможности за лечение". Всички американски организации, които се занимават с изследвани на вируса, са призовани да повишат киберсигурността си, за да „предотвратят таен достъп или кражба на материали, свързани с изследвания на COVID-19.

- Американският сенатор Линдзи Греъм е внесъл законопроект за налагането на санкции на Китай заради разпространението на коронавируса, съобщиха информационните агенции. Президентът Доналд Тръмп е призован да наложи санкции, ако азиатската държва не представи пълен доклад за възникването на епидемия. Според законопроекта в рамките на 60 дни държавният глава трябва да представи в Конгреса документ, от който да стане ясно, че Китай "е представил пълни и изчерпателни данни при всяко разследване на COVID-19, ръководено от САЩ, от техните съюзници или от свързани с ООН организации като Световната здравна организация". Греъм също така иска властта в Пекин да предостави документи, че са затворени всички пазари за диви животни в Китай, които представляват риск за разпространението на заразата, както и да бъдат освободени задържаните след началото на пандемията демонстранти в Хонконг, които се борят за демокрация.

Ако тези условия не бъдат изпълнени, то законопроектът предвижда президентът на САЩ да наложи на Китай санкции - замразяване на активи, забрана за пътуване, отмяна на визи, ограничения при отпускането на заеми за китайски фирми от американските институции, и др. Документът вече има подкрепата на осем сенатори от Републиканската партия. 

Сенатор Линдзи Греъм, който е близък съюзник на президента Доналд Тръмп, е убеден, че ако не е била "измама" от управляващата Комунистическа партия в Китай, вирусът нямало да стигне до САЩ, където отне живота на повече от 80 000 души. Той припомни също, че Китай отказва да разреши провеждането на международно разследване как е започнала епидемията. „Убеден съм, че Китай никога няма да си сътрудничи със сериозно разследване, освен ако не бъде принуден да го направи“, казва Греъм.

Републиканците имат мнозинство в Сената, но законопроектът трябва да бъде одобрен и в Камарата на представителите, където превесът е на демократите. Демократическата партия също е на мнение, че Китай крие съществени факти около избухването на пандемият, но не е ясно дали ще подкрепи законопроекта на Линдзи Греъм.

- Гърция отваря ресторантите и кафенетата от 1 юни, заяви заместник-министърът на развитието Никос Папатанасис пред тв канала "Скай", цитиран от БНР.  Правителството разглежда възможността търговските центрове да отворят една седмица по-рано, на 25 май. Премиерът Кириакос Мицотакис е получил всички доклади и искания за отваряне на организираните плажове по-рано от предвиденото, дори през този уикенд. Очаква се той до утре да обяви решението си.

Гърция засега не е готова да обсъжда приемането на туристи от чужбина, обяви ръководителят на експертната комисия за COVID-19 в гръцкото министерство на здравеопазването проф. Сотирис Циодрас, цитиран от БГНЕС. "В момента със сигурност не сме във фазата да обсъждаме откриването на чуждестранния туризъм", заяви той. Циодрас поясни също, че се обсъжда как здравните правила да се приложат и в туристическия сектор. "Туризмът ще се подчинява на определени правила, обсъждани от комисията към здравното министерство, но „все още нищо не е окончателно“.

„Въпросът е каква ще бъде епидемиологичната картина на заболяването у нас и в други страни, за да може да се гарантира сигурността. Да не забравяме, че глобалното разпространение на вируса започна с внесена зараза от пътници. И в нашата страна пристигнаха от конкретни области на света. Необходима е предпазливост и дори в процедурите за вътрешен туризъм може да има някои забрани, не само за чуждестранния“, обясни професорът.

- Германия започва поетапно да премахва ограниченията по границите си от 16 май, обяви вътрешният министър Хорст Зеехофер след правителственото заседание днес, цитиран от информационните агенции. Проверките, свързани с борбата срещу разпространението на коронавируса, обаче ще продължат да се прилагат поне до 15 юни. Всички гранични пунктове с Австрия, Дания, Франция, Люксембург и Швейцария ще бъдат отворени от събота. На границата с Люксембург няма да се правят никакви проверки още от 16 май. Зеехофер обясни, че подобен вариант се обмисля и за пунктовете на границата с Дания. На тези с Франция, Швейцария и Австрия ще продължат да се правят проверки поне до средата на следващия месец, но те няма да са много строги. "Няма да бъдат системни както в момента, а на случаен принцип", каза вътрешният министър. 

До 14 юни включително остава в сила предупреждението на германското Министерство на външните работи към гражданите да не се пътува в чужбина. Външният министър Хайко Маас обясни, че предупреждението може да се отменя поетапно. За държавите в Европа може да отпадне и доста по-рано, но това зависи от напредъка в борбата с коронавируса.

- Икономиката на Великобритания се е свила с рекордните 5,8% през март спрямо февруари заради кризата с коронавируса, сочат официалните данни. Заразата обхвана страната в средата на март, а към края правителството започна да прилага и ограниченията. В първите три месеца на годината британският БВП е намалял с 2% спрямо последните три месеца на 2019 г. Това е най-големият спад на тримесечна основа от края на 2008 г. по време на финансовата криза, според Националната статистическа служба на Острова.

- Индия обяви пакет от 270 млрд. долара за подкрепа на работници и малък бизнес. Тези пари са предназначени за най-малките до средни фирми, обяви премиерът Нарендра Моди. В сумата са включени 2 млрд. долара помощи, обявени в началото на извънредното положение в страната през март, както и финансовите мерки на централната банка. Очаква се в следващите дни финансовият министър Нирмала Ситарам да огласи повече подробности за схемите за подкрепа. Индия навлиза в 50-ия ден от безпрецедентна блокада - най-голямата на света. Случаите на коронавирус в страната надхвърлиха 70 000, а жертвите са 2200.

- "Туитър" обяви, че смята завинаги да запази режима на работа от вкъщи за своите около 5000 служители, които работят дистанционно от март. "Бяхме поставени в уникална ситуация. Последните няколко месеца доказаха, че можем да направим тази промяна. Така че, ако нашите служители са в позиция или ситуация, която им позволява да работят от дома и те искат да продължат да го правят завинаги, ние ще позволим това да се случи", написа изпълнителният директор Джак Дорси в имейл до служителите си.

- Бразилия, чието ръководство продължава да неглижира коронавируса, вече е шеста в света по брой на жертвите. В последните 24 часа в страната са починали 881 души с COVID-19, с което общият им брой става 12 400. Със 177 589 потвърдени случаи, Бразилия е седмата най-засегната страна в пандемията. По-рано президентът Жаир Болсонаро обяви с указ салоните за красота, фитнес и фризьорските салони за "ключови услуги", които могат да отворят въпреки пандемията. Част от губернаторите обявиха, че няма да се съобразят с решението му.

Ключови думи:

коронавирус, пандемия, COVID-19

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?