Медия без
политическа реклама

В САЩ, Индия, Бразилия и Русия заразените с COVID-19 са милиони

Пандемията е очевидно изпитание за международно сътрудничество, в което ние се провалихме, обяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш

24 Септ. 2020Обновена
СЗО

Вече четири страни отчитат броя на заразените със седемцифрени числа: САЩ - 7.1 млн., Индия - 5.7 млн., Бразилия - 4.6 млн. и Русия - 1.1 млн. От тях най-висока е смъртността в Бразилия - 653 на 1 млн, следват САЩ - 623 на милион, Русия - 137 и Индия - с 66 починали на милион от населението.

- Човечеството не е успяло да премине изпитанието на пандемията от новия коронавирус, чиито жертви вече наближават милион. Това обяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, цитиран от БГНЕС, по време на заседание на Съвета за сигурност на глобалната организация, посветено на коронавируса.

"Пандемията е очевидно изпитание за международно сътрудничество, в което ние се провалихме" каза Гутериш. "Вирусът вече е убил почти милион души по света, засегнал е над 30 милиона и е извън контрол. Това е следствие от липсата на глобална подготвеност, взаимодействие, единство и солидарност", смята генсекът. "Коронавирусът се превърна в черна сянка за целия ни свят. Но също така се превърна в предупреждение, което трябва да ни подтикне към действие. Нямаме избор - или ще се обединим в рамките на глобалните институции, действащи според своето предназначение, или ще бъдем смазани от раздори и хаос", заключи той.

България попада в най-рисковата група за разпространение на COVID-19 сред страните-членки на ЕС. Това сочат последните оценки на риска на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, съобщава БНР. Директорът на центъра Андреа Амон съобщи, че има три групи - с нисък, умерен и висок риск. "Последната група са страни със силно обезпокоителни тенденции. В тях ние виждаме увеличен брой на старите случаи, нарастване на съотношението на хоспитализирани и остри случаи, което вероятно се дължи на това повишение. В тези страни се наблюдава и увеличение на обявените смъртни случаи. Там рискът е висок, особено за уязвимите хора", обясни Амон. В оценката се посочва, че нарастването на оповестените смъртни случаи се наблюдава от 13-ти септември в България, Хърватия, Чехия, Унгария, Малта, Румъния и Испания.

- в Европа по време на пандемията са регистрирани 5 000 421 случая на инфекцията, от които 502 541 са във Франция, 682 267 са в Испания и 1 122 241 са в Русия, съобщава AFP.

- В Русия броят на заразените на дневна база продължава да е над 6000.  През последните 24 часа са регистрирани 6595 нови случая на COVID-19 в 84 руски региона.  24% от пациентите нямат симптоми. Възстановили са се 6 130 души, 149 са починали, съобщава оперативният щаб за борба с пандемията. Още в началото на август президентът Путин обяви регистрацията на първата в света ваксина срещу Covid-19.

- Във Франция в много от големите градове седмичният брой на новозаразените вече надвиши 200 души на 100 000 население. Санитарните мерки могат да бъдат засилени в Париж, където според последните данни има 204 случая на инфекция на 100 хиляди души в рамките на седем дни.  По всяка вероятност ограниченията във френската столица ще са подобни на вече наложените в редица други големи градове като Марсилия, Лион и Ница — забрана за продажба на алкохол и употреба на улицата след 20 часа; забрана за събития с участието на повече от хиляда души.  В същото време, според Le Figaro, няма да се затягат ограниченията за посещения в домове за възрастни хора, както и работното време на барове и ресторанти в Париж.

Белгия, за разлика от Франция, облекчава мерките, въпреки че броят на положителните тестове е нараснал с 65% миналата седмица. Премиерът Софи Уилмс обясни, че от 1 октомври маските ще бъдат задължителни само на места с много хора, като обществения транспорт, магазините и кината. Карантинният период ще бъде съкратен от 14 на 7 дни. Тя твърди, че гражданите трябва да се научат да живеят с вируса, съобщава Би Би Си.

- В Канада премиерът Джъстин Трюдо обяви началото на втората вълна на коронавирус в страната: "Намираме се на ръба на бедствие, което може да бъде много по-лошо от случилото се през пролетта“, предупреди той.  Според политика правителството е готово да направи всичко необходимо, за да спре разпространението на заразата и Канада е готова за втората вълна, "след като вече се е справи с първата“. Според последни данни в страната има над 147 хиляди души, заразени с коронавирус. Починали са общо 9,2 хиляди.

- Очаква се Израел допълнително да затегне мерките срещу коронавирус, въпреки че беше наложена втора национална блокада, която съвпадна с празничния период в страната. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че е избрал да наложи ограниченията точно сега, за да намали негативното въздействие върху бизнеса.

Очаква се пълният списък с нови мерки да бъде обявен в петък, съобщава "Гардиън".  На този етап е ясно, че мерките ще включват спиране на целия обществен транспорт, затаваряне на специалните учебни заведения, които бяха единствените работещи. Протестите ще бъдат ограничавани до групи от до 20 души. Освен това ще бъде забранено на хората да се отдалечават на повече от 1 км. от домовете си. Синагогите ще бъдат затворени, освен на Йом Кипур - най-големият еврейски празник, когато ще приемат вярващи. Международното летище "Бен Гурион“  ще спре всички полети извън страната. 

Беше наложена триседмична блокада в петък, след отчетените повишени нива на инфекция. В сряда израелското здравно министерство съобщи за близо 7000 нови случая на вируса -  два пъти повече в сравнение с началото на месеца.

- Чехия, страната, която овладя най-добре разпространението от коронавирус по време на първата вълна, сега се нарежда на второ място в Европа по брой заразени. Потвърдените случаи от началото на пандемията са над 55,400, съобщи БНР, позовавайки се на информация от Ройтерс. За едно денонощие в страната са регистрирани 2, 209 случая. Това принуди властите да върнат някои от ограничителните мерки, като носенето на маски дори на закрито.

Още по темата