Медия без
политическа реклама

Руски търговец е докарал "бомбата" в Бейрут преди 6 години

След като Ливан е конфискувал амониевата селитра, е поел отговорност за съхранението й

06 Авг. 2020Обновена
www.thenational.ae
Корабът "Росус" докарал смъртоносния товар в Бейрут.

Товарът от амониева селитра, който избухна в Бейрут, е принадлежал на бизнесмена от Русия Игор Гречушкин. В момента се смята, че трагедията е станала по вътрешни за страната причини, поради взривяването на 2 750-те тона амониев нитрат (селитра), разтоварен от кораба „Росус“ през септември 2014 г., пише руският вестник “Московский Комсомолец“, цитиран от "Фокус".

Плавателният съд "Росус", превозващ експлозивна селитра от Батуми, Грузия, до Мозамбик, е направил непланирано спиране в Бейрут през септември 2013 г. поради проблеми на борда.

Собственикът на кораба, родом от Хабаровск, Игор Гречушкин, който живее в Кипър, според моряците всъщност е „изоставил кораба“ - адвокатите на кредиторите са получили три заповеди за арест за „Росус“, работещ под молдовски флаг.

Дали могат да бъдат предявени многомилиардни финансови искове срещу собственика поради унищожаването на част от Бейрут, загубата на живот и какви са дългосрочните перспективи за съдебни спорове, коментира пред MK Марина Силкина, адвокатка по международно право.

„Когато анализирам ситуацията, бих изложила три основни точки. Първо, това е правният статут на самия съд, който е конфискуван с решението на ливанския съд и вече Ливан отговаря за съхранението и обезопасяването на товара. Според наличната информация корабът е бил задържан в пристанището на Бейрут, опасният товар е конфискуван и преместен на кейово място 12 с решение на ливанския съд - тоест, е отнет от собственика му с приспадане на разходите за съхранение в подходящи условия до момента на продажбата от самата предстояща продажба ... В същото време по време на заваръчни ремонтни работи е възможно изискванията за безопасност да са били нарушени, което е довело до трагичните събития."

На въпроса защо всичко това е продължило толкова дълго – от 2014 година досега, адвокатката отговори:

„Това вече е въпрос на изпълнителни производства в Бейрут. Най-вероятно съдебните изпълнители са сключили споразумение за съхранение с пристанищната администрация в Бейрут, която е трябвало да осигури правилното съхранение на взривоопасния товар.“

Според нея исковете срещу руския собственик на кораба по отношение на каквато и да е компенсация за последствията от трагедията имат изключително малки шансове.

 

Капитанът на кораба: "Алчността ги погуби"

В интервю за руското електронно издание "Народные Новости" капитанът на кораба "Росус" (Rhosus) Борис Прокошев хвърля цялата вина върху ливанските власти, които според него от алчност са изложили на риск столицата Бейрут.

След като корабът принудително спрял в пристанището на Бейрут поради технически причини, собственикът му отказал да плати таксите за престоя и го изоставил. Екипажът се оказал заложник на пристанищните власти и останал принудително 11 месеца в очакване на съдебно решение. Капитанът на кораба разказва:

"Властите в Бейрут не ни пускаха 11 месеца и едва след решение на съда ни освободиха. През цялото време не сме получавали заплата. Тяхна е вината, че товарът се взриви. Не биваше да държат арестуван кораб с такъв товар. Трябваше да ни пуснат да отидем в което и да е пристанище, където няма терористична заплаха, и там можехме нормално да разтоварим и да продадем евтино тази тор на селскостопански предприятия. Но заради своята алчност те не пускаха кораба от пристанището, надявайки се да получат от собственика пари", казва Прокошев.

Помощ от Русия

Четвърти самолет от Русия излетя тази сутрин за Бейрут за помощ на пострадалите от взрива, съобщава ТАСС. Над 100 души пристигнаха в Бейрут в сряда вечерта със самолети на Министерството на извънредните ситуации. В тях имаше лекари и психолози, както и спасители, включително с кучета, които да търсят хора под развалините. Беше доставена и автономна въздушна мобилна болница, която започна да се разполага през нощта. Общо авиацията на Министерството на извънредните ситуации ще извърши пет полета до Бейрут, които ще доставят 150 руски специалисти. Според ръководителя на оперативната група на отдела Сергей Воронцов, Министерството на извънредните ситуации на Русия може да увеличи групата спасители, пристигнали в Бейрут, в помощ на пострадалите от мощната експлозия.

 

Арест на пристанищни служители

В Ливан поискаха от армията да постави под домашен арест неопределен брой служители на пристанището в Бейрут, отговорни за съхраняването на амониев нитрат, който във вторник предизвика мащабната експлозия, причинила смъртта на повече от 100 души, съобщава радио "Дойче веле".

Ливанското правителство обяви извънредно положение за две седмици.

Най-малко 135 души са загинали при пагубната експлозия, а десетки все още са в неизвестност

Около 5000 души бяха ранени при експлозията във вторник. "Без съмнение все още има хора под развалините и получихме десетки обаждания за изчезнали лица", каза министърът на здравеопазването Хамад Хасан.

Губернаторът на Бейрут Марван Абад заяви, че около 300 000 души са останали без дом поради огромните щети, като според него са засегнали повече от половината от столицата с около 2 милиона жители.

Според властите около 2750 тона амониева селитра, съхранявани "без мерки за сигурност" в пристанището на Бейрут, са се взривили по неизвестна причина. Разследавнето продължава.

 

На прицел е "Хизбула"

Много въпросителни поражда фактът, че пожарът, който предизвика експлозията на 2750 тона амониева селитра, бе предшестван от по-малки взривове. Местни наблюдатели насочват вниманието към шиитската организация "Хизбула", която контролира Бейрут.

Самият ливански президент Мишел Аун постави под въпрос съхраняването на такова количество силно експлозивни химикали в склад в продължение на шест години.

Ливанските власти съобщиха, че първият пожар е избухнал в склад номер 12, който принадлежи на "Хизбула". Тези събития поставиха Хасан Насрала, генерален секретар на Хизбула, в центъра на обвиненията.

Столичният архиепископ на сирийската маронитска църква в Антиохия Бечара Бутрос Рай подчерта отново необходимостта Ливан да остане безпристрастен по отношение на "Хизбула".

Външният министър Насиф Хити подаде оставка пред премиера Хасан Диаб в понеделник, чието правителство се разглежда като разширение на "Хизбула".

Специалният трибунал за Ливан трябва да обяви присъдата си за отговорността за убийството на Рафик Харири в петък. Някои смятат, че обвинението ще се насочи към "Хизбула".

Ключови думи:

Росус, Бейрут, експлозия

Още по темата