Медия без
политическа реклама

Руското правителство е в плен на коронавируса

Германия разреши на всички магазини да възобновят работа

06 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

- Руският министър на културата Олга Любимова e дала положителна проба за коронавирус, предаде ТАСС, като цитира съобщение на ведомството. Тя е четвъртият член на кабинета, заразен с вируса. Миналата седмица положителни за COVID-19 се оказаха пробите на премиера Михаил Мишустин, на министъра на строителството Владимир Якушев, както и на неговия заместник Дмитрий Волков. Те са настанени за лечение в болници.

Любимова засега е под карантина в дома си и работи оттам, каза говорителката й Анна Усачьова. "Заболяването протича в лека форма и не се налага хоспитализиране", допълни тя.

За четвърти пореден ден Русия отбеляза над 10 000 нови случая на заразени с коронавируса. Според последните официални данни заразените в последното денонощие са 10 559, с което общият брой става 165 929. Жертвите са 1537.

На този фон рейтингът на президента Владимир Путин се срина до най-ниското си ниво за последните две десетилетия. Независимият център за проучване на общественото мнение "Левада" обяви, че одобрението към държавния глава е едва 59% през април, като предходния месец то е било 63%. Това е най-ниският рейтинг на Путин от септември 1999 г., когато като министър-председател той получава одобрение от 53%, според данните на "Левада". След избирането му за президент, най-ниският рейтинг на Путин е през юни 2000 г. - тогава одобрението за него е 61%. 

- Германия ще продължи да разхлабва въведените заради коронавируса ограничителни мерки, обяви канцлерът Ангела Меркел след видеоконферентен разговор с лидерите на 16-те федерални провинции, предаде Дойче веле. Тя каза, че първият етап на премахването на рестрикциите е преминал добре и затова започва втората фаза. "Можем да си позволим да бъдем малко по-смели, но трябва да останем внимателни", заяви тя на пресконференция след видеоконференцията.

Меркел и ръководителите на федералните провинции са се съгласили да бъдат отворени всички магазини, независимо от големината им. Те обаче трябва да спазват стриктно правилата за безопасност и социална дистанция. Федералните провинции сами ще решават кога и дали да разрешат на ресторантите да отворят врати. На територията на цяла Германия леко се разхлабват и ограниченията за семейни срещи - вече могат да се събират членовете на две отделни домакинства. Меркел обаче предупреди да не се прекалява и да не се струпват много хора. Носенето на предпазни маски остава в сила, както и спазването на физическа дистанция поне до 5 юни. Футболното първенство също ще може да бъде възобновено в средата на май, но без публика. 

- Прибалтийските държави Литва, Латвия и Естония правят свободна от коронавируса зона за пътуване за гражданите си, предаде Би Би Си. От 15 май те ще отворят общите си граници, през които безпроблемно ще преминават гражданите им. Всички, които пристигат от чужбина, обаче са длъжни да преминат през 14-дневна самоизолация, като част от мерките срещу разпространението на заразата. "Свободата на движение за всички граждани на трите държави ще се възобнови на 15 май след "успешното възпиране" на вируса", написа в Туитър премиерът на Латвия Кришянис Каринш.

- Общ международен стандарт за проверка на здравословното състоние на пасажерите по летищата, поиска изпълнителният директор на лондонското летище "Хийтроу" Джон Холанд-Кей, цитиран от Би Би Си. Това е най-натовареното летище в Европа. Според него такава мярка ще позволи на авиокомпаниите да започнат да изпълняват повече полети. Хиляди полети са отменени заради въведените ограничения в борбата с разпространението на коронавируса.

На летище "Хийтроу" в момента се изпробва система за измерване на температурата на пасажери, заминаващи за страни, където тази проверка е задължителна, обясни той. Джон Холанд- Кей настоя британското правителство да изготви план за мерките за безопасност, които трябва да се прилагат по летищата на Острова, така че постепенно да започнат да възобновяват дейностите си безопасно и възможно най-бързо. "Ако ни кажат, че единственото решение до откриването на ваксина в следващите 12-18 месеца е социалната дистанция на летищата, тогава десетки хиляди работни места ще бъдат съкратени. Не можем да си позволим да чакаме толкова дълго време, за да заработим отново", казва той. Преди време Джон Холанд-Кей предупреди, че не е възможно да се спазва социална дистанция по летищата.

- Чехите масово нямат антитела срещу коронавируса, показват данните от мащабно тестване на населението на страната, съобщи Би Би Си. Изследвани са 26 549 души от осем населени места в Чехия, като от тях само 107 души са дали положителни проби за наличието на антитела. Тестове са направени в края на април в столицата Прага, Бърно, Оломоуц и няколко по-малки градове. В нито едно от тях хората с антитела не надхвърлят 5% от тестваните. В Прага, например, едва 1,48% от изследваните са показали, че имат изградени антитела. 

Общият брой на заразените с коронавируса в Чехия е 7899 души, като 4017 от тях са излекувани. Жертвите на COVID-19 са 258. Страната, чието население е над 10 млн.души, е сред най-слабо засегнатите в Европа от заразата. Тя беше сред първите, въвели сериозни ограничения срещу разпространението на коронавируса. 

- Президентът на САЩ Доналд Тръмп се отказа от идеята си да разпусне работната група, координираща борбата с разпространението на COVID-19. Той заяви, че експертите ще продължат работата си "за неопределен период от време", въпреки че вчера обяви разпускането им. В няколко туита Тръмп съобщи, че все пак може да направи промени в състава на експертния съвет. 

Нарочната междуведомствена работна група, ръководена от вицепрезидента Майк Пенс, беше създадена, за да помогне за овладяването на пандемията в САЩ. Д-р Антъни Фаучи, експерт по инфекциозни болести в страната, е най-видният член на работната група за COVID-19. На няколко пъти той си позволи публично да контрира изказвания на президента Тръмп. 

САЩ са страната с най-голяма смъртност от COVID-19 в света с повече от 71 000 починали. Научни и статистически модели предполагат, че този брой може да се удвои до август.

- Египет ще могат да посещават само чуждестранни туристи на възраст до 48 години, когато страната отвори границите си след пандемията от коронавируса, обяви министърът на туризма и антиките Халед ал Анани, цитиран от местното издание Egypt Independent. Мярката ще бъде временна. Чуждестранните туристи ще трябва да представят медицински документ - т.нар. здравен паспорт, че не са заразени с коронавируса. Предвижда се и всички самолети да бъдат дезинфекцирани.

Засега не е ясно кога Египет отново ще започне да посреща чуждестранни гости. Министърът обаче казва, че имало много запитвания от чужбина дали се планира туристическият сектор да възобнови работа през юни. Халед ал Анани обясни, че до юни хотелите ще работят само с 25% от капацитета си и ще посрещат само местни туристи. След това ще започнат да работят с 50% от възможностите си. 

Туристическата индустрия в Египет, която е основна за икономиката на страната, губи около 1 милиард долара всеки месец заради пандемията с COVID-19. В страната има над 6500 заразени с коронавируса, а жертвите са около 450.

 

- Тайланд отчете второ денонощие без нито нов случай на заразен с коронавирус човек в страната. Това обяви прессекретарят на центъра за борба с инфекцията Тхависин Висануйотхин. Той добави, че има един починал, вследствие на заразата - 69-годишен гражданин на Австралия, шеф на ресторант в Пханг, Южен Тайланд.

"Последният случай на заразен с коронавирус в страната е отпреди две денонощия - фризьор, който на 4 май се е върнал от Русия със самолет. Той е бил откаран в болница директно от летището", добави Висануйотхин.

Ключови думи:

САЩ

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?