Медия без
политическа реклама

Почина една от най-известните КГБ къртици в британското разузнаване

Това е човекът, който проваля операцията на ЦРУ и SIS за прокопаване на тунел до съветските сили в Германия

26 Дек. 2020Обновена
БГНЕС архив

На 98 години почина Джордж Блейк, една от най-известните "къртица" в британското разузнаване, шпионирал за съветския КГБ през 50-те години, разкрит, но успял да избяга през Желязната завеса и да стигне до Москва, където живее десетки години, съобщиха руските агенции, цитирани от БГНЕС. Новината бе разпространена от говорителят на руската служба за външно разузнаване СВР Сергей Иванов. "Легендарният разузнавач Джордж Блейк почина днес", обяви той и добави, че "той искрено обичаше страната ни и се възхищаваше от постиженията на нашите хора по време на Втората световна война".

Джордж Блейк (фамилно име при раждане - Бехар) е роден на 11 ноември 1922 г. в Ротердам (Холандия). Баща му е пенсиониран британски военен Алберт Бехар, по рождение - сефарадски евреин от Египет, майка му - холандка, домакиня. На 13-годишна възраст Джордж, който е имал британско гражданство, е изпратен при роднини в Египет, където учи в британско училище в Кайро. Той се сприятелява със своя братовчед Анри Кюриел, ентусиазиран марксист (по-късно става един от основателите на Комунистическата партия на Египет, през 1978 г. е убит в Париж от десни екстремисти).

Избухването на Втората световна война заварва Блейк в Холандия, където посещавал майка си. След инвазията на Германия в Холандия през май 1940 г. роднините бягат във Великобритания, но Джордж остава в Ротердам и участва в холандското движение за съпротива. През 1942 г. той решава да се премести във Великобритания и да продължи борбата срещу нацистите от там. С паспорт на фалшиво име той преминава Франция. Докато пресича границата с Испания, заедно с група бежанци е арестуван от испанските власти, затворен, но чрез гладна стачка постига освобождаване и пристига във Великобритания.

През 1943 г. той приема името Блейк и се явява доброволец за Кралския флот, минава обучение в тренировъчния лагер Колинууд близо до Портсмут и в колежа Лансинг, който се използва от флота за обучение на офицери. По-късно през 1943 г. е преместен в холандския отдел на разузнавателна служба (SIS). След капитулацията на германските войски през 1945 г. Блейк заминава за Холандия, за да възстанови контактите с британските агенти, изоставени преди това там.

През октомври 1948 г. той е назначен за резидент на SIS в Сеул, столицата на новопровъзгласената Република Корея. Задачата му била да се събира информация за съветския Далечен Изток, Приморие, Сибир и Манджурия. Когато севернокорейските сили временно окупират Сеул по време на Корейската война през 1950 г., Блейк е изпратен в лагер. През пролетта на 1951 г. чрез корейски офицер се свързва с посолството на СССР и скоро започва инициативно и безвъзмездно да си сътрудничи със съветското външно разузнаване, предоставяйки ценна информация за британските специални служби.

След сключването на примирие в Корея през 1953 г. той е освободен, връща се Лондон, където продължава да работи в централата на SIS като заместник-началник на отдела за технически операции (тайно подслушване в чужбина). Той предава на съветското разузнаване разузнавателни обзори на британското военно министерство и данни за степента на информираност на британците и американците относно военните тайни на СССР. Той разсекретява много британски агенти от разузнаването - граждани на страните от социалистическия блок (според собственото му изявление в мемоарната книга - почти 400 души).

През декември 1953 г. представители на SIS и американското Централно разузнавателно управление (ЦРУ) на тайна среща в Лондон решават да прокарат тунел до комуникационните линии на Групата на съветските сили в Германия. Блейк информира съветското разузнаване за предстоящата операция, след което Центърът използва тунела, за да дезинформира врага. На 22 април 1956 г. външното разузнаване на СССР извършва операция за „случайно“ откриване на тунела, която има голям политически ефект.

Избягалият през 1959 г. на Запад бивш служител на полското разузнаване Михаил Голеневски съобщава на ЦРУ, че съветското разузнаване във Великобритания има агенти в SIS и ВМФ. Това довежда до арестуването на съветския нелегал Лонсдейл и неговата група. 

През пролетта на 1961 г. Блейк бил отзован от Бейрут в Лондон под предлога, че ще бъде назначен на нов пост, и бил подложен на разпити. Той заявил, че е предавал информация на съветското разузнаване по собствено решение.

През май 1961 г. Блейк е осъден на 42 г. затвор за шпионаж в полза на Съветския съюз. Пет години по-късно, през октомври 1966 г., участници в пацифисткото движение му помагат да избяга от затвора в Лондон и с тяхна помощ през ГДР стига до Русия.

В Русия получава руското име Георгий Иванович Бехтер и чин полковник от съветското външно разузнаване.

За Джордж Блейк са написани много книги и на Запад, в които той е окачествяван като "супершпионин" и "най-големия предател в историята".

 

"СЕГА" припомня:

 

"Вие по право принадлежите към плеядата силни и мъжествени хора, блестящи професионалисти, които дадоха огромен принос за запазването на мира, сигурността и стратегическия паритет. Тази незабележима за околните, но много важна работа заслужава най-високо признание и уважение. Желая ви здраве и всичко най-добро". Това написа руският президент Владимир Путин преди 8 години, по повод 90-годишният юбилей на Блейк. По онова време руското външно разузнаване (СВР) направи необичайния жест да го поздрави за юбилея, като публикува комюнике, озаглавено "Рожденият ден на една легенда". "Джордж Блейк е таен агент и антифашист, който има огромен принос за сигурността на нашата страна", се казва в комюникето, подчертавайки, че този емблематичен двоен агент от Студената война е удостоен с много награди, включително орден "Ленин". "Аз съм щастлив човек, който е имал голям, изключителен късмет", заяви по онова време Блейк в интервю за официоза "Росийская газета". За разлика от своя сънародник и също двоен агент в полза на СССР Ким Филби - най-известният от т.нар. петорка от Кеймбридж, Блейк изглежда веднага свикна с новия си живот. С жена си Ида имат син Миша, 40-годишен финансов експерт.

Блейк вече имал трима сина от първата си съпруга във Великобритания, с която се разделя, след като бяга от страната. "Поддържам връзка с внуците и децата си в Англия, които често ме посещават тук, в Русия", казва тогава той. Всичките му деца се очаква да пристигнат в Русия за 90-ия му рожден ден.

Успява да избяга от затвора "Уърмуд скръбс" през 1966 г. Пред "Росийская газета" Блейк си спомня как избягал с помощта на затворниците, като счупил прозореца на килията и се изкачил през стената, където отвън го очаквала кола. Счупил си китката при прескачането.

"Понякога и днес ме наболява", споделя той в интервюто. С кола стига до Берлин, откъдето съветски агенти го прехвърлят в Москва. "Тези години бяха най-спокойните в живота ми. Докато работех на запад, винаги се усещах изложен на опасност. Тук се чувствам свободен", казва Блейк в интервюто. Той понася живота в Русия по-добре от Филби, който страда от алкохолизъм и депресия до смъртта си през 1988 г. "Това се дължи на характера ми. Мога да се приспособя навсякъде, където се налага да живея. Нали свикнах дори с живота в "Уърмуд скръбс", казва той.

Още по темата