Медия без
политическа реклама

В Грузия не секват протестите срещу закона за чуждестранните агенти

02 Май 2024Обновена
EPA/BGNES

Днес през деня в напрегнато заседание грузинският парламент прие на второ четене закона за чуждестранните агенти, срещу който протестират опозицията и демонстранти от началото на април. Снощи имаше тежки стълкновения около сградата на парламента и булевард "Руставели".

Днес протестите продължиха. Полицията използва водни оръдия, гумени куршуми и сълзотворен газ. 

МВР успя да изведе депутатите и служителите на парламента от сградата. Според официално заявление на МВР протестите могат да продължат както и където искат, но на практика полицията продължава да репресира демонстрантите. 

Макар че полунощ отдавна мина, недоволните не се разотиват, централните улици гъмжат от народ. МВР въведе червена степен на сигурност. 

Протестиращите наричат законопроекта "руския закон", тъй като съседна Русия използва подобни законови мерки срещу независими новинарски медии и организации, които критикуват Кремъл.

Необходимо е трето и окончателно гласуване в парламента, за да може той да може да влезе в сила. Грузинският депутат Иракли Кобахидзе заяви днес пред медиите, че очаква това окончателно гласуване да се случи в средата на май, съобщи БТА. 

Законът ще изисква медиите и некомерсиалните организации да се регистрират като "защитаващи интересите на чужда сила", ако получават повече от 20% от финансирането си от чужбина. Миналата година управляващата партия "Грузинска мечта" оттегли подобно предложение след многохилядни протести.

Отношенията между Русия и Грузия са сложни и бурни от разпадането на Съветския съюз в началото на 90-те години на миналия век. През 2008 г. двете страни водиха кратка война, в резултат на която Грузия загуби контрола над два приятелски настроени към Русия сепаратистки региона, припомня АП. Вследствие на това Тбилиси прекъсна дипломатическите си отношения с Москва, а въпросът за статута на регионите продължава да бъде основен проблем с Москва, въпреки че отношенията донякъде се подобриха.

Грузия се присъедини към международните резолюции, осъждащи руското нахлуване в Украйна, но също така се превърна в основна дестинация за руснаците, бягащи от военната мобилизация и политическите репресии. Дори в управляващата партия на Грузия се наблюдава вътрешно напрежение по отношение на съседката ѝ, отбелязва АП.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?