Медия без
политическа реклама

ЕС разрешава медикамент за лечение на COVID-19

Сръбски град, близо до границата с България, пламна от коронавируса

18 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

- Европейската агенция по лекарствата ще издаде в близките дни първоначално разрешително за използването на медикамента "Ремдесивир" за лечение на коронавируса, обяви ръководителят на агенцията Гуидо Раси, цитира от в. "Гардиън". „Предстои да бъде издадено условно пазарно разрешение в близките дни“, каза той по време на изслушване пред Комисията по околна среда и обществено здраве в Европарламента в Брюксел. Препаратът е разработен от американска компания за лечение на ебола. 

Европейската агенция по лекарствата вече издаде препоръка за т.нар. състрадателна употреба на "Ремдесивир" в страните от ЕС. Това означава, че подобен препарат може да се прилага, когато липсва алтернативно лечение, при тежкоболни пациенти в ЕС, въпреки че все още няма издадено разрешение за употреба.

В началото на май Агенцията за храните и лекарствата в САЩ по бърза процедура издаде разрешение за използването на медикамента за лечение на COVID-19. 

Пред евродепутатите шефът на Европейската агенция по лекарствата Гуидо Раси каза също, че се търсят възможности по-бързо да се осигури достъп до други видове терапии срещу COVID-19. Сред тях са такива с антитела, за които се смята, че могат да "неутрализират" вируса.

- Голямо огнище на коронавируса избухна в сръбския град Вране, който е в близост до границата с България, съобщават местните медии. Драстичен ръст на заболелите е отчетен през уикенда, като 53-ма души са дали положителни проби. Повечето от тях са работници в местна фабрика за производство на мебели. В Сърбия няма други големи огнища на заразата, обяви зам.директорката на Института за обществено здраве Дария Кишич Тепавчевич пред Б92. Взети са 280 проби, като се очаква да излязат около 100 от тях. Тя не изключи броят на заразените с коронавируса във Вране още да се увеличи. Само 5-ма души от заразените работници имат изявена клинична картина с пневмония, а останалите са безсимптомни, каза Кишич Тепавчевич. 

Общият брой на заразените с коронавируса в Сърбия е над 10 600, а жертвите са 230.

- "Надявам се, че туризмът в чужбина ще стане възможен след 15 юни", заяви германският министър на външните работи Хайко Маас след видеоконферентен разговор с колегите си от 11 държави-членки на ЕС, сред които беше и Екатерина Захариева. Дебатът, иницииран от Маас, беше посветен на отварянето на границите и възможностите за рестартиране на туризма. Всички участници се обявиха за поетапно възстановяване на свободното движение на хора, но след като са взети всички мерки за тяхното здраве и безопасност - това е и позицията на ЕК, представена миналата седмица. Хайко Маас се надява, че до средата на другия месец правителството ще може да оттегли предупреждението си към германските граждани да не пътуват зад граница, което е в сила в момента. От 15 юни Германия напълно отваря границите си със съседните държави.

Българският външен министър е подчертала пред колегите си, че е „от особена важност е и да имаме общоевропейски здравни мерки и правила, които да бъдат прилагани при пътуванията в ЕС“, съобщиха от пресслужбата на МВнР в София. Това включва и единни медицински протоколи при посрещането на чуждестранните туристи, тъй като различните правила в страните ще затруднят пътуващите. В момента в държавите се прилагат различни методи за контрол на пътниците – мерене на температурата, поставяне под карантина, PCR тестове, скрининг на случаен принцип.

По време на видеоразговора гръцкият външен министър Никос Дендиас е уверил колегите си, че страната му е готова да осигури безопасна почивка на туристите. Според него германските туристи не трябва да анулират ваканционните си планове. "Поставили сме си за цел да бъде възстановено свободното и сигурно пътуване в рамките на ЕС", каза той. Гърция, която вече се връща към нормален начин на живот, е сред любимите места за почивка на туристите от Германия. 

В интервю за в. "Ди велт" хърватският премиер Андрей Пленкович също уверява, че хотелите и плажовете в страната са "добре подготвени" да посрещнат туристи това лято. 

Испания планира да отвори отново границите си за чуждестранни туристи в края на юни, обяви министърът на транспорта на страната Хосе Луис Абалос пред тв канала TVE.  "Когато, ние, испанците можем да пътуваме до други региони, чужденците ще могат да дойдат в Испания. Надявам се от края на юни да започнем туристическата дейност", заяви той и изради увереност, че парламентът ще приеме това предложение. 

Италия преди дни обяви, че ще отвори границите си за туристи от ЕС от 3 юни и ще премахне задължителната карантина за чуждестранни посетители.

- Дневният брой на смъртните случаи от коронавирус в Италия падна до 99 в понеделник за първи път от началото на март, съобщи агенцията за гражданска защита, което се случва когато страната до голяма степен отмени блокирането. Това е най-ниската черна статистика, откакто на 9 март премиерът Джузепе Конте обяви, че затваря страната

- Франция отчита ръст на новозаразени с коронавируса, след като преди седмица бяха възобновени учебните занятия, съобщават местните медии. Около 70 души в сферата на образованието, са дали положителни проби. Френският министър на образованието Жан-Мишел Бланкер изрази притеснение от това, но не уточни дали заразените са учители или ученици. Той обаче бе категоричен, че засегнатите учебни заведения незабавно се затварят, ако има потвърдени случаи на COVID-19. Според местните медии по спешност отново са прекратили работа поне седем училища в северна част на Франция.

Франция отвори миналата седмица предучилищни групи и начални училища, като в стаите не може да има повече от 15 деца. От днес в класните стаи се върнаха и гимназистите, но само в районите, където няма голямо разпространие на коронавируса. В останалите райони, сред които е и Париж, класните стаи засега остават затворени. 

- Пандемията от коронавирус представлява най-сериозната глобална заплаха след Втората световна война, заяви китайският президент Си Цзинпин във видеообръщение към стартиралата днес 73-тата сесия на Световната здравна асамблея, цитиран от информационните агенции. Той посочи, че коронавирусът е изненадал света, но Китай е успял да обърне приливаната вълна на пандемията с цената на "големи жертви“ и защита на човешкия живот.

Коментирайки по-нататъшните стъпки за овладяване на пандемията, Си Цзинпин отбеляза, че най-важната мярка трябва да бъде спирането на трансграничното предаване на заразата. Китайският президент подчерта, че неговата страна е решила да подкрепи глобалната битка срещу пандемията от коронавирус с 2 милиарда долара в рамките на две години.

Китайският президент обеща, че след като страната му разработи ваксина срещу коронавируса, ще я направи глобално общо благо, достъпно за всички. Си отбеляза, че президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е посочил правилно миналия петък, че Китай ще сподели подобен препарат с останалия свят, ако първо бъде открит в азиатска държава. Китайският лидер подчерта, че глобалните вериги за доставка трябва да бъдат запазени отворени.

Днес започта 73-та Световната здравна асамблея, в която участват представители на всичките 194 страни-членки на Световната здравна организация, а основната тема ще е борбата срещу COVID-19. За първи път в историята си форумът се провежда онлайн заради пандемията. Редица държавни глави, правителствени ръководители, здравни министри и други представители ще участват на срещата, която ще продължи до сряда.

116 страни подкрепят призива на Австралия за провеждане на независимо разследване на причините и обстоятелствата около разпространението на коронавируса по света, твърди външният министър на страната Морис Пейн, цитиран от изданието The Australian. Той отбеляза, че „светът иска да получи отговори на въпроси за обстоятелствата около кризата, която повлече след себе си пандемията, за да се избегнат подобни бедствия в бъдеще“. 

Австралийският премиер Скот Морисън отбеляза, че разследването няма за цел да обвинява никоя държава. „Ние просто искаме да знаем какво се е случило, за да не се повтори. Това е доста честен въпрос с честно намерение и честен мотив“, уточни министър-председателят. Първоначално предложението на Канбера беше подкрепено от ключови държави по света, включително Русия, Великобритания, Индия, Индонезия, Канада, Нова Зеландия, Япония и всички 27 държави-членки на ЕС. След това африкански страни се присъединиха към призива, след което общият брой на държавите, подкрепящи разследването, достигна 116.

Проектът за резолюция на Световната здравна асамблея съдържа изискване „да започне в най-близко бъдеще поетапен процес на безпристрастна, независима и всеобхватна оценка“ на международните мерки за борба с пандемията и действията на СЗО в тази ситуация. 

"Прекалено рано е да започне незабавно разследване за произхода и разпространението на коронавируса", обяви говорителят на китайското Министерство на външните работи Чжао Лицзян на брифинг, цитиран от в. "Гардиън". Според него голяма част от страните по света смятат, че пандемията все още не е приключила. Коронавирусът взе над 300 000 жертви по света. .

- Почти 2000 лекари в Московска област са се заразили с коронавирус, като 16 от тях са починали, съобщи началникът на здравеопазването в региона Светлана Стригункова, цитирана от РИА Новости. По думите ѝ общо 22 500 лекари работят с пациенти с коронавирус в района на руската столица - лекари, фелдшери и младши медицински персонал, предава БГНЕС.

"9% от лекарите се разболяха", обяви Стригункова.

Около 280 студенти от медицински колежи, завършили необходимото обучение, работят като доброволци в спешните отделения в Москва. На помощ се притекоха и военните лекари. В региона до момента са хоспитализирани 9500 души, а 18 500 пациенти с COVID-19 се лекуват у дома, като 36% от тях имат симптоми.

Същевременно стана ясно, че масовите тестове на цялото около 11-милионно население в китайския град Ухан за наличието на COVID-19 ще бъдат безплатни за жителите. Това обявиха от здравния комитет на града, от който тръгна глобалното разпространение на инфекцията миналия декември.

Оперативният щаб на Ухан в китайската провинция Хубей даде указание да се направи скрининг на цялото население в рамките на десет дни след откриването на нови инфекции в града. Масовите тестове започнаха на 14 май.

"Разходите се разпределят между градската управа и областта. Жителите на града не трябва да плащат нищо", се казва в изявлението.

Отбелязва се, че решението за масово тестване е взето поради факта, че в града всеки ден се откриват безсимптомни носители, които влияят на нормалния живот на хората и предизвикват страхове.

Тестването ще се проведе на принципа "когато е възможно и по желание". Кръгът от хора, които ще бъдат тествани, включва постоянни и временни жители на града, които не са били тествани преди. В същото време приоритет ще бъде даден на райони, в които преди е имало огнища на заразата или където има концентрация на по-възрастни жители.

- Японската икономика изпадна в рецесия за първи път от 5 години насам, предадоха информационните агенции. В първото тримесечие на годината БВП на страната се е свил с 3.4%, рязак спад отчитат потреблението, износът и капиталовите разходи. Според прогнозите японската икономика ще претърпи още по-големи загуби през следващото тримесечие.

В Европа редица страни преминават от днес към следващ етап в облекчаване на мерките, въведени заради коронавируса.

В Италия отварят магазините, но с работно време, което зависи от решенията на местните власти. В търговските центрове и в много ресторанти ще се мери температурата на входа, ще се изисква дистанция между клиентите от 1 метър.  Плажовете също са отворени, но при определена площ от 10 кв. м на чадър и 1,5 метра разстояние между шезлонгите.

В Гърция отново е позволено пътуване между административните области в континенталната част на страната и се подновява фериботната връзка с о-в Крит. Откриват се за посещение Акропола в Атина, всички археологически площадки и разкопки на открито, ще започнат репетиции в театрите и снимките на филми. Възобновяват се часовете за прогимназиалните и гимназиалните класове в страната.

В Испания заведенията ще могат да отворят терасите си при заетост от 50%, също и търговските обекти с площ до 400 кв. м ще работят при ограничение за броя на посетителите вътре. Извънредното положение е в сила до 23 май, но премиерът Педро Санчес иска удължаване до края на юни.

В Белгия и Дания отварят врати училища, в Полша вече позволяват да работят заведения, магазини за храни, салони за красота.

От Световната здравна организация (СЗО) обаче вече предупредиха за възможността от нови взривове и пикове в някои европейски страни. Общият брой на заболелите по света достигна 4 701 000 души, като починалите са 314 000.

В САЩ случаите са 1,5 млн., починалите там са 219 за вчерашния ден. На второ място е Русия – 281 752 потвърдени случая, от които новите са 9700. Починалите са 2600, вчера - 94.

В Испания има общо над 277 000 болни, новите са 1214, Великобритания – 3142 нови случая. Италия – 675 нови случая, но огромен брой заболели - 225 000, починалите вчера в страната са 145. В Германия новите случаи са 382, в Белгия - общо 55 280 случая.

На Балканския п-ов ситуацията е следната: Турция – 149 000 случая, новите са 1362; Румъния - новите са 167 – общо 6870; Сърбия – вчера 114 нови случая, 10 000 общ брой; Гърция – общият брой е 2835, вчера новите са 15; Северна Македония - общият брой е 1792, вчера новите случаи са 30.

Ключови думи:

коронавирус, COVID-19