Медия без
политическа реклама

Германия няма да слага под карантина всички, пристигащи от ЕС

2 трилиона евро са необходими за справяне с последиците от коронавируса, изчисляват евродепутатите

15 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС
В китайския град Ухан е в ход масово тестване на населението, след като бяха открити нови случаи на коронавируса и се заговори за втора вълна на заразата.

Германия разхлабва граничния контрол за пристигащите от държави от ЕС, от  Шенгенското пространство и от Обединеното кралство, обяви говорител на Министерството на вътрешните работи, цитиран от информационните агенции. Властта ще препоръча под задължителна 14-дневна карантина да бъдат поставяни само хората, които идват във ФРГ от страни с повишен брой на заразени с коронавируса. За всички, пътуващи от държави извън ЕС, обаче ще продължи да се прилага двуседмичната изолация. Институтът "Роберт Кох" ще наблюдава много по-щателно ситуацията в държавите, за да докладва опасните зони. В процес на изготвяне са новите мерки, обявени от говорителя на МВР в Берлин. Не е уточнена датата, от която те влизат в сила. 

От 25 май се възстановяват полетите между Германия и Гърция, макар че МВнР в Берлин препоръча на германците да не пътуват зад граница поне до 14 юни. Германският външен министър Хайко Маас в понеделник ще проведе видеоразговор с колегите си от държавите, в които обичайно пътуват германските туристи, сред които са България, Испания, Италия, Гърция, Хърватия, Австрия, Португалия, Малта, Словения и Кипър. Целта е да се улесни координираното отваряне на границите, включително и подписването на взаимни споразумения за бързото им затваряне при нов скок на броя на заразените с коронавируса, писа в. "Гардиън".

В сряда министърът на вътрешните работи Хорст Зеехофер обяви, че мерките по граничните пунктове на Германия с Франция, Швейцария и Австрия ще бъдат разхлабени от днес, като ще се правят избирателни проверки и тестове за коронавируса, а от 15 юни свободното пътуване с тези държави ще бъде напълно възстановено. Придвижването между Германия и Люксембург ще бъде напълно възстановен в сряда. За подобна мярка Берлин води разговори за и с правителството в Копенхаген.

Над половината германци не искат да продължи разхлабването на ограниченията, въведени в борбата срещу разпространението на коронавируса, сочат данните от обществено допитване, проведено по поръчка на тв канала ARD и цитирано от "Дойче веле". Според него 56% от германците не искат ново разхлабване на ограниченията. Повечето анкетирани са и против мачовете от Бундеслигата да бъдат възобновени още тази събота, както е планирано. Те ще се играят без публика.

Отпадане на още от рестриктивните мерки одобряват 40% от запитаните, като прави впечатление, че това са основно привърженици на дяснопопулистката "Алтернатива за Германия" и на либералната Свободна демократическа партия.

В последните седмици властта в Берлин реши да отпаднат много от въведените мерки в борбата срещу разпространението на коронавируса, като  постепенно отворя всички магазини, някои учебни заведения, и др. при стриктни хигиенни изисквания. От днес трябва да заработят и ресторантите в Берлин, след като бяха затворени преди два месеца. Видни германски учени обаче предупреждават, че ограниченията, въведени заради коронавируса, се вдигат прекалено бързо, прекаленно едновременно и с широка ръка, което може да има негативни последици. Известният епидемиолог Александър Кекуле дори предупреди, че през есента Германия може да се окаже изправена през "вирусен ураган". 

- 2 трилиона евро са необходими на ЕС, за да се справи с последиците от коронавируса, изчисляват евродепутатите. В резолюция относно преразглеждането на бюджета на ЕС след 2020 г. и плановете за икономическо възстановяване, ЕП призова за стабилен пакет, фокусиран върху нуждите на гражданите и в допълнение на бюджета на ЕС, съобщиха от пресслужбата на институцията. Документът бе приет по време на пленарната сесия в Брюксел с 505 гласа „за“, 119 гласа „против“ и 69 - „въздържал се“.

ЕП настоява новият европейски „фонд за възстановяване и трансформация“ да бъде с размер от 2 трилиона евро, да се финансира чрез „дългосрочни облигации за възстановяване“, и да бъде „изплащан чрез заеми и най-вече чрез безвъзмездни средства, преки плащания за инвестиции и собствен капитал“. Евродепутатите настояват ЕК да не използва „финансови трикове и съмнителни мултипликатори за обявяването на амбициозни цифри“, като подчертават, че доверието в ЕС е изложено на риск.

Планът за възстановяване от коронавируса трябва да бъде допълнение към следващата многогодишна финансова рамка (МФР), т.е. дългосрочния бюджет на ЕС, а не да бъде в ущърб на съществуващите и предстоящите програми на ЕС, категорични са евродепутатите. Те настояват също за увеличаване на МФР и предупреждават, че ЕП ще използва правото си на вето, ако исканията му не бъдат изпълнени.

Очаква се ЕК скоро да представи преразгледано предложение за многогодишна финансова рамка и фонд за възстановяване, които се вземат под внимание здравната криза и последствията от нея.

- Словения е първата държава-членка на ЕС, която официално обяви край на епидемията от коронавирус на територията си и пристигащите там няма да бъдат поставяни под карантина, съобщиха информационните агенции. Властите взеха това решение, след като в последните две седмици не са отчитани по повече от 7 новозаразени на ден. В Словения обаче остава изискването да се носят предпазни маски на закрити публични места, както и да се спазва дистанция от поне 1,5 метра. 

От началото на пандемията в Словения заразените с коронавируса са под 1500 души, а смъртните случай - малко над 100. 

- Италия планира да разреши пътуванията между областите в страната от 3 юни, става ясно от проектодокумент на правителството, цитиран от световните медии. Той предстои да бъде одобрен и затова е възможно да бъде направена промяна. В момента италианците могат да пътуват само в пределите на областите, в които живеят. 

- Ограниченията за пътуване от и до Норвегия ще останат в сила до 20 август, обяви премиерът на страната Ерна Солберг, цитирана от електронното издание "Политико". В сила е предупреждение към гражданите да не пътуват зад граница, освен ако не е крайно наложително. Под 10-дневна карантина се поставят всички, които се връщат в Норвегия от чужбина. В страната не могат да влизат чуждестранни граждани, които нямат право да живеят и работят в Норвегия. 

- Тайланд отваря магазини, молове и друг бизнеси от неделя, след като броят на новозаразените с коронавирус там намаля, съобщиха агенциите. От края на март до сега в Тайланд разрешение да работят имат само хранителни магазини и аптеки.  От неделя отварят врати и козметични салони, магазини за дрехи, конферентни центрове и зали в хотели, както и библиотеки, галерии и музеи. На тайландците се препоръчва да носят предпазни маски и да спазват социална дистанция.

От началото на пандемията заразените с COVID-19 в Тайланд са малко над 3000 души, а жертвите на заразата - 56. За последното денонощие там са регистрирани нови 7 случая, но всички са пристигнали от чужбина. 

- Коронавирусът отне толкова много човешки животи в САЩ, защото администрацията "бездействаше" в първите етапи на разпространението на заразата в страната. Това обяви в изслушване пред комисия в Камарата на представителите Рик Брайт, който е бивш високопоставен чиновник в здравеопазването и е оглавявал правителствената агенция, която се занимава с разработката на ваксина срещу коронавируса, цитиран от Би Би Си. Той е уволнен от поста си миналия месец, след като си позволил да изрази несъгласие с методите на лечение, за които се застъпва президентът Доналд Тръмп. Държавният глава нарече Брайт "недоволен" чиновник.

Рик Брайт разказа пред конгресмените, че още през януари е съобщил за липсата на медицинско оборудване пред "най-високите нива" в Министерството на здравеопазването, но "не получих отговор". 

Според Брайт "прозорецът на възможности" за САЩ да се справят с коронавируса се "затваря". "Ако сега не успеем да подобрим нашия отговор, основавайки се на науката, се опасявам, че пандемията ще се влоши и ще се удължи", каза той. Брайт е категоричен, че "науката, а не политиката, трябва да са водещи по пътя за борба с този смъртоносен вирус". Той предупреждава, че "без по-добро планиране зимата на 2020 г. може да бъде най-мрачната в съвременната история."
Общият брой на заразаните с коронавируса в САЩ е над 1,3 млн., жертвите надхвърлят 87 хил. души. 

- Броят на заразените с новия коронавирус в световен мащаб за последното денонощие е нараснал със 78 000 и вече наближава 4 милиона и 250 хиляди души. Потвърдените смъртни случаи са се увеличили с 6000 и са над 294 000, съобщи Световната здравна организация.

Регионът на Северна и Южна Америка е на първо място по брой на заразени - над 1 819 553. Броят на починалите е 109 121.

В Европа има 1 801 668 заразени и 163 413 починали. За последните 24 часа заразените са се увеличили с 21 352, а починалите - с 3 614.

Най-много заразени в света има в Съединените щати - 1 340 098. На второ място е Русия с 252 245. Следват Великобритания, Испания, Италия и Бразилия.

- Първата зона за пътуване, свободна от короноварируса, вече функционира в рамките на ЕС. От полунощ Литва, Латвия и Естония отвориха границите помежду си, като техните граждани могат да пътуват в зоната без прегледи и проверки, но всеки, влизащ от чужбина, ще подлежи на 14-дневна карантина. И в трите балтийски републики почти няма нови случаи на заразени с коронавирус, а от края на април властите започнаха поетапно да облекчават въведените ограничителни мерки.

- Московчани започнаха да се връщат на работа. Русия постепенно разхлабва мерките срещу коронавируса, въпреки че се откриват хиляди заразени всеки ден, предаде Нова тв. Интернет компанията Яндекс проследи руснаците чрез мобилните им телефони и съобщи, че много от тях са напуснали чедомовете си в четвъртък, въпреки че забраната беше удължена до 31 май.

Русия е страната с най-много случаи на коронавирус след САЩ. Москва твърди, че това е резултат от масова кампания за тестване. Страната продължава да декларира изключително ниски нива на смъртност. При над 250 000 заразени официалната статистика сочи около 2 000 починали.

- Броят на потвърдените случаи на коронавирус в Германия надхвърли 173 000 души, а починалите са над 7800, според данни на Института „Робърт Кох“.

През изминалия ден в страната са регистрирани 913 нови случая на инфекция, общият брой е 173 152. Броят на смъртните случаи за 24 часа е нараснал с 101 –и вече е 7824. Излекувани са повече от 151 000 души.

Най-много заразени са регистрирани в Бавария (45,143), Северен Рейн-Вестфалия (35 967) и Баден-Вюртемберг (33 851). В Берлин са регистрирани 6 397 случая.

- Австрийската авиокомпания Austrian Airlines смята, че използването на маски в борбата срещу разпространението на коронавирус в самолетите е по-целесъобразно, отколкото да се остави средното място празно, заяви говорителят на компанията Марлен Пирхнер пред РИА Новости, предаде БГНЕС.

Редовните полети на Austrian Airlines са отменени до 31 май включително. Авиокомпанията следи пазара и определено ще определи възобновяването на работата си през юни.

Компанията майка - Lufthansa вече въведе като задължително носенето на маски по време на полетите, следователно то ще бъде възприето и от Аustrian Airlines.

"Блокирането на средните места би било изключително неизгодно финансово. Би било по-целесъобразно да работим с маски и да не оставяме свободни места. От екологична гледна точка този подход също ще получи подкрепа, тъй като в този случай няма да се налага да летим по-често", казаха от компанията.

- Междувременно турските власти съобщиха, че страните, които са получили помощ са имали нужда основно от предпазни маски, ръкавици и респиратори.

"Досега имахме възможност да помогнем на 80 страни, които ни помолиха за помощ“, заяви вицепрезидентът Фуат Октай в интервю за онлайн канала Yozgat Camlik TV. Той заяви още, че две трети от страните в света, или близо 70%, са поискали някаква помощ от Турция.

В момента в страната са регистрирани 144 749 потвърдени случаи на коронавирус, а броя на смъртните случаи е 4 007.

Още по темата