Медия без
политическа реклама

Американци откриха антитела, спиращи 100% коронавируса

СЗО предупреди, че дезинфекцията на улиците е вредна, а Русия планира да регистрира ваксина през август

17 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС
Посетителите на търговските центрове в Тайланд преминават през специални съоръжения за дезинфекция, поставени преди входовете. Моловете там от днес отвориха врати при строги санитарни мерки и спазване на дистанция.

- Открити са антитела, които 100% предпазват от коронавирус

Американската биофармацевтична компания Sorrento Therapeutics съобщи, че нейни учени са открили антитела, които напълно защитават човешките клетки от проникването на COVID-19 и го извеждат от организма в рамките само на 4 дни. Тази новина оповести пред телевизия "Фокс нюз" основателят и президент на базираната в Сан Диего, Калифорния, фирма Хенри Джи.

По неговите думи, антитялото STI-1499 може "да потисне на 100%" новия коронавирус и може да започне да се прилага преди излизането на пазара на ваксина, която още не е създадена.

"Искаме да подчертаем, че има метод на лечение. Има решение, което работи на 100%. Ако във вашия организъм има антитяло с неутрализиращо действие, няма да ви се налага да спазвате безопасна дистанция", обяви Джи.

Той твърди, че през изминалото десетилетие учените в компанията са изолирали и изучили милиарди антитела, от които са били подбрани няколкостотин най-обещаващи. Десетина от тях са показали способност в различна степен да блокират проникването на коронавируса в клетките на човек и други бозайници, използвайки молекулата на белтъка ACE2.

А антитялото STI-1499 прави това успешно в абсолютно всички случаи.

"Когато едно антитяло не позволи на вируса да проникне в клетка от човешкия организъм, тогава вирусът не оцелява. Ако не проникне в клетката, той не е способен да се възпроизведе. С други думи - вирусът умира, ако не му се позволи да проникне в клетка", пояснява Джи.

Той добавя, че действието на STI-1499 е следното: антитялото обгръща коронавируса и го изтласква от организма за 4 дни без никакви странични ефекти. 

 

- Пръскането с дезинфектанти по улиците не унижощава коронавируса и създава риск за здравето на хората,

предупреди Световната здравна организация, цитирана от информационните агенции. Заключението на експертите е включено в доклад относно почистването и дезинфекцията на повърхностите като част от мерките срещу разпространението на COVID-19. "Пръскането или опушването на открити пространства като улици или пазар не се препоръчва за унищожаване коронавируса или на други патогени, тъй като дезинфектантът се деактивира от мръсотия и отломки“, се казва в доклада.

Според СЗО улиците и тротоарите не се приемат за "резервоари на инфекция" от COVID-19. Експертите изрично подчертават, че пръскането с дезинфектанти, дори навън, може да бъде "опасно за човешкото здраве“. Използването на подобни препарати върху хора "не се препоръчва при никакви обстоятелства". Разпръскването на хлор или други токсични химикали може да доведе до дразнене на очите и кожата, бронхоспазъм и стомашно-чревни ефекти, предупреждават от СЗО.

Експертите смятат, че системното пръскане и изпаряване на дезинфектанти от повърхности в закрити помещения е неефиктивно извън зоните за директно приложение. „Ако трябва да се прилагат дезинфектанти, това трябва да се направи с кърпа, напоена с дезинфектант“, е препоръката в доклада на СЗО.

 

- Русия може да регистрира ваксина срещу коронавируса през август,

заяви Александър Гунзбург, директор на Националния изследователски център по епидемиология и микробиология, в интервю за телевизия Русия 1, цитиран от ТАСС. „Вярвам, че ще можем да регистрираме ваксината до края на лятото. Бих казал, че може да бъде през август, ако всичко върви по план и ако няма изненади“, каза той. В момента текат предклинични изпитания, които могат да продължат около месец.

 

- Канадското Министерство на здравеопазването одобри провеждането на първи тестове на ваксина

срещу коронавируса, обяви премиерът на страната Джъстин Трюдо, цитиран от информационните агенции. Изпитанията ще се провеждат в лабораториите на университета "Долхаус" в град Халифакс, провинция Нова Скотия. Ако се окажат успешни, то препаратът ще се използва на първо време само в Канада.

 

- Задължителна ваксинация срещу коронавируса не е необходима,

обяви шефът на германския институт Роберт Кох“ Лотар Вилер, цитиран от местните медии.  "Нямаме причина да мислим за задължителната ваксинация", заяви той в северния германски град Шверин.  В института „Роберт Кох“ е сформирана работна, която се фокусира върху въпроса с ваксината. След като има такъв препарат бъде открит, то експертите ще решат кои групи от населението могат да бъдат ваксинирани и как.

 

Заведения в Германия начисляват такса „коронавирус“,

за да компенсират част от загубите от кризата с COVID-19, предаде Дойче веле. В много ресторанти в провинция Северен Рейн-Вестфалия посетителите трябва да платят новата такса или пък по-високи цени за ястията. Собствениците са категорични, че целта им не е допълнителна печалба, а просто искат да оцелеят, тъй като спадът на оборота им е между 50 и 80%.

Фризьорските салони в Германия също са вдигнали цените заради скок на разходите. Смяната на маските след всеки клиент е само един от допълнително възникналите разходи, обяснява Марк Рингел, говорител на сдружението на фризьорите и козметиците в Северен Рейн-Вестфалия. Цените са с около 5 евро нагоре, но клиентите не са намалели.

 

- Носенето на предпазни маски в Катар е задължително, а нарушителите ги грозят солени глоби до 55 000 долара,

както и лишаване от свобода до 3 години, предаде Би Би Си. Страната има един от най-високите проценти на заразени на глава от населението в света: над 30 000 души са с положителни тестове, а жителите на Катар са под 3 млн. души. Джамиите, учебните заведения и търговските центрове са затворени. Работят само строителните обекти, където кипи дейност заради Световното първенство по футбол през 2022 г., но работниците спазват строги санитарни мерки. 

 

- Бившият американски президент Барак Обама разкритикува приемника си в Белия дом Доналд Тръмп

и администрацията за реакцията  в кризата с коронавируса, предаде Би Би Си. В онлайн обръщение към завършващи студенти Обама заяви, че пандемията е показала, че много служители “дори не се преструват, че правят нещо". За втори път в последните дни той критикува администрацията на Тръмп за отговора й срещу COVID-19.

Според Обама кризата с коронавируса е разкрила провала в управлението на САЩ. „Тази пандемия най-накрая напълно повдигна завесата от идеята, че толкова много отговорни лица не знаят какво правят... Повечето от тях всъщност дори не се и преструват, че правят нещо", смята бившият президент на страната. 

 

- Църквите в Гърция днес отварят врати за вярващите,

след като почти два месеца бяха затворени заради коронавируса. Влизането в храмовете обаче ще бъде при специален режим, като се спазва дистанция от 1,5 метра. На 10 кв. метра се допуска по един вярващ. Ако църквата е над 500 квадратни метра, се допускат 50 души. В случай, че броят на вярващите е по-висок от разрешения, останалите ще трябва да изчакат в двора. В писмо, разпратено от Светия Синод до всички гръцки църкви, се препоръчва вярващите да носят маска, „която да премахнат преди причастие“. 

Властта в Атина реши да разреши на ресторанти, барове и др. заведения да отворят врати на 25 май, една седмица по-рано от предварително планираното. От вчера работят и всичките над 500 плажа в Гърция, където температурата на въздуха вчера беше над 40 градуса по Целзий. Условието е на всеки плажуващ да се осигури площ от 4 кв.метра, както и да се спразват строгите санитарни мерки. 

 

- Четири от пет търговци на основния пазар за плодове и зеленчуци в перуанската столица Лима са дали положителни тестове

за коронавируса, писа в. "Гардиън". Това създава сериозни опасения, че традиционните пазари в Латинска Америка могат да се превърнат в гнезда за разпространението на заразата. 71% от продавачите на пазара за плодове и зеленчуци в Лима са заразени, а на пет други пазара в града поне половината от служителите са болни от COVID-19.

 

- Бразилия отчита рекорден ръст на броя на новозаболелите с коронавируса

и вече се нарежда на четвърто място в света. В последното денонощие в страната са регистрирани нови 14 919 положителни теста за COVID-19, с което общият брой на болните достигна 233 142-ма. Въпреки това президентът Жаир Болсонаро и правителството му отказват да въвеждат ограничения срещу разпространението на коронавируса. Двама здравни министри подадоха оставка в последния месец.

 

- С допълнителното разхлабване на мерките "поемаме премерен риск", обяви премиерът на Италия

Джузепе Конте, цитиран от агенциите. От 3 юни страната отваря границите си за чуждестранни туристи, като пристигащите няма да бъдат поставяни под карантина. „Поемаме премерен риск и сме наясно, че кривата на заразените може да тръгне отново нагоре. Трябва да го приемем, иначе никога няма да можем да подновим живота си. Не можем да си позволим да изчакаме откриването и разпространението на ваксина, защото ще се окажем със силно засегната икономическа и социална структура“, заяви той.

Фитнес центровете, плувните басейни и спортните зали отварят врати на 25 май, а кината и театрите - от 15 юни. Засега не е ясно кога ще бъде възобновено футболното първенство.

 

- Големи протестите се състояха в много градове в Европа срещу ограниченията

с оглед разпространението на коронавируса, предадоха информационните агенции. Над 5000 души протестираха в германския град Щутгарт, като полицията стриктно наблюдаваше за спазване на социална дистанция. В Мюнхен се събраха около 1000 души, а в Берлин толкова полицаи се бяха подготвили за голяма демонстрация, но се появиха няколко стотин души, които слушаваха музика. В Лондон бяха арестувани 19 души на митинг с искане за отпадане на рестрикциите. Те са задържани заради неспазване на изискването за социална дистанция. В Полша също имаше задържани, а полицията използва сълзотворен газ, за да разпръсне протест в старата част на столицата Варшава.

 

- Общият брой на заразените с коронавируса в глобален мащаб е 4 634 132 души,

а смъртните случаи са 311 781, сочат последните данни на университета "Джонс Хопкинс". Най-засегнатата от заразата държава са САЩ, където болните надхвърлят 1,4 млн. души, следва Русия с повече от 272 хил. инфектирани с COVID-19 и Великобритания - над 241 хил. САЩ дават и най-много жертви - повече от 88 хил. души.