Световно известният писател Борис Акунин бе осъден задочно от Военен съд в Москва на 14 години заради оправдаване на тероризма, защитавайки Украйна. Той получи и забрана да поддържа интернет сайтове. От 10 години Акунин живее в Лондон, Париж и Мадрид.
В интервю пред "120 минути" на бТВ той заяви, че "присъдата е шокираща, но тя не е срещу него лично. Чрез нея се създава нова летва, нов стандарт за подобни присъда на политически неудобните. Нивото на репресиите в Русия се вдига. Има поредна вълна на сплашване на обществото. Това е смисълът на акцията срещу мен. Те знаят, че съм извън техния обсег. Не посещавам държави, които поддържат добри отношения с Путин".
По повод войната в Украйна той потвърди версията си, че тя няма да се реши на бойното поле. " Също така е факт, че възможността за революция в Русия, за възмущение днес е по-малка отколкото преди 3 години. И затова съзнателно или не помогна Западът. Той силно помогна на Путин да обедини руското население около себе си. Враждебното отношение не към диктатурата, а към всички руснаци, към цяла Русия беше изцяло в негова ползва. Много руснаци напуснаха страната, но се върнаха, защото не бяха добре приети. Повярваха, че целият свят мрази Русия. Независимо дали харесват Путин или не, те няма къде да отидат. И това значително укрепи властта му. И въпреки всичко това единственият начин Русия да се освободи от Путин остава революцията. Няма друг път. Нито украинската, нито която и да е друга армия ще превземе Москва с бой. Затова само руският народ е единствената надежда за избавление от диктатурата.", каза Акунин.
Авторът на над 60 романа и изследователски исторически книги разсъждава и дали е възможна появята на критична маса от хора с различно мнение, които да бъдат двигател на новото. "В условията на полицейска държава това, разбира се, е невъзможно. Но настроението на обществото е нещо много важно. Беше същото в късния Съветски съюз или в социалистическа България. Когато хората вътрешно не харесват властта и не я подкрепят, в момент на напрежение, в предреволюционна ситуация това става видимо. Тогава хората излизат на улицата, но преди това има дълъг процес на ерозия на обществената подкрепа. Именно това се случва в Русия в момента, с това трябва да се работи. И когато настъпи външнополитическа или икономическа криза, това ще избие и започва революцията", обясни Акунин.
Той посочи как Путин е превзел властта в хаотичната, демократична Русия от 2000 година. Първо овладява телевизията и окупира цялото публично пространство със себе си и със своята пропаганда. Вторият му ход беше борбата с капитала - с финансовите потоци. Разправи се с олигарсите, които бяха независими. След това премахна парламентарната система. Минира независимия съд и издигна ролята на специалните служби и полицията с много финансови средства. "С тази рецепта можеш да държиш под контрол всяка държава, докато диктатурата не остане без пари. Колкото по-малко средства има режимът, толкова повече се налага да се вдига градусът на страха. И точно това прави Путин в момента", посочи Акунин.
Писателят смята, че към Доналд Тръмп вече се отнасят по-малко сериозно, отколкото преди 6 месеца и "затова лостовете за влияние, с които разполага, са далеч по-слаби. Мисля, че и Путин вече не възприема Тръмп сериозно. Престана да се страхува от него и това се усеща от мнозина. Международната тежест на САЩ сериозно намаля.".
"Смятам, че навлизаме в епоха, която няма конкретен исторически прецедент. Тази нова ера се определя от развитието на т.нар. мека сила - въздействието върху съзнанието чрез медии, интернет, социални мрежи. Между другото Тръмп отлично владее тази технология. Освен това ставаме свидетели на края на историческата епоха, създадена в Потсдам през 1945 г., когато САЩ и демократичният свят задаваха посоката. Изглежда, че това време вече отминава. САЩ и Тръмп вече не са онази сила, която политически бяха, а това напълно променя глобалната картина. Америка се смалява, Китай се уголемява. И сега - както ми се струва, всичко ще зависи как ще се държи Европа в тази нова ситуация, в която вече няма Америка. Ще успее ли да изгради някаква обща политическа воля? Ще покаже ли солидарност, или ще се разпадне на вътрешни лагери? Светът се променя много бързо и ще усетим тези промени съвсем скоро", заключи Акунин.