Медия без
политическа реклама

Програмите за плод и мляко в училище пак отиват на поправка

Според съда са нужни обективни критерии, по които да се провежда изборът на доставчици

04 Март 2020
Илияна Кирилова

Тричленен състав на Върховния административен съд отмени промените в Наредбата за прилагане на схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, приети с постановления на МС на 22 февруари и 1 март 2019 г., съобщиха оттам. Причината са допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и противоречие с Регламент (ЕС) № 1308/2013 г. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано през 5-членен състав на ВАС.

3-членният състав е установил, че е нарушено изискването на чл. 26, ал. 2 Закона за нормативните актове. "Проектът на нормативния акт, заедно с мотивите (доклада) и предварителната оценка на въздействието, каквато не е изготвена, не са публикувани на интернет страницата на Министерството на земеделието, храните и горите и на Портала за обществени консултации. Това е е самостоятелно основания за отмяна на подзаконовия нормативен акт", пишат върховните съдиите. Те приемат също, че проектът за изменения и допълнения в наредбата е следвало да бъде съгласуван и със Националната асоциация на общините в България, тъй като се отнасят до правата и задълженията на общините при прилагането на схемите.

Измененията противоречат и на предвиденото в Регламент (ЕС) № 1308/2013 г., който изисква въвеждането на обективни критерии, по които да се провежда избора на доставчици. В Национална стратегия за прилагането на схемите от 2017/18 до 2022/23 г. не са посочени критериите, по които ще става избора на доставчици. Предвидени са правомощия на изпълнителния директор на Държавен фонд (ДФ) „Земеделие“ да одобрява заявители, след надлежна проверка за тяхната допустимост, съгласно изискванията на приложимата нормативна уредба. "Макар с измененията на Наредбата да поставят изисквания за доказване на определени обстоятелства при кандидатстване, същите противоречат на нормативен акт от по-висока степен, какъвто се явява Регламент (ЕС) № 1308/2013 г., пише в решението на ВАС.

Въпросните промени в наредбата от феврури м.г. бяха силно критикувани от представители на млекопреработвателни предприятия и техните неправителствени организации в началото на тази учебна година. Причините за това са, че поправките (осми поред) премахват приоритета на заявители по схемите, които са и производители, заличават служебният избор на заявители, който фонд "Земеделие" прави чрез издаване актове за одобрение за период от три години, а на директорите на учебните заведения се предоставят правомощия сами да провеждат избор на изпълнители по критерии, одобрени от тях. Според Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България, това е безотговорно и поставя много доставчици в крайно неприятно положение, като зад това стои политически натиск.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?