Медия без
политическа реклама

За цял месец бензинът у нас поевтиня едва с 5%

Котировките на петрола остават рекордно ниски

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Автомобилните горива в България остават доста скъпи - въпреки рекордно ниските котировки на петрола на международните пазари и въпреки сриващото се заради извънредното положение потребление.

За последния месец  бензин А 95 у нас е поевтинял със скромните 5.41%, или с 12 стотинки, показват данните на портала Fuelo. На практика дълги месеци (от есента насам) средната цена на масовия бензин се бе закотвила на 2.22 лв. за литър и едва в последните дни слезе надолу, като достигна 2.09-2.10 във вчерашния ден. При дизела положението е същото - след дълги седмици на ниво 2.27 лв. за литър едва в последните дни средната цена олекна с 15 стотинки до 2.12 за литър (промяната е само 6.61%).  В същото време цените на суровия нефт се сринаха драматично - от 71 долара за барел на 6 януари до 30-35 долара в момента. Числата показват съвсем ясно - както винаги българските бензиностанции откликват с голямо закъснение, когато суровият нефт пада (а когато котировките тръгнат нагоре, ще бърза да ги "догонва").

 

Картината у нас в момента е доста шарена - масовият бензин А 95 се продава между 1.73 и  2.28 лв. за литър. При дизеловото гориво ножицата е още по-широко разтворена - от 1.68 до 2.31 лв./л. По традиция по-ниските стойности са в малките бензиностанции, а по-високите  - в големите вериги. 

Шофьорите се чудят кога най-после цените у нас ще отразят срива на петрола и ще паднат под 2 лева за литър. Преди дни от Асоциацията на петролните търговци в България обясниха, че в момента рафинерията на "ЛУКойл" в Бургас  все още преработвала нефт от танкери, пристигнали в края на миналата година, затова производството било скъпо, и че следва по-значително поевтиняване.   

 

 А накъде ще върви петролът в тези смутни времена? Котировките остават много ниски  след резкия спад от началото на годината, предизвикан от пандемията с коронавируса и от ценовата война между Саудитска Арабия и Русия. Във вторник те бяха в диапазона 30-31 долара за барел. 

САЩ вече обявиха, че ще се възползват от ниските цени на петрола, за да запълнят своя стратегически резерв (SPR). И други държави и компании планират подобни мерки. Това засега ще подкрепи котировките на "черното злато", но когато хранилищата бъдат запълнени, вероятно ще последва допълнителен срив - освен ако  Саудитска Арабия и Русия не "заповят томахавките на войната". 

Разногласията между Рияд и Москва започнаха покрай голямото свиване на търсенето на суров нефт заради глобалната заплаха - коронавируса. Двете петролни сили не успяха да се разберат за намаляване на добива. 

 

Ключови думи:

петрол, бензин, дизел

Още по темата